Haberler

Cannes Film Festivali 2023: İlk Gösterimlerini Yapan Filmlere Bir Göz Atın!

16-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en büyük film festivalleri arasında gösterilen Cannes Film Festivali ile pek çok film ilk gösterimlerini yaptı.

Bu festivalde Türk yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan ayakta alkışlanırken; Johnny Depp kendisine karşı haksız eleştiriler sonrasında, çıktığı davadan aklandıktan sonra muazzam bir geri dönüşe imza attı. İşte, Cannes Film Festivali içerisinde dikkatinizi çekebilecek bazı filmler.

Jeanne du Barry

Johnny Depp’in içerisinde bulunduğu ve festivalin açılış gecesini sırtlayan bu filmin ilk gösteriminden sonra Johnny Depp tam 7 dakika boyunca ayakta alkışlandı. Soylu bir aileye mehsup olmayan fakat Paris’te sosyete camiada üne sahip olmuş Jeanne du Barry’i işliyor film. Johnny Depp Louis XV rolünde izliyoruz. Jeanne du Barry rolünde ise Maiwenn yer alıyor.

Kuru Otlar Üstüne

Film 12 temmuzda Fransada gösterime girecek. Bu Nuri Bilge Ceylan imzalı iş, Cannes Film Festivali bünyesinde 2023’te ilk gösterimini yaptı. Bu açılıştan sonra ayakta alkışlanan Ceylan’ın filmi pek çok övgü aldı.

Film yine Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filminden alıştığımız karlı bir ortamda geçiyor. Kışın en derinliklerinin hissedildiği, kalın paltolu insanlarla, donmuş muslukların dağlık alanlarda insanı ürperttiği bir atmosfer sunduğu filmden gelen ilk yorumlar arasında.

Bu kışın çok uzun ve acı bir soğukla asla bitmeyeceği hissini vermeye çalışmış Ceylan. Onun bu üç saatlik yoğun diyaloğa dayalı filmini izlemek çok keyifli olacak.

Asteroit Şehri

Bu film tam bir yıldızlar karması. Scarlett Johansson ve Tom Hanks filmde başrollerdeler. Ayrıca Jason Schwartzman ve Jeffrey Wright gibi isimler de filmde öneli rollerde yer alıyorlar. Wes Anderson’ın yönetmenliğindeki bu film 16 Haziran’da vizyona girecek. Film, 1955 yılında yıllık Junior Stargazer kongresinde ortaya çıkan olayları takip ediyor. İçerisinde hem romantik hem komedi hem de drama ögelerini taşıyor.

Bu üç film Cannes Film Festivali çerçevesinde benim en çok dikkatimi çeken filmler oldu. Fakat festivalde her gün yeni filmler ilk gösterimlerini yapıyorlar. Anatomy of a Fall, The Animal Kingdom, Anselm, Banel & Adama, Black Flies çok beğeniliyor. Ayrıca Indiana Jones and the Dial of Destiny gibi filmlerin de oldukça beğenildiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Deadline

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir