ÖNERİ

Film Önerisi: Barbarian

Film önerisi köşemizde korku ve gerilimin ön planda olduğu şahane bir işle karşınızdayız.

Barbarian hiç beklenmedik bir şekilde sizleri gerim gerim geriyor. Senaryosu ve yönetmenliğini Zach Cregger üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Georgina Campbell, Bill Skarsgård, Justin Long, Matthew Patrick Davis gibi değerli isimler yer alıyor.

Sizi filme çekecek bir diğer bilgi de yapımcısı olabilir. Zira IT ve The Ring‘in yapımcısı Barbarian’da da görev alıyor. Filmi Disney + üzerinden izleyebileceğinizi önceden söyleyelim.

Konusundan Bahset

Barbarian Fragmanı

Bir iş görüşmesi için Detroit’e gelen ana karakterimiz doğal olarak bir ev kiralar. O gece geç saatte geldiğindeyse ev sahibinin evi başka birine daha kiraladığını fark eder. Hiç tanımadığı yabancı bir adam evde kalıyordur. Kendi kendine düşünüp her ne kadar yanlış bir karar olduğunu bilse de o geceyi geçirmek için evde kalır. Ancak korkması gereken asıl şeyin bu yabancıdan ziyade daha fazlası olacağını aklının ucuna bile getirmez.

Oyunculuklar

Kaynak: 20th Century Studios

Tüm oyuncular arasında tanıdığım asıl isim Justin Jacob Long. Bu adamın oynadığı filmlerdeki rolünü genellikle beğenen biriyim. Daha çok aksyion ve komedi gibi filmlerde karşımızda çıksa da korku temasında ilk defa kendisini izleme fırsatı buldum. Fakat açıkçası pek beklentilerimi karşıladığını söyleyemem. Kendisinin aksine ana karaterimiz Georgina Campbell (Tess) çok daha keyigli bir performans sergilemeyi başarmış. Korkunun belki de yüzü ve mimiklerinden okunabilen tek kişi filmdeki diyebilirim.

Detay ve Yorum

Şimdi, bu film öyle inanılmaz bir konuyu hikâyeleştirmiyor, onu söyleyeyim. Fakat bir şekilde seni gerilimin içine sokmayı başarıyor her anında. Bazı yerlerde mantık hataları görseniz de bir şekilde filmin içine iyi yedirilmiş diyebilirim. Nitekim özellikle sonunun klişe bir noktaya bağlanması belki de filmi benim için en üst noktalara koymamı engelliyor. Sonunu daha iyi bağlasalar burada daha farklı şeyler anlatabilirdim. Gel gör ki, her türlü insanı heyecana sürüklemeyi, gerilimi hissetmenizi sağlıyor. Bu yüzden muhakkak şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca çekim açılarında izledikleri ilginç tercihler korku temasında sık sık karşılatığımız kamera oyunları değil. Bu açıdan da takdir edilesi.

Film önerisi olarak vermek istediğim çok sık karşılaştığım iyi filmler olmuyor korku ve gerilim temaları. Bu yüzden bu türlerde iyiye yakın film izlesem bile sizlere önermek istiyorum. İzledikten sonraki yorumlarınızı merak ediyorum.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir