ÖNERİ

Dizi Önerisi: Love&Anarchy

Dizi önerisi köşesi Netflix kataloğunda yer alan eğlenceli yapımlardan bir diğeri ile devam ediyor: Love&Anarchy!

Orijinal adı Kärlek och anarki olan yapım anlaşıldığı üzere İsveç yapımı. Dizinin ilk sezonu 2020 yılında seyirciyle buluştu. İlk sezon hemen hemen 30 dakikalık 8 bölümden oluşuyor. Yine 8 bölümden oluşan ikinci sezon ise Haziran 2020’de yayına girdi ve sevenleriyle tekrar buluştu.

Dizinin oyuncu kadrosunda yer alan isimler şöyle: Ida Engvoll, Björn Mosten, Johannes Bah Kuhnke, Björn Kjellman, Reine Brynolfsson, Gizem Erdoğan…

Şimdi, dizinin konusuna geçmeden önce öne çıkan ve iz bırakan karakterlerimizi tanıyalım.

Öne Çıkan Karakterler

Listemize geçmeden önce belirtmek isterim ki, dizide rol alan tüm oyuncular gerçekten de iyi performans çıkarmışlar. Fakat aşağıda yalnızca bende iz bırakan karakterleri sizlerle paylaşıyorum:

  • Evli ve iki çocuk annesi olan ve aynı zamanda köklü bir yayınevinde danışmanlık yapan Sofie.
  • Genç bilgisayar teknoloji uzmanı Max.
  • Sistemi her fırsatta karşı çıkan anarşist Rony (Sofie’nin babası).
  • Yayınevinde çalışan Denise karakterine hayat veren ve bizleri oldukça gururlandıran Gizem Erdoğan.
  • Nostaljik karakteriyle her fırsatta geleneksel yayın anlayışına bağlı kalma mücadelesi veren Friedrich.

Gelelim, artık dizinin konusuna…

Love&Anarchy Ne Anlatıyor?

Her şey evlilik yaşamı rutine bağlanan Sofie ve yayınevinin BT uzmanı Max arasında gerçekleşen küçük bir oyunla başlıyor. Tuhaf, protest ve bir o kadar da eğlenceli olarak tanımlayabileceğim bu ilişki zamanla romantik bir ilişkiye evriliyor.

Bu nedenle, ev yaşamında ve iş yaşamında birtakım güçlüklerle mücadele etmek durumunda olan Sofie için işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sofie ve Max arasındaki gelgitli ilişkinin yanı sıra dizide; sistem eleştirisi, edebiyat dünyası ve sorunları, kadın olmanın zorlukları, toplumsal normlara uyma-uymama, gelenek-modern çatışması gibi birçok temaya da yer verilmekte.

İşte, Love&Anarchy tam da bu nedenlerden dolayı dizi önerisi olarak sunulmayı hak eden bir yapım. Oldukça eğlenceli bir dizi olmakla da yetinmiyor. Aynı zamanda yaptığı eleştirilerle günümüz sorunlarına dikkatleri çekmekten geri durmuyor. Bu noktada, eleştiri dozunun da çok iyi verildiğini geçmeden belirtmek istemem.

Son olarak; Fleabag, Crashing, Modern Love, Community gibi dizileri sevenlerin bu diziyi mutlaka seveceklerini düşünüyorum. Fragmanı sizler için aşağıya bırakıyorum.

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir