ÖNERİ

Film Önerisi: Wild

Film önerisi köşemizde yönetmenliğini Jean-Marc Vallée’in üstelendiği 2014 yapımı Wild sizlerle…

Yapımın senaryosunu Amerikalı roman ve deneme yazarı Nick Hornby üstleniyor. Ancak yapım, 2012’de raflarda yerini alan Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail  adlı kitaptan uyarlama. Kitabın çıkışından iki sene sonra sinemaya uyarlanan film, kitabın yazarı Cheryl Strayed’in yaşamına odaklanıyor.

Filmde kendisine hayat veren oyuncu Reese Witherspoon. Oyuncuyu daha çok rol aldığı romatik-komedi yapımlardan tanıyoruz. Fakat kendisinin hakkını vermek gerekir. Macera-dram kategorisinde yer alan bu filmde canlandırdığı karakterin hakkını fazlasıyla veriyor.

Zaten kendisi sergilediği performans ile 87. Akademi Ödülleri’nde iki dalda aday gösteriliyor. Bunlardan biri “En İyi Kadın Oyuncu” adaylığı. İkincisi ise  “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” adaylığı.

Tüm bunlarla beraber, Wild Amerika’da Aralık 2014’te sinemalarda gösterime girmeden önce, Ağustos 2014’te Telluride Film Festivali’nde yer aldı. Olumlu eleştirilerle festivalden ayrılan film, 15 milyon dolarlık bütçeyle çekildi. 52,5 milyon dolar hasılat elde ederek gişe rekoru kıran filmler arasında yerini aldı.  

Bu detayların ardından, artık filmin konusuna yakından bakmaya geçiş yapabiliriz.

Filmin Konusu

Başta da belirttiğim gibi, film önerisi olarak köşemizde yer verdiğimiz Wild‘ın merkezinde Cheryl Strayed yer almakta. Annesini kaybeden, bununla beraber evliliğini sonlandırmış ve madde bağımlısı bir kadın Strayed. Geçmişteki acı dolu anılarıyla boğuşan ve bir türlü çıkış yolu bulamayan karakterimiz yaşamını sonlandırmaya adıyor kendisini.

Ancak tam da yaşamına son vereceğine düşündürürken bir anda radikal bir karar alır Strayed. Böylelikle Amerika’nın uzun mesafeli yürüyüş pisti olan Pasifik Crest Yolu’na çıkmaya karar verir. Bu açıdan Wild‘ı bir yol filmi olarak da değerlendirmek mümkün.

Film boyunca yerinde kullanılan flashbacklerle Strayed’ın geçmişine dönüyor ve yolculuk boyunca iç dünyasına eşlik ediyoruz.

Bir Kadın Hikâyesi Olarak Wild

Anlaşıldığı gibi, film önerisi olarak yer verdiğim yapım doğrudan bir kadının hikâyesi üzerinden ilerliyor. Hikâyenin gerçek bir yaşamdan uyarlanması da seyirci üzerinde merak uyandırmasını sağlayan en büyük etken. Ayrıca bu filmde, yine bir uyarlama yapım olan Into The Wild havası alacağınızı söyleyebilirim. Fakat bu kez başkarakterimiz bir kadın!

İyi seyirler…

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir