ÖNERİ

Film Önerisi: Maudie

Film önerisi köşemizde etkileyici bir filmle sizlerleyiz: Kanadalı sanatçı Maud Lewis’in gerçek yaşamından sinemaya kusursuz bir şekilde uyarlanan Maudie.  

Yönetmen koltuğunda Aisling Walsh’ın oturduğu film 2016 yapımı. Süresi ise 2 saat. Maudie, prömiyerini 2016 yılında Telluride Film Festivali’nde yaptı . Aynı zamanda, 2016 Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Özel Sunumlar bölümüne seçildi. 

Hem yapım hem de oyuncular birçok film festivalinden ödüllerle döndü. Filmde baş rolü takdire şayan oyunculuklarıyla Sally Hawkins ve Ethan  Hawke paylaşıyor. Sall Hawkins adeta Maud Lewis’in kendisi. Ethan Hawke ise seyirciye yaşattığı duygular ile yer yer kızdırıyor… Fakat yer yer de yüreklere su serpiyor… Kısacası, iki oyuncunun da işlerinin hakkını verdiklerini söylersem yanlış olmaz.

Gelin, hep beraber film önerisi köşemizde yer alan yapımın konusuna yakından bakalım.

Maudie Konusu

Film Önerisi

Maudie, yalnızca basit bir biyografik-dram filmi değil. Bu söylem onu çok basitleştirir. O “biyografik dram” filmi olmaktan çok öte! Bütün kadınlara  örnek teşkil eden ve kendinden ilham alınması gereken  bir kadının, sinema gözünden herkesle tanışmasına aracı olan -oyuncusuyla, çekimleriyle- muhteşem bir yapım! 

Şöyle ki: Doğuştan Romatoid Artrit hastası olan Maud, içine sıkışmış olduğu yaşamın kabuğunu kırar. Esas başkaldırışı tam da bu noktada başlar. Ayaklarının üzerinde durabilmek için bu aykırı ruh, bir adamın evine temizlik işlerine yardımcı olmak için gider.

Evinde çalıştığı adam (Everett Lewis/Ethan Hawke)  kaba saba ve Maud’a bir köle edası ile yaklaşımlarıyla itici bir izlenim verir. Fakat Maud’un pes etmeye niyeti yoktur. İyi ki de pes etmez! Aldığı karar (Everett’ın evine yerleşmesi) Maud’un hayatında adeta bir dönüm noktası olur…

Nitekim Maud, bu evden bambaşka bir Maud olarak çıkar: Ressam Maud, Güçlü Maud, Aşık Maud, Yaşam Dolu Maud, Pes Etmeyen Maud, Mutlu Maud…  

Son Olarak…

İşte, siz de Maudie’nin yaşadıklarına tanıklık etmek ve onun hikâyesini tecrübe etmek isterseniz, bir an önce tv karşısına geçin!  Geçin ki eğer yapmak isteyip de sizi durduran şeyler varsa,  onun yaşamı size ilham kaynağı olsun ve bir an evvel harekete geçin. Ayrıca kafasında soru işareti olanlar için belirtmeliyim ki, film önerisi olarak yer verdiğimiz Maudie oldukça akıcı bir yapım.

Filmi izlemeye vakti olmayanlara ise güzel bir haberim var! Maud Lewis’in hayatına daha öncesinde Kazan Kadın köşemizde yer vermiştik. Yazıya ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir