ÖNERİ

Dizi Önerisi: Succession

Dizi önerisi köşemizde son günlerin en çok konuşulan dizisi Succession var.

Succession şu an itibariyle son sezonu ile seyirciyle buluşuyor. Bu diziyi bugüne kadar izlemediyseniz hemen şans vermenizi öneririm. Şimdiden sadece son yılların değil dizi tarihinin en iyi dizilerinden biri olarak yerini aldı. 

Jesse Armstrong’un yaratıcısı olduğu dizinin eski sezonlarını Blutv’de yeni sezonunu ise Tod Türkiye arşivinde bulabilirsiniz. Gelin şimdi dizi önerisi olarak sunduğumuz yapıma daha yakından bakalım. 

Succession Ne Anlatıyor? 

Succesion, büyük bir medya devi olan Logan Roy ve onun çocukları arasındaki güç dengesini konu alıyor. Şirketin işleyişini kimin devralacağı çocuklar arasında bir anlaşmazlık yaratırken, narsist bir ebeveynle yetişen çocukların kendi yetişkinliklerini ve kusurlarını da izliyoruz.

Aslında ne yazarsak yazalım, Succession’ı tam anlamıyla aktaramıyoruz. Çünkü yaratılan karakterler çok güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Daha önceden çok işlenen güç istenci gibi bir kavramın, dizi önerisi olarak sunduğumuz bu yapımda çok farklı işlendiğine tanık oluyoruz. 

Seyirci olarak bir karakterler özdeşleşmemiz en azından bir karaktere gönülden hak veriyor olmamız gerekirken Succession bu hakkı tamamen elimizden alıyor. Çünkü bir noktada tek tek her karakterden nefret etmemize neden olacak sahneler izliyoruz.

Baba ve çocuklar arasındaki duygusal çatışmanın içinde biz de kayboluyoruz. Tam anlamıyla sevgi ve taktirini hiçbir zaman çocuklarına verememiş bir babanın karşısında adeta dans eden yetişkinleri izliyoruz. Hepsi bir noktada içlerindeki boşluğu doldurmaya çalışan çocuklardan ibaretler. 

Nasıl Anlatıyor?

dizi önerisi

Succession’ı çok başarılı yapan detaylar sadece iyi karakter yaratımı, iyi diyalog yazımından ibaret değil. Aynı zamanda dizi çekim tekniği açısından çok özel bir yerde duruyor. Adeta bir belgesel edasıyla çekimleri yapılmış.

Reji tercihlerini önceden planlı oluşturulmak yerine aktüel kameralar ile o an kim konuşuyorsa ona dönen kamera tercihleri planlanmış. Bu açıdan da izlediğimiz hiçbir şeye benzemiyor. Sizi sanki tam oradaymış gibi dizinin içine alıyor. 

Aynı zamanda çok varlıklı bir aile ve onların yaşam tarzlarını izliyoruz. Normalde bu tarz yapımlarda bu hayat görkem üzerinden, daha aşağıda tutulan kamera tercihleri ile yansıtılır. Yönetmen bizi adeta o zenginlik ile büyülemeye çalışır. Fakat Succession için işler hiç öyle değil.

Karakterlerin hepsinin zaten alışkın oldukları bir hayat olduğu için dizi de bize bu yaşamı onların gözünden büyük bir sıradanlık ile sunuyor. Böylece tam anlamıyla onların yaşamlarının içinde yer alıyoruz. Bizi izleyici edilgenliğinde bırakmıyor. 

Son Olarak

Tüm bunlar ile Succession, dizi önerisi olarak sizlerle paylaşabileceğimiz müthiş bir seçenek. Aynı zamanda Nicholas Braun, Brian Cox, Kieran Culkin gibi müthiş isimlerin oyunculukları da diziye farklı bir seviye atlatıyor.

Hali hazırda son sezon da bütün hızıyla devam ederken siz de çok geç kalmadan bu ilginç ailenin hayatına dahil olun. Emin olun pişman olmayacaksınız. 

Tuğçe Kozak Arman

Merhaba, ben Tuğçe Kozak Arman. Mühendislik eğitimimi tamamladıktan sonra, gönül verdiğim sinema eğitimimi almak için Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne başladım. Hali hazırda eğitimime devam ediyorum. Aynı zamanda okuduğum kitaplarla ilgili sohbet ettiğim bir YouTube kanalım var. Onun dışında da çeşitli projelerde senaryo yazarlığı yapıyorum ve yayına hazırladığım kitabım var. Sinemadan bahsedecek olursak, benim de yolumu ustalar çizdi. Alfred Hitchcock, Kubrick ve Kieslowski favori yönetmenlerim. Favori filmim ise yıllardır hiç değişmedi. O da Hitchcock’un Psycho’su. Yıllardır kusursuzluğunu kaybetmeyen bir film.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir