ÖNERİ

Film Önerisi: The Lighthouse

Film önerisi köşemizde farklı bakış açılarını anlatmayı amaçlayan bir filmle sizlerleyiz…

Görsellik ve ses efektleri sayesinde ürkütücü bir atmosfere sahip The Lighthouse sizleri ekrana kitleyecek. Fakat siyah beyaz olmasından dolayı ön yargılı yaklaşmayın, bir şans verin deriz.

Robert Eggers tarafından yazılmış ve yönetilmiş bu gerilim, drama filminin oyuncu kadrosunda ünlü isimler bulunuyor. Robert Pattinson ve Willem Dafoe adeta oyunculuk dersi veriyorlar. O halde gelin, filmin konusuna, oyunculuklarına ve detaylı bir yorumuna geçelim.

Konusundan Bahset

The Lighthouse Fragmanı

Filmin hikâyesi 19. yüzyılda New England’da geçiyor. İki fenerci arasındaki sıkıntılı ilişkiye ve yaşadıkları zorluklara odaklanıyor. Robert Pattinson, “Thomas Wake” karakterini canlandırıyor; Wake, bir fenerci olarak işe alınan genç bir adam.

Dafoe’nun canlandırdığı Ephraim Winslow ise Wake nazaran deneyimli ve kararlı bir fenerci. İkisi birlikte fenerin yanında yaşamaya başlıyorlar. Bu ikili arasındaki ilişki film boyunca gerilimli bir şekilde ilerliyor ne var ki filmin sonlarına doğru bu gerilim patlak veriyor.

Oyunculuklar

Robert Pattinson’ı uzun zamandır takip eden ve Batman’de çok beğenen biri olarak; drama konusunda muazzam bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanında Thomas Wake karakterini oldukça etkileyici bir şekilde canlandırmış. Karakterin iç dünyasının derinliklerine inerek, karakterin yaşadığı gerilimi ve çaresizliği izleyicilere iyi bir şekilde yansıttığını düşünüyorum.

Willem Dafoe da Ephraim karakterin deneyimli ve kararlı yanını, aynı zamanda da karakterin psikolojik zaaflarını oldukça iyi bir şekilde yansıtabilmiş. İkili arasındaki diyaloglar ve mücadeleler gerçekten de etkileyiciydi.

Detay ve Yorum

Bu fenerin yanında kalan iki fenerci arasındaki yalnızlık ve çaresizlik filmin ana temaları. Fenerin yanında hayatta kalmak için mücadele ederken, birisi mantıklı düşüncelere odaklanır ama diğeri deliliğe daha yakın olarak karakterize edilir.

Filmde doğa metaforunu da görüyoruz. Aslında bu iki fenerci doğa ile mücadelede insanların nasıl zayıfladığını da temsil ediyorlar. Ayrıca fener simgesel olarak ışığı ve umudu temsil ederken, deniz simgesel olarak belirsizliği ve karanlığı temsil ederek karşımıza çıkıyor. Detaylarla dolu bu filme oyunculuklar da eşlik edince tadından yenmeyecek bir konuma geliyor.

Son Olarak

Film önerisi olarak sunduğumuz The Lighthouse hem oyunculukları hem de işlediği temalarla sizlere farklı bir bakış açısı katacak.

Eğer bizden öneri olarak görüp bu filmi izlediyseniz, film hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı esirgemeyin.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir