ÖNERİ

Film Önerisi: Tar

Film önerisi köşemizde bir karakter dramasıyla karşınızdayız. Üstelik baş rolde yılların tecrübesi Cate Blanchett var.

Tar izleyiciye uzun diyalogların ve ağır ilerleyen bir hikaye sunuyor. Bu özelliğiyle ve tonlarıyla bana Black Swan filmini hatırlattı nedense. Orada da Natalie Portman muazzam bir iş çıkarmıştı.

Tar Konusu

Tar Fragmanı

Filmin ismi Lydia Tar adlı karakterden geliyor. Kendisi dünya çapında tanınan ve en iyilerinden biri olarak görülen Alman müzik orkestrası Berlin Filarmoni’nin ilk kadın şefi. Lydia yetenekli olmasına rağmen oldukça da kibirli biri. Egosu ise en üstlerde. Kendisinin bu hem tutkulu hem de bencil hayatını izliyoruz film boyunca. Yaşadığı zorlukları, iç çatışmaları ve duygu karmaşalarının ekrana vurgulanmasına tanık oluyoruz.

Oyunculuklar

Bu bir karakter draması olduğu için içinde tabii ki daha çok anakarakterimiz var. O da Cate Blanchett… Bu kadın gerçekten asla yaşlanmıyor. Ne oyuncuğunu ne de güzelliğinden bir şey kaybediyor. Hatta zaman geçtikçe klişe bir tabi olsa da şarap gibi değerleniyor.

Bu filmde de muazzam performans sergilemiş. Nitekim özellikle piyano sahnelerinde olmayan müzik bilgimle bile o parmakların piyanoyu çalmadığını anlayabildim.

Kendisinin zaten bir Oscarı mevcut, bu yüzden bu sene en iyi kadın oyuncu ödülünü ondan daha çok hak ettiğini düşündüğüm Her Şey Her Yerde Aynı Anda ile Michelle Yeoh‘un kazanması isabet oldu diyebilirim.

Detay ve Yorum

Yönetmen koltuğuna 2002’deki Tutku Oyunları filminden sonra oturan Todd Field, sahalara döner dönmez 6 dalda Oscara aday gösterilmeyi başardı. Derinlemesine düşünülüp ele alınan bir film olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden yönetmene büyük pay biçiyorum.

Son derece güçlü bir drama sunan Tar, açıkçası oldukça merak dolu ve hayranlıkla başlıyor. Fakat bu giriş sekansı bazı izleyiciler için sıkcı ve uzun gelebilir. Ardından gerilimi hat safada hissedip pek tatmin etmeyen bir sonla bitiyor. Bazı insanlar için acınası bir sona sahip gibi gözükebilir fakat ben bazı fikirlerin tamamen hafifletilerek sona bağladığını düşünüyorum. Daha yaratıcı bir sona bağlanabilirdi.

Film önerisi olarak sunduğumuz Tar hakkında sizlerin görüşlerini de merak ediyorum. Bu altı dalda aday olmuş Oscarlık filmin özellikle sonunu nasıl buldunuz? Cate Blanchett’in oyunculuğu ve güzelliğine siz de benim gibi bir kez daha hayran kaldınız mı?

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir