ÖNERİ

Film Önerisi: Turning Red

Film önerisi köşemizde sevimliliği ve anlatısıyla ekrana sizleri kitleyecek, Disney Plus aracılığıyla izleyebileceğiniz bir filmle sizlerleyiz…

Pixar ve Disney iş birliğiyle yapılan Turning Red 2022 yılında karşımıza çıkmış oldukça eğlenceli ve fikir dolu bir animasyon. Shi ve Julia Cho tarafından yazılan senaryoya Domee Shi yönetmenlik yapıyor.

Ayrıca bu kendisinin ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi olduğun belirtelim. Hatta bu film, yalnızca bir kadın tarafından yönetilen ilk Pixar uzun metrajlı filmi olma özelliği de taşıyor. Bunun şimdiye kadar bir ilk olması da Pixar’ın ayıbı.

Konusundan Bahset

Turning Red Fragmanı

Bu film ergenliğin getirdiği problemli durumlarla başa çıkmaya çalışan her türlü sorunla karşılaşıp hatalar yapan on üç yaşındaki Mei Lee’nib hayatı ve yaşadıkları üzerinden ilerliyor.

Başkarakterimiz annesinin beklentileri ve baskıcı tavırları arasında sıkışıp kalmış durumda Anne yani Ming ise oldukça koruyucu biri. Kızının her daim gözünün önünde olmasını istiyor. Bu durum Mei Lee’nin hayatı için oldukça zor. Kendisi heyecanlandığı zaman kocaman bir pandaya dönüşme gibi bir özelliğe sahip.

Detay ve Yorum

Ailelerin çocuklarına karşı yaşattıkları “koruyuculuk” kavramı arkasında aslında çok daha derin bir “hüküm kurma” ve “özgürsüzleştirme” kavramlarına odaklanıyor film. Bu durumların farkına varamayan ebeveynlerin ergenliğe geçmekte olan çocuklarıyla arasındaki ilişkilerini ilginç bir şekilde ele almış.

Aile sorunlarına bir nevi komedi ve fantastik unsurları ekleyerek ortaya eğitici bir iş çıkmış diyebilirim. Ayrıca oldukça da eğlenceliydi.

Burada Pixar’ın görüntü ve ses tasarımları her zaman ki gibi takdire şayan. Tabii, bir de seslendirme kadrosu var. Hepsi oldukça keyifli, ben Türkçe seslendirmede izlemedim. Fakat şöyle bir dinlediğimde her zamanki gibi iyi iş çıkardığımızı söyleyebilirim.

Son Olarak

Disney ve Pixar her daim kaliteli animasyonlar sunuyor bize. Film önerisi olarak sunduğumuz Turning Red de onlardan biri. Tabii, yine son yıllarda adından söz ettiren “Soul” veya asla gönlümüzden çıkmayan “Up” gibi değil. Teknik kalite olarak standartı korumuşlar diyebilirim. Ama anlatı ve senaryo açısından herkesi Up ve Soul kadar duygulandırmayabilir.

Ne ki, özellikle keyifli bir animasyon izleyeyim diyorsanız, muhakkak bir şans verin deriz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir