ÖNERİ

Film Önerisi: Büyük Ev

Film Önerisi, köşemizde bugün Büyük Ev’e (Reclaim) yer veriyoruz. Büyük Ev, Netflix’in sanat-dram kategorisinde yer alan 2022 yılı Tayvan yapımı bir film. Yapımın süresi 2 saat 4 dakika. Filmde yer alan oyunculardan bazı isimler şöyle:  

  • Nina Paw
  • Hsi-Shun Kou
  • Chia-An Yu
  • Yi-Ching Lu
  • Mason Lee
  • Chia-Yen Ko   

Gelin, hep beraber Tayvan yapımı bu filmin konusuna kısaca bir göz atalım.

Büyük Ev-Konusu

reclaim netflix

Yapım, Nina Paw’ın hayat verdiği iki çocuk annesi ve evli olan Yeh’in etrafında dönüyor. Aile içinde tüm sorumluluğu üstlenen kadın, kontrolsüz bir biçimde hane halkı sayısının artmasıyla büyük bir ev arayışına giriyor. Tabii Büyük Ev bu basit gibi görünen arayışın içine birçok temayı yedirmeyi ustalıkla başarıyor! Bu nedenle yapıma biraz daha yakından bakalım…

Yakın Bakış

film önerisi

Yeh, bir resim öğretmeni. Öğretmenliğin yanında, aynı zamanda minyatür oyuncak evler yaptığı sevimli bir atölyesi var. Fakat Yeh’in sorumlulukları yalnızca atölyesiyle sınırlı kalmıyor. Yeh; bir annenin çocuğu, diğer bir yandan iki çocuk annesi ve aynı zamanda bir eş.

Yeh’in annesi yaşlı ve hasta olduğu için bakıma muhtaç. Bu nedenle Yeh, annesine evde bakım vermek istiyor ve küçük evinin bir odasını boşaltıyor. Fakat eve sürpriz bir misafir geliyor. Yeh’in işten istifa eden kızı. Aynı zamanda yurt dışında yaşayan oğlundan da döneceği bilgisini alıyor. Herkese bir alan açabilmek için büyük bir ev arayışına giriyor.

Anlıyoruz ki, Yeh ailesinde tüm sorumluluğu göğüslenen bir kadın. Eşi tarafından da yalnız bırakılıyor bu süreçte. Herkes kendi derdine düşmüşken Yeh’in kendisine bile ayıracak vakti kalmıyor. Başkalarına alan açarken kendisi daracık bir alana sıkışıp kalıyor. 

Bu kadının en büyük hayali ise dünyayı gezebilmek. Fakat yaptığı birikimi gelişen olaylar nedeniyle başka şekillerde kullanmak durumunda kalıyor. Bir süre sonra, Yeh’in üstündeki sorumlulukları ve her şeyin üstesinden gelme çabasını seyirci olarak adeta üzerimizde hissediyoruz.

Son Olarak…

Kadın olmak, anne olmak, çocuk olmak, eş olmak… Beraberinde gelen sorumluluklar… Tüm bunlara farklı bir bakış getirmiş Büyük Ev. Bu noktada, çarpıcı anlatımıyla farkındalık yaratmayı da başarmış. Bu nedenle “Film Önerisi” başlığı altında mutlaka yer alması gerektiğini düşündüm bu yapımın. Ayrıca belirtmem gerekir ki, Nina Paw‘ın oyunculuğu takdire şayan, gerçekten rolünün hakkını vermiş!

Anlaşıldığı gibi, izlenmeye değer filmler arasında yer alıyor Büyük Ev. Yazıya son vermeden önce ise filmin hızlı bir akışı olmadığını da belirtmek isterim. Şahsen ben gelişen olaylar neticesinde “şimdi ne olacak?” sorusunun verdiği meraktan dolayı bu ağır işleyişten rahatsız olmadım. Tabii karar sizin…

İyi seyirler…

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir