Haberler

Sidney Film Festivali Açılış Filmi Belli Oldu!

Sidney Film Festivali 7-18 haziran tarihleri arasında 70. tirajına hazırlanıyor. Festivalin açılış gecesi ise Warwick Thornton yönetmenliğinde “The New Boy” filmi ile olacak.

Cate Blanchett, Deborah Mailman, Wayne Blair ve Aswan Reid filmin başrollerini paylaşıyorlar. Film, 1940’larda Avustralya’da geçen bir spiritüellik ve hayatta kalma hikâyesi. Bu film ayrıca festivalin yarışma kısmında da olacak.

Yarışmada Başka Hangi Yapımlar Var?

Festival’de her yıl birbirinden kaliteli işler yer alır. İşte bu yıl Sidney film festivali aracılığıyla seyircilere sunulması planlanan bazı işler:

Allan Clarke‘ın The Dark Emu Story Avustralya belgesel filmi, Christian Petzold‘un “Afire” filmi, Charlotte Regan‘ın Sundance Jüri Büyük Ödülü sahibi “Scrapper” filmi, Kore-eda Hirokazu‘nun “Canavar”ı filmi, Aki Kaurismäki‘nin iç ısıtan komedisi “Fallen Leaves” Kim Jee-woon‘un “Örümcek Ağı” filmi, Asmae El Moudir‘in “Tüm Yalanların Anası” filmi, Alice Englert‘in ilk yönetmenlik denemesi olan “Bad Behavior” filmi, Liu Jian‘ın “Art College 1994” animasyonu, Devashish Makhija‘nın Mumbai’de kaçak bir işçi üzerine odaklandığı gerilim dolu “Joram”ı filmi ve son olarak da Celine Song‘un “Past Lives” filmi yarışmada olacak.

Bu yarışmanın kazananları ise elbette Sidney film festivalinin sonunda 18 Haziran gecesi açıklanıyor olacak.

90 Film 54 Belgesel

Festivalde yarışmadaki filmlerle birlikte 90 film ve 54 belgesel yayımlanması planlanıyor. Hatta bazılarının dünya prömiyerleri bu festivalde sahnelenecek. Bazı belgeseller ise 2023 Avusturalya Belgesel Ödülü için yarışacak. Bunlar:

Michael Ware‘den “The Defenders”, “The Cape”, Isabel Darling‘den “Karnaval”, Tim Flannery‘de “İklim Değiştiriciler”, Mark Coles Smith‘den “Umudu Korumak”, Gillian Moody ve Adrian Russell Wills‘den “Kindred” filmi , ayrıca “Rachel’ın Çiftliği” de yer alacak. Amiel Courtin-Wilson‘den ise “Yeryüzündeki İnsan” ve “Son Kız” belgeselleriyle yarışma içerisinde olacak.

Daha önce pek çoğumuzun Sidney Film Festivali gibi bir festivalde bulunmadığını biliyorum. Bu festivalin yöneticisi ise festivali şöyle özetliyor:

Bir film festivali, küresel zamanın ruhunun kolektif bir görüntüsünü sunan, mevcut gerçekliğimizin derinliklerine inmemizi sağlayan farklı bakış açılarının bir araya gelmesidir

Siz Nashen Moodley‘nin bu söylemine katılıyor musunuz? Ayrıca siz daha önce hiç Sidney Film Festivali gibi bir festivale katıldınız mı?

Kaynak: Variety

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir