ÖNERİ

Film Önerisi: Nope

Film Önerisi köşesinde tüyler ürpertici bir filmle karşınızdayız!

M. Night Shyamalan‘ın izinden gitmeye çalışan Jordan Peele‘in şahane işi ile sizleri selamlıyorum. Nope (Hayır), Peele’nin Us ve Get Out‘a nazaran daha sönük kalmış bir eseri olsa da şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yine diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de yeteri kadar beyaz ırk aşağılaması var. Ve yine baş rolde Daniel Kaluuya yer alıyor. Kısaca filmin eleştirisini yapmak gerekirse, herkese hitap etmeyen politik doğruları savunan, oyunculukların vasat olduğu bir iş diyebilirim.

Fakat özellikle ilk bir saatinde gizem ve merak kendini her halükarda korumayı başarmış ve yönetmenin gün ışığına olan ilgisini ortaya koyan türden.

Konusundan Bahset

Nope Fragmanı – Imdb puanı: 6,8/10

Öyle aman aman bir konusu yok aslında. “Korku filmi” denildiğinde, farklı şeyler denemeyi ve kurgu ile her türlü fantastik, bilim kurgu ögesini karıştırmayı seven Peele bu filmde de tema olarak gizemi seçiyor.

Filim ana konusu ise Kaliforniya’da bir kanyonda yaşayan insanların ilginç ve gizem dolu olan keşifleri. Bu gizeme bir de ürkütücü unsurlar eşlik ediyor. Issız kanyonun içerisinde bu insanları izlemek bize ne katar diye düşünebilirsiniz. Yine bilim kurgu ögelerini içinde barındıran uzaylılara karşı bir mücadele izliyoruz Peele’nin perspektifinden. Film hikâyesini bölüm bölüm farklı anlatılarla doldurarak bizlere sunmayı seçiyor.

Oyunculuklar

FİLM ÖNERİSİ

Filmde oyunculukların yönetmen performansına nazaran vasat olduğunu söyleyebilirim. Daniel Kaluuya’nın alışagelmiş performansı Get Out‘taki oyunculuğundan geri kalmış durumda. ,

Asıl övgüyü ise Keke Palmer hak etmiş diyebilirim rahatlıkla. Buradaki oyunculuğu belki bazılarınıza “şımarık tavırlardaki bir kız algısı” yaratabilir fakat benim gördüğüm filmin akışına yakışan bir aktirist performansı oldu. Açıkçası izledikten sonra bir süre kendisine hayran kaldığımı söylemem gerek.

Yönetmen performansı çok daha iyi oyunculuklara göre. Her ne kadar hikâye biraz bölük bölük ilerlese de vermek istediği mesajları çok net vermeyi başarmış. Özellikle oyunculara yüklediği rollerle kölelik, ırkçılık gibi temaları iyi işliyor film boyunca.

Detay ve Yorum

Oscar’lı yönetmen Jordan Peele’in kalemine yakışmayan bir iş aslında. Fakat bu filmi sizi geri itmekten alıkoymasın, çünkü farklı kafalar izlemek her daim bakış açımızı geliştiren yegane unusur. Shyamalan’ın yanına yaklaşması için henüz kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor bu abimizin. Fakat öykücülükte oldukça başarılı olduğu ortada.

Umarım film önerisi olarak sizlere sunduğumuz Nope filmini izleme fırsatı bulursunuz, sonrasında yorumlarınızı bekliyorum.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir