ÖNERİ

Film Önerisi: Air

Film önerisi dediğimizde aklınıza ne tür filmler geliyor? Kimisi macerasever, kimisi korku, kimisi sanatsal olsun ister. Fakat neyi severseniz sevin Ben Affleck bir yerlerden çıkar. Süper kahraman mı bakarsınız Batman oluvermiş. Bir bakmışsınız Can Dostum ile şahane bir drama yazmış, ya da Gone Girl ile şahane bir gerilimin içine girmiş.

Bu sefer de basketbol dünyalarına el atıyor kendisi. Üstelik çok cesur kararlar alarak yapıyor bu sefer ki işini. Yönetmen koltuğunda da sıklıkla gördüğümüz Ben Affleck‘in Air filmine bir göz atın deriz.

Konusundan Bahset

Air Fragmanı – Imdb Puanı: 7,7/10

Hikâyesi aslında gerçek bir olaydan uyarlama. 1984 yılında Nike, Adidas ve Converse’a göre nispeten daha kötü bir durumdaydı. Fakat Nike yöneticisi Sonny Vaccaro basketbol yıldızı olacağını anlayan ama o dönmelerde çaylak Michael Jordan’ı işe alma fikrini ortaya atar.

Bu fikrin asıl amacıysa Air ve sonradan Air Jordan olacak ayakkabıyı tanıtmaktır. Gerisi zaten belli gibi. Büyük bir başarı…

Micheal Jordan bir basketbol efsanesi olmasının yanı sıra bu ayakkabı da dünyayı kasıp kavurur. Aslında bu hikâyede biraz Nike’ı Nike yapan Air ayakkabının geçmişini ve arkasındaki kararları izliyoruz. Kısacası filmde, Micheal Jordan ve Nike’ın kesiştikleri o ortaklığın derinliklerine iniyoruz.

Oyunculuklar

film önerisi

Hikâye inanılmaz sürükleyici gelmemiş olabilir. Fakat burada Matt Damon‘ın Sonny rolünde muazzam iş çıkardığını söylemem gerekir. Ayrıca, David Falk Jordan’ın ajanı rolünü canlandıran Chris Messina agresif rolünü gayet beğendim.

Belki de aralarında en çok sırıtan isim Ben Affleck diyebilirim. Her ne kadar Matt Damon ile çok yakın dost olsalar da Matt burada büyük yükü taşımış performans açısından.

Viola Davis ise Jordan’ın annesi rolündeki Deloris ise filme drama katmak elinden geleni yapmış ve başarmış da.

Detay ve Yorum

Bu film başlangıçta oldukça sıradan gelebilir. Fakat Micheal Jordan ile yapılan iş anlaşmasının tarihi önemini gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca en azından ben bu filmle öğrendim ki ilk defa bir sporcuya kendi isminin kullanıldığı ürünlerin satışından kâr verilmiş. Aslında bundan sonra bu durum sporcuların reklam ve sponsorluk açısından farklı bir kazanç kapısı açmış.

Umarım film önerisi olarak verdiğimiz Air filmini izleme fırsatı bulursunuz. Kendisi daha taptaze bir 2023 filmi ayrıca. İzledikten sonra yorumlarınızı esirgemeyin.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir