ÖNERİ

Film Önerisi: Sound of Metal

Film önerisi köşemizde Prime Video’da izleyebileceğiniz bir filmle sizlerleyiz…

Sound of Metal Darius Marder tarafından yönetilen; Riz Ahmed, Olivia Cooke ve Paul Raci gibi önemli isimlerin başrollerini üstlendiği bir drama filmi.  

Konusundan Bahset

Sound of Metal Fragmanı

Film, bir metal grubu davulcusu olan Ruben’in (Ahmed) hayatını bir anda değiştiren, yaşadığı işitme kaybını anlatıyor. Ruben, bu durumun etkileriyle nasıl başa çıkacağını tam olarak anlamaya çalışıyor. Sonunda en büyük tutkusu olan bateriden ister istemez kopuyor. Bateri dışında elbette hayatında önemli değişiklikler de oluyor işitemediği için.

Lou (kız arkadaşı) ise belki de tutunduğu ve ona yardımcı olmaya çalışan tek dal. Ruben’in yaşadığı işitme kaybını zamanla sağırlığa kadar gideceğini öğrendiklerinde bu durumdan kurtulmanın ve paramparça olmuş hayatlarını nasıl şekillendireceklerini düşünürler. Hayatı müzik olan biri için sessiz bir gelecek, ne kadar korkutucu?

Oyunculuklar

film önerisi

Ya, adeta Riz Ahmed kendini bu filmde aşmış. Ben kendisini ilk defa The Night Of’da tanımıştım. Orada oynadığı mülteci rolü de muazzamdı. Burada da gerçekten tutkusu müzik olan birinin böyle yavaş yavaş cızırtılar duymaya başlayıp sağırlığa kadar uzanan yolcuğunu her dakikasında çok iyi yansıtmış.

Olivia Cooke’u da büyük ihtimalle House of Dragon’dan hatırlarsınız. Zaten bu filmdeki oyunculuğunun yansımalarını içeriyor dizide. Çok durağan, sakin ve soğuk kanlı kalmaya çalışan bir karakteri canlandırmış. Bunda da oldukça iyi iş çıkardığını söyleyebilirim.

Detay ve Yorum

Film, 2021 yılında Academy Awards (Oscars) adayı oldu ve en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu dallarında aday gösterildi. Independent Spirit Awards’da ise birçok ödül aldı. Bunları hepsini de hak ediyor. Hatta bence en iyi oyuncu olarak Oscarı da hak ediyordu Riz Ahmed.

Filmin belirli noktalarında işitme engelli insanların yaşadıkları sorunlarla empati kuruyor ve nasıl bir hayat yaşadıklarını gözlemliyorsunuz. Bu cidden çok keyifli bir deneyimdi.

Filmin ayrıca müziklerini de övmem lazım. Sessiz bir film tasarlarken bile bu kadar güzel müzikler yapmak takdir edilesi. Filmin sonunda yer alan The Sound of Metal adlı parça beni derinden etkilediğini söyleyebilirim.

Son Olarak

Film önerisi olarak sunduğumuz Sound of Metal size mükemmel bir drama sunarken sessizliğin içine kapalı kalmış bir müzisyenin macerasını izletecek. Riz Ahmed’i övmeye daha fazla kelime bulamıyorum. İzledikten sonraki yorumlarınızı muhakkak paylaşın.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir