ÖNERİ

Film Önerisi: Pearl

Film önerisi köşemizde Mia Goth‘un şaşırtıcı ve etkileyici performansıyla öne çıkan Pearl filmine gelin yakından bakalım.

Her ne kadar slasher filmlerine biraz mesafe ile yaklaşsam da bu filmi gerçekten beğendim. Bu yüzden film önerisi olarak sizlere de sunmak isterim. Başlıklara geçmeden önce Mia Goth’un gösterdiği performansla Oscar’a en azından aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir kez daha kanıtlanmış oldu ki, Oscar “korku” temasını pek sallamıyor.

Konusundan Bahset

Pearl Fragmanı

Pearl (Goth), Birinci Dünya Savaşı’ndan kocasının dönüşünü bekleyen genç bir kadındır. Dindar, baskıcı olan annesi ve sakat olan babası ile Teksas’ta bir çiftlikte yaşarlar.

Pearl bu çiftlikte pek çok genç kız gibi hayaller kurup baskıcı hayatından kaçış arar. Onun hayaliyse film yıldızı olmaktır. Bir pornografi yönetmeni tarafından bu hayali teşvik ediliyor. Ona ne olursa olsun hayallerinden vazgeçmemesi ve önünde kim durursa dursun yolunda sapmamasını öğütler. Pearl bunu biraz yanlış anlar ve işler çığırından çıkar.

Filmin baş rolünde Mia Goth yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Ti West var. Mia’nın performanslarına David Corenswet ve Tandi Wright eşlik ediyor.

Oyunculuklar

Film genelde bir kahraman ve karakter üzerinden ilerliyor. Bu yüzden Mia Goth’u öve öve bitirmemek adına birkaç bir şey söyleyip detay ve yoruma geçeyim. Kaliteli bir yazarlık, şahane bir yönetmeliğin yanı sıra, Mia Goth tek başına filmde duygu yükünü çok iyi bir şekilde sırtlamayı başarıyor. Ayrıca sevgi dolu olmayan mimikleriyle korku dolu performansına lezzetli bir gerilim sosu döküyor.

Detay ve Yorum

Zaten film anlamsız bir şekilde kaz öldürme sahneleriyle başlıyor. Pearl’ün tamamen zıvanadan çıkmış bir karakter olduğunun izlenimleri henüz filmin başında anlaşılıyor. Tüm bunlara rağmen Pearl gururlu ve etkileyici bir karakterdir.

Bu genç kızın sırtına büyük temalar yüklendiğini film boyunca gözlemleriz. Hedeflerine ulaşamamak, hayal kırıklıkları yaşamak, cinsel olarak kendini tanıyamamak, tutsak olmak, aile baskısı gibi birçok konu hikâyenin içinde Pearl’in hayatına yedirilir.

Özellikle eski korku ve slasher ögelerini içinde barındırmasının yanı sıra filmin seçtiği görsel temayla kullandıkları ses insanı filme çeken başka etkenlerden biri. Ayrıca filmin sonuna doğru da uzunca bir monolog sürükleyiciliğiyle göz dolduruyor.

Film önerisi olarak korku temasını ekranlarınıza taşımak istedim bu sefer. Umarım Pearl’ü benim kadar siz de beğenirsiniz. Film biraz ağır gibi başlıyor. Fakat şans verirseniz, sonrasında yorumlarınızı bekiliyorum.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir