Sinema

The Last Airbender: Nesilleri Büyüten Çizgi Film

The Last Airbender pek çok insan gibi benim de hayatımda önemli bir yere sahip. Bu çizgi filmi neden bu kadar çok sevdiğimi, geçenlerde tekrardan başladığımda düşündüm. Ve madem düşünüyorum, bir içerik hazırlayayım dedim. Çünkü bu çizgi film hakkında anlatılacak çok şey var.

Eminim oralarda bir yerlerde benim gibi The Last Airbender hayranları vardır. Sizde de şimdiden yorumlarda bu çizgi filme olan hayranlığınızı dile getirmenizi istiyorum.

The Last Air Bender hakkında biraz araştırmalarım neticesinde neden bu kadar popüler olduğunu öğrenmeye çalıştım. Bunu kısaca anlattıktan sonra karakterlerimizin hikayelerinden, The Last Air Bender ile yakalanmaya çalışılan ana temalardan ve serinin devamından bahsediyor olacağım.

Neden Bu Kadar Popüler?

The Last Airbender

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. İlk yayımlanma tarihi olan 2005’ten son yıla kadar yani 2008’e kadar pek çok hayran kitlesi topladı. Fakat bu popülaritesi sadece bu yıllar arasında kalmadı. Bu yıllar içerisinde linner bir hayran kitlesi toplayarak büyümeye ve adını dünyaya duyurmaya devam etti.

Aslında boşuna “nesilleri büyüten” demiyorum. Çünkü ben onula büyüdüm. Şimdilerde görüyorum birçok genç ebeveyn de çocuklarına bu müthiş çizgi filmi izletiyorlar. Peki bunun nedeni ne? Bu popülarite neden?

Öncelikle karakterlerin bu popülarite de büyük önem taşıdığından bahsedebiliriz. İzleyiciler ve özellikle çocuklar çok rahat bağ kurabiliyorlar. Aang, Katara, Sokka ve Zuko gibi karakterler zorluklarla dolu dünyada mücadele verirlerken gerçekçi bir şekilde tasvir ediliyorlar.

Bu da doğrudan izleyicilerin kalplerine dokunuyor. Bunun yanında dostluk, aile, kişisel gelişim, kendini kabullenme ve adalet gibi konular da hikayenin içinde tema olarak sunulunca ebeveynlerin gözünde vazgeçilmez bir çizgi film olarak kalıyor. Elbette kendileri de bu çizgi filmi izledikleri için çocuklarına gönül rahatlığıyla izletebiliyorlar. Hatta eminim ki pek çok ebeveyn oturup birlikte izliyorlardır çocuklarıyla.

Karakterler ve hikaye dışında elementlerin hayal gücünü çalıştırması da bir diğer ilgi çekici tarafı çizgi filmin. Sanat yönetimi ve animasyon detaylarının oldukça başarılı olması, kanla, vahşetle işi olmaması da ebeveynleri çekiyor. Ayrıca öğretici ögelerin yanında kültürel aktarım da oldukça yerinde.

The Last Air Bender izleyicilere farklı kültürler ve inançlar hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı veriyor. Hikaye, aynı zamanda çevre sorunları, savaş ve barış gibi önemli konuları da ele alıyor.

Aang, Katara, Sokka ve Zuko’nun Hikayeleri

The Last Airbender

The Last Air Bender bu kadar popüler kılan asıl unsurun asıl nedeninin karakterler olduğunu söylemiştim. Bu karakterleri tek tek ele almak lazım. Çünkü gerçek anlamda benzersiz karakterler. Su, ateş, toprak ve hava elementlerinin bükülüp kullanıldığı bu evrende elbette pek çok karakter var.

Aang

Aang hava bükücü olarak doğmuş ama elementlerin diğer üçünü de öğrenme kabiliyetine sahip olan son hava bükücü. Dünyanın kurtuluşu için ateş ulusunun kralıyla savaşmak zorundadır. Fakat kaybolur ve yüz yıl sonra bir buzulun içinde donmuş halde Katara ve Sokka tarafından bulunur.

Elementleri öğrenmesi, dünya liderlerinin ittifak kurup savaşı bitirmesi ve bilmediği Avatar rolüne hazırlaması gerekir. Nitekim Aang bilinen dünyamızdaki pek çok lidere nazaran savaşı ölümle ve kanla devam ettirmek istemez. Barışçıl bir yolun varlığını arar ve gücün varlığı ile alakalı, onun doğru kullanımını vurgulayan bir mesaj verir izleyicilere.

Kendisi evrenin en güçlü varlığı olmasına rağmen savaşmak yerine diyalog ve anlayış yoluyla sorunları çözmeye çalışır. Ayrıca ben Aang’de insanlık tarihimiz boyunca yapılan tüm zalimce hataların ve kötü niyetli zorba liderlerin dünyada yarattıkları sonuçlar hakkında farkındalık yarattığını düşünüyorum.

Katara

Katara, kendi su kabilesinin son su bükücüsü. Aang ile tanışması sonucu onunla birlikte dünyayı kurtarma yolculuğuna birlikte çıkarlar. Onun da temsil ettiği pek çok tema var çizgi filmde. Özellike her zorluğa rağmen dayanıklı kalabilmek, sevgi, hoşgörü ve birlikte çalışma becerileri gibi anlatıları karakter gelişiminde barındırır. Kararlılık, liderlik ve empati gibi yetenekleri ile diğer su kabilesi üyeleri için bir rol modeli haline gelir zamanla. Güçlü bir kadın simgesidir benim gözümde.

Sokka

Sokka, Katara’nın ağabeyi ve su kabilesinde büyümüş bir savaşçı. Çizgi filmin başlarında bükme becerisi olmadığı için kendisini yetersiz hissetse de zamanla karakter gelişimi bambaşka noktalara ulaşır. Benim çizgi filmde en sevdiğim karakterlerin başında gelir. Genelde pek çok insan Aang, Katara ve Zuka üçlüsü arasında gider gelirler. Fakat Sokka bizden biridir. Kendine güvenme, kendinle barışma gibi konular onunla işlenir. Stratejik düşünme becerileri git gide gelişir. Kararlılık ve cesareti ile çok iyi bir lider haline gelir. Sokka ayrıca zorluklarla yüzleşme ve hatalardan ders çıkarma konularında da özellikle çocuklar için önemli bir örnek teşkil eder.

Zuko

Zuko’nun hikayesi ise geçmişin tüm negatif etkileri, travmalar ve onurunu geri kazanma ile başkar. Zamanla bu kin, nefret dolu genç; affetmeyi, kişisel kimlik kazanmayı ve mahfolmuş karakterini yeniden doğurmayı öğrenir.

Zuko, ateş ulusu prensi olarak babası tarafından sürgün edilmiştir. Ve Avatar’ı yakalayıp onurunu geri kazanacağına inanır. Fakat zaman içinde kötü niyetli liderlerin yanlış politikalarını gördükçe onlara karşı çıkmaya başlar. Sonunda da doğru yolun yolculuğunu keşfeder. Kendisinin hikayesi bana kötülük kavramına farklı bakmama neden olmuştur.

Bu karakterlerin dışında daha birçok karakter girip çıkar çizgi filme. Toph’ı unuttuğumu sanmayın. Özellikle görme engelli biri olarak Aang ve arkadaşlarının zorluklarını hissetmeye çalışıp, kendi yaşadıklarına rağmen dik durması ilham vericidir. Iroh’un bilge ve eğlenceli kimliğiyle yeğeni Zuko üzerindeki etkisini izlemek, yaşlı ve bilge birini örnek almam konusunda bana ilk tohumları atan kişidir.

Bunların yanında daha “evil” olarak tanımlayabileceğimiz karakterler de var çizgi dizide.

Azula ve Fire Lord’un Kötücül Planları

The Last Airbender

Azula, ateş ulusu prensi Zuko’nun kız kardeşi ve kötü niyetli bir karakter. Güç hırsı ve kontrol ihtiyacı gibi temaları barındırır. Ayrıca manipülasyon ve kurnazlık yeteneklerini sürekli görürüz. Ayrıca kendisi benim ilk aşkımdır. “Katara dururken neden bu kişiye çocukken aşık oldun?” diye sormayın, belki ilişkisel problemlerimin temelinde bu yatıryordur. Neyse, psikoloji okuması yapmadan devam edelim.

Ozai, ateş ulusunun ana lideri. Fire lord olarak da biliniyor kendisi. Zuko ve Azulanın babası. Bu kötü karakterlerin asıl motivasyonu ise oldukça basit ama etkili: “savaşı devam ettirmek”. Savaş devam ettikçe diğer üç ulusun kaynaklarını ve güçlerini yok etmeyi amaçlarlar. Böylece ateş ulusunun yükselişinin sürekli devam edeceğine inanırlar. Tanıdık geldi mi?

Ayrıca diğer bir hedefleriyse Avatar Aang’i yok etmek. Avatar Aang’in ve genel olarak Avatarların asıl amaçları bu dört ulus arasında denge istemeleridir. Fire Lord ise kaostan beslenen biri. Bu yüzden de onu yok etmek için Azula gibi karakterleri kullanır.

İletişim ve Dostluk

The Last Airbender

The Last Airbender çizgi filminde, iletişim ve dostluk temaları benim gözlemlediğim en önemli konular. Ana karakterlerin birbirleriyle ve diğer karakterlerle olan etkileşimleri, kurdukları bazen doğru bazen hatalı iletişimler, çizgi filmin temelini oluşturuyor. Ayrıca, dostluk bağları ve karakterler arasındaki sürekli temelleri güçlenen ilişkiler de çizgi filmin bir diğer önemli teması.

İletişim kısmının en belirgin metaforu Aang’in iletişim tekniği olan “ruh bükme” üzerine odaklanması. Bu sayede diğer insanların duygularını anlamaya ve anlaşmazlıkları çözmeye çalışır. Böylece iletişim engellerini daha rahat kalkar. Aslında çizgi filmin sonunda Aang’in verdiği karar da diğer Avatarlardan onu ayıran ana unsurdur. Bu da iletişimden geçer.

Dostluksa karakterler arasındaki bağların güçlenmesi ve onların birbirlerine olan güvenlerinin artmasıyla her bölümde karşılaştığımız diğer bir konudur. Özellikle Aang, Katara ve Sokka’nın arasındaki dostluk, Burada önemli olanın birbirlerine sürekli destek olmak ve cesaretlendirmek olduğu öğüdü sıklıkla vurgulanır. Ayrıca, Zuko’nun Aang ve diğer karakterlerle başlangıçtaki kötü ilişkileri de zamanla dostluk bağlarına dönüşmesi imkansız dostlukların var olabileceği inancını bana kazandırmıştır.

The Legend of Korra ve Avatar’ın Geleceği

The Last Airbender

The Legend of Korra bir nevi The Last Airbender çizgi filminin devamı niteliğinde diyebilirim. Bu seri de Avatar Aang’in ardından gelen Avatar Korra’nın maceralarına odaklanıyor. Animasyon kalitesi The Last Airbender çizgi filmine nazaran daha iyi diyebilirim. Hatta bazı yerlerde hikaye anlamında da daha iyi. Fakat The Last Airbender çizgi dizisinin yerini tutması zor.

Bence tüm zamanların en iyi animasyonlarından olan The Last Airbender adına yeni bir uyarlama da gelecek. Fakat net tarihi belli değil. Netflix’de yayımlanacak yeni çizgi dizi. The Last Airbender çizgi dizisinin tüm bölümlerine de Netflix’den ulaşabileceğinizi söyleyebilirim.

Genel hatlarıyla tüm seriden bahsetmeye çalıştım. Sizin de bu animasyon hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum. Acaba izlediniz mi? İzlediyseniz sizde nasıl etkiler bıraktı? En sevdiğiniz karakter hangisi?

Anlattıklarımda bir eksiklik gördünüz mü? Ayrıca filmine hiç değinmedim farkındayım. Değinmemem daha iyi, o filmi unutalım en iyisi.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir