ÖNERİ

Dizi Önerisi: BoJack Horseman

Dizi önerisi olarak şahane bir animasyonla karşınızdayız. Rick and Morty gibi kafa açmayı seven animasyon hayranlarını asla üzmeyecek türden bir iş kendisi.

BoJcak HorsemanRaphael Bob-Waksberg’ın yapımcısı olduğu Amerikan yetişkinlere yönelik bir animasyon dizisi. Seslendirme kadrosunda çok popüler isimler var.  Glow, Community gibi dizilerle ün kazanmış Alison Brie ve Breaking Bad’in meşhur yıldızı Aaron Paul bu isimlerden bazıları. Bu isimlerin yanı sıra; Will ArnettAmy SedarisPaul F. Tompkins gibi çok tecrübeli isimler de var.

BoJcak Horseman Netflix üzerinden ulaşabileceğiniz bir animasyon olmasıyla da oldukça popüler. Dizi 2020 tarihi ile final yaptı. Fakat hala izleyenlerin hafızalarına kazınmış anlar içeriyor. BoJcak Horseman 6 sezon, 77 bölümden oluşuyor. Yapım imdb puanı (8.8) ile de kendi türünde zirveye oynamakta.

BoJack Horseman Konusu

dizi önerisi

Daha çok Los Angeles’ın o büyülü dünyasında geçiyor dizi. 1990 yıllarında oldukça popüler olan bir sitcom’un eski yıldızı oyuncusu BoJack Horseman’in, bilinmeyen bir yazar olan Diane Nguyen aracılığıyla yazılan bir otobiyografiyle tekrardan popüler olup ego kazanma hikâyesini konu alıyor.

Ama ilerleyen sezonlarda tanıştığımız farklı karakterlerle dizi renkleniyor. Hem BoJack’in kendi içinde yaşadığı problemleri hem de diğer karakterlerin kişiliklerine yönelme söz konusu.

Dizi önerisi olarak BoJcak Horseman‘ı tavsiye etmemizin bir diğer nedenine gelelim. Dizinin oldukça farklı bir atmosfer ve çizim/animasyon kalitesi olması. Evrende insanlar ve hayvanlar bir arada hepsi birer insanmış gibi fabllaştırılarak yansıtılmakta.

Hollywood Hills’deki malikanesinde neyin içine çekileceği belli olmadan yaşayan BoJack; bir yandan Diane Nguyen’a çoğu zaman isteksiz bir şekilde kendine dair yazılacak malzemeler veriyor. Diğer bir yandan ise uyuşturucu, alkol, cinsellik gibi bağımlılıklarından uzak duramayarak; bunların getirdiği sorunlarla da başa çıkmaya çalışıyor.

Bojack’in hayatının yanı sıra yine onun yaşamına hem duygusal anlamda katkıda bulunup hem de karakterinin gelişimini sağlayan pek çok arkadaşının da hikâyelerini izliyoruz: Menajeri ve sürekli terk edip ayrıldığı kız arkadaşı Princess Carolyn. Onun kendine ve çevresine olan dik duruşunu gözlemliyoruz.

Bojack’in evine bir anda çöken ama en yakın arkadaşlarından biri olan Todd Chavez ile tanışıyoruz. Onun eski yıllardaki sitcomlardan rakibi olan Bay Peanutbutter’ın her duruma nazaran baki kalan neşesini gözlemleyebiliyoruz.

Öz Sevgi, Öz Saygı

Bu animasyon serisi izleyiciye pek çok farklı duygunun içine sokup onlara yine hayatın içinden olan anlamlar yönetiyor. Yine de bu dizinin izleyiciye vermek istediği en net mesajlardan biri “öz sevgi” ve “öz saygı” gibi kavramlar.

Bunu Bojack karakteri ve yaşadıkları üzerinden çok net görebiliyoruz. Ayrıca dizi belki de diğer dizilere nazaran çok tatmin edici bir sonla bitiyor. Tabii, bunun spoiler’ını vermeyelim. Sizler de diziyi izledikten sonra Bojack’i hem kızan hem de onu en çok anlayan bir dostunuz gibi hatırlayacağınıza eminiz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir