ÖNERİ

Film Önerisi: First Man

Film önerisi köşemizde uzay temalı filmseverlerin yüzlerini güldürecek bir yapım ile sizlerleyiz…

First Man, uzay temalı filmler arasında biraz kıyıda köşede kalmış bir yapım. Ama bence muhakkak şans verilmesi gerekiyor. Gelin detaylara inelim.

Konusundan Bahset

First Man Fragmanı

Yönetmenliğini Damien Chazelle‘in yapıyor ve başrollerinde Ryan Gosling, Claire Foy ve Corey Stoll’un gibi önemli isler yer alıyor. 2018 yapımı bir biyografik drama filmi olan First Man; Neil Armstrong’un NASA’da görev yaptığı dönemleri ve Ay yüzeyine ilk kez ayak bastığı 1969 yılındaki Apollo 11 görevini konu alıyor.

Ryan Gosling Neil Armstrong karakterini canlandırıyor. Ayrıca film, Armstrong’un aile hayatını da göstermekte ve onun Ay yüzeyine ayak basmasından önceki dönemleri şahane bir şekilde anlatıyor.

Oyunculuklar

Ryan Gosling Neil Amstrong‘un iç dünyasını çok iyi yansıtmayı becermiş. Bir aile babasının kendi yaşadıklarının yanı sıra görevine nasıl bağlı kaldığını da her mimiğinden anlayabiliyorsunuz. Ben biraz da yönetmen övmek istiyorum oyunculukların yanı sıra. v

Damien Chazelle’i “Lala Land” ve “Whiplash” ile hatırlarsınız. Henüz 37 yaşındaki yönetmenin bence  yarattığı ustalık işi olmuş First Man.

Geçmişteki bilim kurgu veya uzay filmlerindeki hataları özümseyip filmi daha gerçekçi yapmış. Resmen aya inerken sanki astronotlarla birlikte iniyormuş gibi hissediyorsunuz. Şahsen tüm gelecek işlerini de merakla bekliyorum bu abimizin.

Detay ve Yorum

Film önerisi için şahane bir yapım First Man. Pek çok açıdan insanı çalışmaya ve hayata bağlı kalıp tutkularının peşinden koşması için ilham veren bir film. Bunu da sağlamasının nedeni aslında yıllarca uzaktan baktığımız bir iş olan “aya gidilmesi” olayının o zamanlarda aslında ne kadar zor başarıldığını gözler önüne sürmesiyle oluyor. Krizlerin, sıkıntıların, kazaların hatta ölümlerin içerisinden sıyrılıp zar zor başarıya ulaşıyorlar.

Evet, Amerikanın aya gitme girişimlerini anlatıyor film ama herhalde şimdiye kadar izlediğiniz hiçbir Amerikan propagandasını içerisinde barındırmadan yapıyor. Hatta o kadar barındırmıyor ki Amerikalı insanlar aya gidiyorlar ama Amerikan bayrağının dikildiği sahne dahi yok. Bu yüzden de Amerika’da aşırı dışlanmış ve halı altına sürüklenmiş bir iş First Man.

Bu filmi ben ilk defa sinemada izlediğimde ayrı bir tecrübe yaşamıştım. Geçenlerde izlediğimde tekrar aynı şeyi fark ettim. Ses dizaynı filmin içine girmenizi sağlayan yegane unsurlardan biri. Özellikle bazı anlarda klostrofobik bir ortamın içinde seslerin kullanımıyla resmen şok olmuştum.

Elbette, evdeki ufak tabletimden aynı tecrübeyi alamadım. Yine de kabinin içinde sıkışıp kalmış bir astronota neden kahraman gözüyle bakıldığını daha iyi anlıyor insan ister istemez. Ayrıca bu adamın sadece bir astronot olmadığını aynı zamanda eski tip bir aile babasının hikayesini derinlemesine gözler önüne sürüyor film.

Son Olarak

Film önerisi olarak sizlere tavsiye ettiğimiz First Man; uzay ve uzaya dair her şeye ilgisi olanların çok tatmin olacağı bir iş. Bu ulvi görevde, bir “man” olan kişinin neler yaşadığını izlemek de çok keyifli.

Ayrıca Sovyetlerle o dönemlerde çok sık bir çekişme içinde olduğu Amerikanın bariz bir şekilde “Uzay” konusunda onlara yenilmesinin acısını çıkarmaya çalıştığını da gözlemliyoruz. Bence Amerikalıların o dönemlerinde yaşadıklarına çok büyük eleştiriler var.

Beklentilerinizi karşılar ve yorumlarınız olursa, bizimle paylaşmayı unutmayın!

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir