ÖNERİ

Dizi Önerisi: Community

Dizi önerisi olarak sizlere sunacağımız Community dizisi, hakkı asla verilmemiş bir iş. Ve oldukça klişe sıradan işlerin arasından sıyrılamamış bir sitcom kendisi. Şimdilerde adını Rick and Morty ile sıklıkla duyduğumuz Dan Harmon’ın kaleminden çıkmış.

Kaptan Amerika: Kış Askeri, Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı, Avengers: Sonsuzluk Savaşı, Avengers: Endgame gibi belki de Marvel’ın en çok sevilen işlerine imza atmış yönetmeler olan; Russo Kardeşler’in (Anthony Russo ve Joseph Russo) merceğinden dahiyane bir sitcom aynı zamanda.

Community Dan Harmon’ın kendi mizahını kanıtlayarak Rick and Mort’de oldukça fazla başarı kazanmasını sağlamış bir dizi. Ki kendisi de bunu Rick and Morty’nin bazı bölümlerinde Community’e göndermeler yaparak gösteriyor.

NBC kanalında yayın hayatına 17 Eylül 2009’da başlayan dizinin bütün sezonların şimdi Netflix üzerinden erişebiliyoruz. Joel McHale, Gillian Jacobs, Danny Pudi, Yvette Nicole Brown çok iyi iş çıkarmışlar. Ayrıca Alison Brie, Jim Rash, Ken Jeong sürekli güldürmeyi başarıyor. Chevy Chase ve Donald Glover dizinden ilerleyen sezonlarda ayrılsalar da şahane oyuncular sergilemişler.

Community Konusu Ne?

dizi önerisi

Dizi önerisi olarak sunduğumuz Community dizisi, ABD’denin Colorado bölgesinde tamamen uydurma olan kurgusal bir şehirde (Greendale) bulunan oldukça geri kalmış üniversitede geçiyor. Düşük profilli insanların olduğu bir yer. Ve hemen hemen kapısının herkese açık olduğu bir devlet üniversitesi burası.

Burada ilk bölümle dersleri gereği bir araya geliyor karakterlerimiz. Çalışma grubu oluşturan öğrencilerin ve onlarla hikâyelere katkı sağlayan öğretmenlerin yaşantısını izliyoruz zamanla. Dizi, bilindik sitcomların aksine içerisinde gülme efekti bulundurmuyor. Belki de pek çok izleyici için oldukça tercih edilesi bir durum bu.

Ayrıca her bölümde farklı bir durumun içerisinden komedi çıkarmayı başarmışlar. Meta-mizaha ve pop kültür referansları ise belki de Türk seyircisi için negatif olabilecek yegane unsur. Ama bu durumu Seinfeld ve Friends gibi diğer Amerikan yapımı kült sitcomlarda da görebiliyoruz. Ki Community bu dizilerin aksine; film ve televizyon showlarında sıklıkla gördüğümüz aynı işlerle ve hatta kendisi ile bile dalga geçerek; onları eleştirdiği bölümleri görebiliyoruz.

Dizi önerisi olarak sürekli aynı sitcomları görüp duyuyor ve farklı ama akıllıca bir iş izlemek istiyorsanız, 20 dakikalık bölümleriyle sizleri ekrana kitleyip yer yer güldürecek Community dizisine bir şans verin deriz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir