ÖNERİ

Film Önerisi: Causeway

Film önerisi köşemizde durağan filmleri sevenlerin şans vermesi gereken bir yapıma yer veriyoruz. Causeway için toplanın.

Jennifer Lawrence sevenler burada mı? Ben onlardan biriyim. Muazzam bir oyuncu olmadığını kabul ediyorum. Fakat hani çocukluk şakları olur ya, böyle izlersin ve hayranlıkla bakarsın. İşte ilk defa açlık oyunları filmi ile tanıdığım bu hanım benim için öyle biri. Keşke oyunculuğu da güzelliği kadar şaşalı olsa. Neyse, konumuza dönecek olursak, genel hatlarıyla filmi değerlendirmeye başlıyorum. Filmin dağıtımcılığını Apple TV+ ve A24 yaptığını önceden söyleyelim. Buyurun…

Konusundan Bahset

Causeway Fragmanı

Aslında konu biraz klasik. Nitekim klasik ve klişe gelebilen konular iyi işlendiğinde ortaya şahane şeyler çıkabiliyor. ABD askeri Afganistan’daki savaştan dönüyor, fakat savaşta oldukça travmatik bir beyin hasarı görmüştür.

Memleketi olan New Orleans’a geldiğinde burada tekrar hayata uyum sağlamaya çalışıyor. Bu uyum sağlama sürecinde hayatına James giriyor ve beklenmedik bir bağ kurmaya başlıyor. Genel hatlarıyla üzücü, asla empati kuramasanız da gördüklerinize kalbinizin burkulduğu keyifli bir iş kendisi.

Oyunculuklar

Film önerisi
Kaynak: Apple TV

Jennifer Lawrence yer aldığını pek çok film izlemişimdir hayatım boyunca. Çoğu zaman da hayal kırıklığına uğramışımdır oyunculuğu konusunda. Bana hep bayık bakan, güzel suratlı bir kadın olarak gelmiştir. Fakat burada Brian Tyree Henry ile iletişim kurdukları sahnelerde kendisini izlemek şahaneydi.

Ayrıca, Brian Tyree Henry da ayrı bir parantez açmak lazım. Kendisini ilk defa Donald Glover gibi bir usta isimle Atlanta dizisinde izlemiştim. Orada da muazzam bir iş çıkarıyordu. Bence bu filme de çok yakışmış üstüne giydirdiği dram gömleğiyle.

Detay ve Yorum

Film önerisi
Kaynak: Apple TV

Klişe dedim ya hani, evet öyle, fakat güzel işlenmiş bir klişe aynı zamanda. Yani öyle sadece gazi olmuş veya ordudaki biriyle alakalı değil. Daha çok karakter odaklı küçük bir hikâye. Ayrıca bu tuhaf etkileşimleri diyaloglar aracılığıyla çok iyi vermeyi başarıyor.

Tüm bu anlatıların yanı sıra sahneler de çok güzel çekilmiş. Sade ve sevginin işlendiği filmin en çok dikkat yönü dediğim gibi Jennifer’dan kaynaklanıyor. En son filmini izleyenler varsa Dont Look Up‘da hiç beğenilmemişti kendisi. Fakat burada bambaşka bir iş çıkardığını söylemem gerekiyor.

Film önerisi olarak sizlerle tanıştırdığımız Causeway hakkındaki fikirlerinizi, filmi izledikten sonra bekliyorum.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir