ÖNERİ

Film Önerisi: Close

Film önerisi köşemizde 2023’ün bir oscar adayı var…

Belçika yapımı, yabancı dilde en iyi film adaylarından biri… Ruhunuzdan bir parça kopmasına neden olan Close filmine yakından bakalım.

Yönetmen koltuğunda Kız filmiyle övgü toplamış henüz 30’lu yaşlarında olan genç yönetmen Lukas Dhont var. Senaryosunda ise Lukas’ın kalemine Angelo Tijssens eşlik ediyor.

Close Ne Anlatıyor?

Close Fragmanı

Remi ve Leo adında iki yakın dost liseye birlikte giderler. Fakat lisede diğerleri tarafından bu yakınlık fazlasıyla dikkat çeker. Bu durum zamala Leo’da “fazlasıyla erkek” olmadığı kanısına iter. Bu yüzden daha çok erkeksi gözüken hokey gibi sporlara yönelmeye başlar. Tüm bunların yanında Remi’nin ruh hali de yaşadıklarına bağlı olarak gözlemlenir.

Bu henüz daha 13 yaşında yakın arkadaş olmuş iki erkek çocuk sırf sosyal baskılar, çevredeki yaşıtlarının ön yargıları yüzünden dostluklarını birbirilerinden uzak tutmaya başlarlar. Bizler izleyici olarak da bu konunun akşında ister istemez kendi çocukluğumuza ve varsa travmalarımıza ineriz.

Özellikle “erkeklik” kavramını “erkekler ağlamaz” gibi kalıplara sığdırmış bir toplumda büyüyünce ister istemez insan çocukluğunu hatırlıyor.

Oyunculuklar

Filmi değerli kılan ve belki de Oscara aday olarak gösterilmesindeki en büyük etkenlerde biri de oyuncu performansları. Arkadaşlık ve dostluk gibi kavramları sosyal baskı ve ön yargılara kapılma gibi duygu çerçevesinde resmediyor.

Oyuncular da bu resmin adeta en parlak boyaları. Ayrıca bu boyalar daha taze kokulara sahipler. Genç oyuncular olan Eden Dambrine ve Gustav De Waele gerçekten de şapka çıkartılacak türden performans sergiliyorlar film boyunca.

Oyuncu tercihlerine bağlı yazılan rollerde beğendiğim bir başka ton da duygunun daha çok bakışlarla ve tavırlarla veriliyor olması. Diyaloğun az olması bence hem oyuncu performanslarını daha fazla ön plana çıkarıyor hem de etkileyici kılıyor. Fakat bu durum bazı izleyiciler için “sıkıcı” olarak tanımlanabilir.

Detay ve Yorum

Eğer karşısında batı cephesinde yeni bir şey yok gibi savaşı en derinliklerine kadar sanat ruuyla bezeyen bir film olmasaydı “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Oscar’ı alırdı Close.

Melankoli bu filmde hat safhada. Hatta konusuyla ruhunuza işleyen filmin bazı sahnelerinde yutkunmaya bile çekindim.

Şunu da belirtmem gerek, benim gibi bazı duygusal yoğunluğu yüksek olan içe dönük insanlar için pek faydalı bir film önerisi değil. Çünkü filmin sonunda duygu boşalması yaşayıp hıçkırıklar için de ağlatabiliyor. Özellikle yalnız izliyorsanız…

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir