ÖNERİ

Kitap Önerisi : Çözüm Bakanlığı

Kitap önerisi eseri bu hafta macera dozu yüksek bir çocuk kitabı. Örneğin babanız postacı olsa ve günün birinde eve Çözüm Bakanlığı‘na iletilmek üzere bir zarf gelse ne yaparsınız? Eğer bir gün bu gibi bir şey yaşarsanız önünüzdeki iki konu epey merak uyandırıcı olacaktır:

  • Çözüm Bakanlığı ne işe yarar?
  • Kim neden oraya bir mektup yazar?

Hollanda Edebiyatı eserleri bu aralar rağbet görmeye başladı. O halde Sanne Rooseboom’dan keyifli ve öğretici bir çocuk kitabı okumak ister misiniz? Kitap adının orijinalliğinin hakkını veriyor.

Bunun yanında kitapta akran zorbalığından yardımlaşmaya; yalnız yaşlanmadan arkadaş bağlarına dek pek çok konu işleniyor. Can Yayınları’ndan çıkan ve Hasan Türksel tarafından Türkçeleştiren kitaba dokunalım.

Gelin, önce yazarı tanıyalım sonra kitap önerisi eserine mini bir bakış atalım.

İyi okumalar.

Yazar Hakkında

kitap önerisi

Sanne Rooseboom Utrecht’te doğmuş ve Amsterdam Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü okumuştur. Yazar yıllardır editörlük, muhabirlik ve öykücülük yapar. Nitekim seri olan Çözüm Bakanlığı kitap serisini sekiz senede tamamlamıştır.

Kitap Hakkında

Kitabın konusuna gelirsek, Nina’nın babası postacıdır. Ve adresi belli olmayan bir yerden aldığı zarf evde kafaları karıştırmıştır. Sonuçta Çözüm Bakanlığı’na gidecek olan zarfı açmak da saklamak da yasakken Nina merakına yenilir.

Mektupta Ruben isimli çocuğun gördüğü zorbalık karşısında Çözüm Bakanlığı’ndan durumu çözmesi konusunda talebi vardır. Nina ve arkadaşı kendilerince buna bir çözüm bulurlar. Ama Ruben ve yaşlı komşuları sayesinde aslında Çözüm Bakanlığı diye bir oluşumun varlığını öğrenirler. Bu oldukça heyecan vericidir. Nitekim bu çocuk grubu da Çözüm Bakanlığı’nın kapanan şubesini yeniden açmak isteyecekler ve türlü maceralara atılacaklardır.

kitap önerisi

Kitap önerisi eserdeki macera dozu sürükleyicidir. Çocukların Çözüm Bakanlığı’nın 300 küsur senedir yaptığı gibi çevresindeki insanların sorunlarına çözüm bulmaya çalışması takdirliktir. Fakat her oluşumun karşı oluşumu vardır. Karşı düşman da Gümüş Adamlardır. Bu hayır işine çomak sokmak için ellerinden geleni yaparlar. Hatta çocukların çevresindeki zorba grupla işbirliği dahi yaparlar.

Son Söz

Hikâyenin sürükleyici anlatımı ve ilgi çekici konusunun yanında zorba çocukların göz ardı edilen önceki yaşantıları ve çözümsüz kalan kötü davranışları kitabı maalesef tıkadı.

Tümden iyi sonlu bir kitap önerisi beklentisi değil ama davranışların sorumluluklarını almayı gösteren ve okuyana nedensellik veren bir anlatım kitabın mesajını güçlendirebilirdi. Bunun yanında kapağı olsun, konusu olsun epey ilgi çekici bu çocuk kitabını 9 yaş üstü herkes okuyabilir. Tavsiye ederiz.

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir