ÖNERİ

Film Önerisi: Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Film önerisi köşemizde bu kez 2018 çıkışlı, orijinal adıyla The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society yer alıyor.

Romantik-drama kategorisinde yer alan film önerisi, aynı zamanda Annie Barrows imzalı aynı ismi taşıyan kitaptan uyarlama bir yapım olma özelliği taşıyor. Birleşik Krallık, Amerika ve Fransa’nın ortaklığında çekilen filmin başrollerinde yer alan isimler şöyle: Lily James (Juliet), Michiel Huisman (Dawsey), Glen Powell (Mark), Amelia Maugery (Penelope)… Yapımın süresi 2 saat 4 dakika.

Film hakkındaki bu genel bilgilerden sonra artık esas konuya geçiş yapalım.

Filmin Konusu

Filmin olay örgüsü 1946 yılında geçiyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de yaşayan yazar Juliet, Alman işgali sırasında Guernsey Adası’nda yaşayan Dawsey isimli adamla mektuplaşamaya başlar. Dawsey mektuplaşmaları sırasında Juliet’e her Cuma akşamları arkadaşlarıyla Edebiyat ve Patates Turtası Derneği’nde buluştuklarından bahseder. Bunun üzerine Juliet dernek hakkında daha detaylı bilgi edinmek ister.

Bu merakı üzerine sonunda kendisini adada bulur. Fakat adaya gitmeden önce, sevgilisi Mark tarafından evlenme teklifi alır Juliet ve bu teklifi kabul eder. Zaten ziyareti de kısa sürecektir. Fakat Juliet adadaki insanlarla yakın bağlar kurar. Böylelikle ada ziyareti dernek hakkında makale yazma fikriyle oldukça uzun soluklu bir hal alır.

Tabii bu sırada mektuplaştığı Mark’la de aralarında iyi bir dostluk başlar. Ancak bu ilişki ilerleyen süreçten dostluktan bir adım öteye taşınır. Fakat Juliet ve Mark bu ilişkinin adını koymazlar. Böyle olsa da birbirileriyle kurdukları bağın yalnızca bir dostluk olmadığının farkındadırlar.

Mark’ın, Juliet’in seyahatinin neden bu kadar uzadığını anlamlandıramaması üzerine adaya gelmesiyle işlerin rengi değişir. Kendisini adeta bir çıkmazın içinde bulan Juliet zor bir kararın eşiğine gelir.

Son Olarak

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği gerek olay örgüsü gerek olayların işlenişiyle film önerisi olarak sunulmaya değer yapımlardan. Ayrıca filmde geçen Shakespeare alıntılarıyla da içinizi ısıtacak. Oyunculukların hakkının verilmesi de kurguyu gerçekçi kılan etkenlerden. Bunun yanı sıra, filmin çekimlerinin yapıldığı ada adeta büyüleyici. Kısacası, büyük bir keyifle izleyeceğiniz ve sizlerde iz bırakacak ender yapımlardan Edebiyat ve Patates Turtası Derneği.

İyi Seyirler…

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir