ÖNERİ

Kitap Önerisi: Dr. Jekyll ile Bay Hyde

Kitap önerisi eser Dr. Jekyll ile Bay Hyde 1886 senesinde basıldığında epey ses getirir. İngiltere ve Amerika’da oldukça ilgi gören eser, yazara da ün kazandırır. Tuhaf bir hikayeyi konu alan novella, dönemin klasiklerindendir.

Gelin birlikte kitap önerisi eserin önce yazarını tanıyalım. Sonra mini incelememizde buluşalım.

İyi okumalar.

Yazar Hakkında

kitap önerisi

Kitap önerisi eserin yazarı Robert Louis Stevenson Edinburg’ta doğmuştur. Hukuk eğitimi almış ve böylece beşeri bilimlerle yoğurulan fikir dünyası için altyapısı sağlamlamıştır. Romancı, şair ve gezi yazarlığı yapmıştır.

Bunun yanında hayatı boyunca sağlık sorunları çekmiştir. Bu yüzden aldığı Hukuk eğitimiden sonra sağlığına iyi gelecek yerler keşfetmek amacıyla gezmeye başlar. Gezi yazarlığı da bu gezilerin bir sonucu ortaya çıkar. Nitekim babasının mühendis olmasını isteyecek ama o ailesinin yaşam tarzını reddedip ve bohem bir hayatı benimseyecektir.

Robert Louis Stevenson ismini Define Adası eserinden hatırlarız. Oğlu ile aralarındaki oyundan doğan hikayenin edebiyatın kültleri arasına girmesiyle dikkatleri üzerine çeker. 1881 senesinde yayınlanan bu eserden beş sene sonra Dr. Jekyll ile Bay Hyde yayınlanır.

Çocuklar için yazıldığı düşünülen Define Adası’nın yetişkinlere göre olan alt okumalarıyla hitap ettiği kitlenin genişlemesi, yazarın şansına olur. Bu iki eserde de toplumsal göndermeler ve kişisel psikoloji alanlarında gezinen yazarın tarzı artık bellidir. İyi bir edebiyatla ortaya koyduğu sosyolojik eserleri ile okuyanları aynalayacak ve edebiyatın çapını dönemi adına artıracaktır.

Kitap Hakkında

Kitap önerisi eserin konusuna gelirsek, saygın bir doktor olan Dr. Jekyll gizlice bir ilaç üzerine çalışmaktadır. Doktoru yakından izleyen Bay Utterman gözünden anlatılan roman, doktorun dış gözü haline gelir. Avukat olan Utterman doktorun şaibeli vasiyetnamesi yüzünden onu yakından izlerken, doktor bambaşka bir yola girer.

kitap önerisi

(Yazının bundan sonrası sürpriz bozanlar içeriyor.)

Kitap önerisi eserde doktorun kişilik bölünmesi yaşadığını görüyoruz. Kendi geliştirdiği çok gizli formüllü ilacı yüzünden iki ayrı adam haline gelen doktor için kim olduğu gerçeği yer değiştirmeye başlar. Bu ilacın etkilerini okuyana tüm açıklığı ile sunar.

Nitekim doktor bir süre sonra bastırılmış arzularının yarattığı Hyde karakterinin onun yerine geçmesinden korkar. Acımazsızca cinayetler işleyen Hyde’ın karşısında toplumda saygınlığı olan Dr. Jekyll vardır. Maalesef bu hikaye mutlu sona ulaşmaz.

Sona Doğru

Kitap önerisi eserde Viktoryen dönemin baskıcı ve bozulan toplumuna göndermeler vardır. Hiciv içeren bu gotik roman içimizdeki iyi ve kötünün savaşını yansıtır. Hatta piskolojiye “hyde vakası” diye geçen ayrılmış dissosiyatif kişilik bozuklukları isim babası da bu karakterdir.

Ülkemizde ilk kez 1942 senesinde çevrilen eser birçok yayınevinden çıkmış ve dünya çapında defalarca filme uyarlanmıştır. Zamansız ve kült olduğu kadar hızlı tüketime uygun bu eseri herkese tavsiye ederiz.

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir