Haberler

“İnşallah Bir Erkek Çocuk” Filminin Yönetmeni Amjad Al Rasheed, Filmiyle Alakalı Açıklamalarda Bulundu! Film, Kadın Düşmanlığı ve Sosyal Adaletsizliği İşliyor!

“İnşallah Bir Erkek Çocuk” filminin yönetmeni Amjad Al Rasheed, ilk uzun metrajlı filmini yönetirken, film Cannes Eleştirmenler Haftası için seçildi.

Rasheed, “İnşallah Bir Erkek Çocuk filminde kadınlar seks ve hamilelik hakkında konuşuyorlar. Ayrıca kadın düşmanlığı ve sosyal adaletsizliği de ele alıyorlar. Fakat hepsinden önemlisi, “hayır” diyorlar” diyerek filmini özetledi.

Ayrıca filmin ana fikrini ise “toplumda normal kabul edilen şeyleri reddeden bir kadın hakkında konuşmaktı.” diyerek açıkladı.

inşallah bir erkek çocuk
Kaynak: Imdb

İnşallah Bir Erkek Çocuk Konusu

Film Ürdün’de geçiyor. Nawal (Mouna Hawa), kocasının ani ölümüyle “yerel miras yasası” gereği “sadece” bir kız çocuğu doğurduğu için ailesinin evi de dahil olmak üzere sahip olduğu her şeye hak kazanabileceğini öğreniyor.

Nitekim Cannes prömiyerine ve Venedik’te Final Cut ödülü almasına rağmen Al Rasheed filmin beklentileri hakkında konuşurken dikkati elden bırakmıyor:

İnsanların tepkilerini tahmin edemem. Fakat dürüst olacağım, çok sayıda olumsuz yorum var. Nedenini bilmiyorum ama biz Ürdünlülerin Cannes’a gitsek bile iyi film yapamayacağımıza dair bir fikir var.” diye belirtiyor.

Ürdünlülerin ne diyeceğini merak eden Al Rasheed, filmde konu olan yasa ile alakalı da konuştu.

Bu yasa saçma ve mantıklı değil. Ancak kadınların acı çekmesine neden olan başka yasalar da var” dedi.

Erkek Egemen Toplum

İnşallah Erkek Bir Çocuk ile alakalı açıklamalardan erkek egemen toplum eleştirilerinin işlendiğini anlayabiliyoruz. Ayrıca kendisi de:

Her şey aynı şeye dayanıyor aslında. Her şeyi, kadınları, azınlıkları ve biraz farklı olan herkesi kontrol eden bu erkek egemen topluma… Eğer kadınlar toplumun yarısını oluşturuyorsa ve bu yarısı eşitsizlik/baskıdan muzdaripse, nasıl gelişebiliriz?” diyerek filminin temalarından birine dikkat çekti.

İnşallah Bir Erkek Çocuk filminin yapımcılığını Imaginarium Film’den Rula Nasser ve Aseel Abu Ayyash üstlendi. Yardımcı yapımcılığında ise Georges Film’den Nicolas Lepretre ve Raphaël Alexandre yer alırken Bayt Al Shawareb’de Yousef Abed Alnabi bulunuyor.

Nawal’ın bu anlamlı hikayesi, tüm hayatını ailesine adayan ve kendisini çok benzer bir çıkmazda bulan Al Rasheed’in kendi akrabasından ilham alınarak ortaya çıktı.

Peki, sizlerin “İnşallah Bir Çocuk” filminden beklentileriniz neler? Yorumlarda buluşalım.

Kaynak: Variety

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir