ÖNERİ

Film Önerisi: Old

Film önerisi köşemizde M. Night Shyamalan‘ın imzası taşıyan bir filmle sizlerleyiz: Old.

Tropik bir tatil için yola çıkan ailenin yaşlanma ve ölüm korkusuyla yüzleştiği gerilime odaklanan film, nefes kesici sahnelere ve gizemli bir hikâyeye sahip. Bunun yanı sıra başarılı oyunculuk performansları ve sinematografisi ile de oldukça etkileyici seviyede.

Konusundan Bahset

Film bir ailenin çıktıkları tatil sırasında yaşanan beklenmedik gizemli doğa olayları neticesinde insanların hızlıca yaşlanma süreci üzerine kurulu.

Filmde, bir çift (Guy ve Prisca) ve iki çocuğu (Maddox ve Trent) tatil için tropik bir adaya gitmeye karar verirler. Ancak, adada geçirdikleri günün ardından, orada bulunan diğer tatilcilerle birlikte kumsalda tuhaf ve tam olarak anlayamadıkları olgunlaşma (ya da yaşlanma diyebiliriz) süreciyle karşı karşıya kalırlar. Bu süreç, insanların normalde yıllarca yaşayacakları yaşlanma sürecini sadece birkaç saat içinde tamamlamaları olarak özetlenebilir.

Oyunculuklar

Gael Garcia Bernal, Vicky Krieps, Thomasin McKenzie, Alex Wolff ve Eliza Scanlen gibi yetenekli oyuncular filmde performanslarıyla göz dolduruyorlar. Shyamalan tüm oyuncuları filmin içine doğru rollerde entegre edebilmiş. Bu da filmin etkileyici atmosferini destekliyor.

Gael Garcia Bernal, filmin başrolünde yer alırken Guy adlı karakteri canlandırıyor. Gösterdiği performans ile filmin başından sonuna kadar beni etkilemeyi başardığını söyleyebilirim. Karakterinin yaşlanma ve ölümle yüzleşme korkusunu ailesiyle olan bağlılığıyla vurgulayarak göstermesi büyük başarı.

Film Önerisi Hakkında Detay ve Yorum

Film önerisi olarak Old’u sinematografik açıdan oldukça başarılı bir film olarak değerlendirilebilirim. M. Night Shyamalan, filmin atmosferini çeşitli yöntemlerle kafasındakini tam olarak yaratmaya çalışmış.

Bunun için renk paleti, ışıklandırma ve kamera açıları gibi unsurlarla ustalığını tekrar konuşturmuş. Bu sayede yaşlanma korkusunu ve filmin gizemli doğasını daha iyi hissedebildim.

Özellikle, filmin mağara sahnelerinde yaşananlar, burada kullanılan kamera ve çekim teknikleri çok başarılı. Bu sayede gerilim ve şaşkınlık hisleri daha da yoğunlaştırılmış. Ayrıca, filmin açık hava çekimleriyle doğanın güzelliklerini vurgulanıyor. Filmi izlerken bu tropik cennetin içindeymişim, sanki o ailenin bir parçasıymışım gibi hissettim.

Bunun yanı sıra, filmin müzikleri de filmin sinematografik atmosferine katkıda bulunduğunu söyleyebilirim. Trevor Gureckis tarafından bestelenen müzikler, filmin gizemli ve ürkütücü tonuna uygun. Bu da film boyunca gerilimi daha da fazla arttırmış.

Old filmini izledikten sonra muhakkak yorumlarınızı bekliyorum.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir