ÖNERİ

Film Önerisi: The Northman

Film önerisi köşemizde Orta Çağ dünyalarının kuzey bölgelerine yolculuğa çıkıyoruz…

Vikinglerin soğuk bir esintisiyle, Alexander Skarsgård’ın başlı başına korkutucu performansı birleşiyor. İşte, The Northman.

Film, klasik Orta Çağ motiflerinin yanı sıra dönemini harika yansıtıyor. Gelin, kendisine biraz daha yakından bakalım.

Konusundan Bahset

The Northman Fragmanı

Prens Amleth, büyük bir trajediye tanıklık ederken yetişkin bir erkek olma dönemindedir. Prensin amcası babasını hiç acımadan öldürmüş ve annesini ise kaçırmıştır. Amleth adadan kayıkla kaçarken intikam için yemin eder.

20 yılın ardından Slav köylerinin her birine baskınlar yapan Viking savaşçısı olarak karışımıza çıkar. Bir kahin kendisine daha önce kaçarken ki verdiği yemin hatırlatılır. Kısaca Ameleth amcasını öldürüp babasının intikamını almak ve annesini kurtarmak için harekete geçer.

Film çok güçlü bir kadroya sahip. Alexander Skarsgård, Claes Bang, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe ve Björk gibi önemli isimler yer alıyor.

Oyunculuklar

Robert Eggers son yılların en önemli yönetmenlerinden biri. Özellikle çektiği gerilim, dram karışımı filmlerle sinema severlerin yakından takip ettiği bir isim. The Witch ve The Lighthouse çok büyük başarılara imza atarken, Kuzeyli (Northman) ise özellikle oyunculuk performanslarıyla ön plana çıkıyor.

Özellikle Alexander Skarsgård’ın gösterdiği performans ilham verici. Ayrıca sırf bu film için yaptığı vücutla gerçek bir viking izlenimi verdiği ortada. Anya Taylor-Joy her zamanki gibi donuk bakışlarla filme yakışırken; Nicole Kidman tecrübesiyle ferah rüzgarlar estiriyor.

Detay ve Yorum

Film genel hatlarıyla pek beğenilmemiş. E tabii, Lighthouse gibi bir filmden sonra yönetmen çok büyük beklenti yarattı herkeste. Bu film doğal olarak sıkıcı intikam hikâyesi olarak adlandırılıyor. Halbuki mistik temaları çok iyi işleyen, çekim, senaryo ve müziklerle ön plana çıkan bir iş The Northman.

Bence beklenmedik bir şekilde başlayıp biraz beklendik şekilde bitiyor. Vahşet ve drama ön planda olduğunu dile getirip aile ile izlenememesi gereken bir film olduğunu söyleyeyim.

Film önerisi olarak sunduğumuz Northman, özellikle Viking işlerine hayran olan herkesin şans vermesi gereken bir iş. Eğer beğenirseniz, sonrasında yorumlarınızı esirgemeyin.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir