ÖNERİ

Film Önerisi: A Quiet Place

Film önerisi köşemizde soluksuz izleyebileceğiniz bir filmle sizlerleyiz…

2018 yapımı ve ne yazık ki pandemiyle ilk çıktığı dönemde gözlerden kaçmış “A Quiet Place” sizlere sessizliğin kullanımıyla gerçekten etkileyici ve izleyiciyi gerilime sürükleyecek anlarla çekecek.

Konusundan Bahset

A Quiet Place Fragmanı

Filmin ana hikâyesi, sessizliğe özen gösteren ve tam olarak çözülememiş bir yaratık tarafından saldırıya uğrayan talihsiz bir aileyi konu alıyor. Aile üyeleri, yaratığın ses duyabildiğini öğrenince, hayatta kalmak için sessizliklerini koruyan bir yaşam tarzına bürünüp her anlarını buna göre kurguluyorlar.

Film; mükemmel bir atmosfer, iyi bir senaryo ve iyi oyunculuklarla bezenmekte.  A Quiet Place, gerçekten iyi bir gerilim filmi olarak en üst sıralara yazılabilecek yegane işlerden.

Oyunculuklar

Filminde başrollerinde Emily Blunt ve John Krasinski yer alıyor. John Krasinski aynı zamanda filmin senaristi. Kendisini The Office gibi komedi odaklı bir sitcom serisinden tanırsınız. “Ne alaka?” diye düşünebilirsiniz, ben de öyle düşündüm. Fakat ön yargılı olmamak lazım.

Hem oyunculuk hem de senaryo açısından üst düzey bir iş çıkarmış. Ayrıca filmde mükemmel bir aile havasını yaşatmalarını Emily Blunt ve John Krasinski gerçek hayatta bir çift olmalarına da bağlayabilirİz. Gel gör ki, bu çiftlerden bağımsız olan çocuk oyuncular da şahane iş çıkarmışlar.

Detay ve Yorum

Film önerisi olarak A Quiet Place‘ı sunmak benim için oldukça kolay. İlk izlediğimde bir süre etkisi altından çıkamadığımı kabul etmem gerek. Anlatısı, sesin ve sessizliğin kullanımı, oyunculuklar, senaryosuyla beni derinden etkilemişti.

Sonrasında üç kere daha izlemişimdir. Her izlediğimde de aklıma Batman çizgi romanlarında karşımıza çıkan ve Joker (Villian) üzerinden anlatılan narativ aklıma geliyor, “Bir insanın delirmesi için tek bir kötü gece yeterli.”

Bu aileyse bu apokoliptik dünyada yaşayabilecekleri en talihsiz geceyi yaşıyorlar. Gizem, merak ve aile bağları… Filmi belki de bu kadar çok sevmemin nedenlerinden biri de bu anlatı. Aile kavramının çok iyi ele alınması adeta kalbe ufak bir buse bırakıyor.

Filmin her anında gerilimi hissederken; acaba ses çıkaracaklar mı diye dikkatle izlerken oturduğunuz yerde kasılmak filmin kalitesini ve sürükleyiciliğini gösteren yegane etken.

Filmle alakalı eleştirilebilecek nokta: “Fedakârlık“. Spoiler vermemek adına fazla detaya girmeyeceğim fakat son sahnelerde bir karakterin kendini anlamsızsa tehlikenin içine atması “acaba şöyle yapsa nasıl olurdu” sorusunu aklıma getirdi ister istemez. Sonrasın kendi kendime cevabı az önce bahsettiğim Batman yorumlamasında buldum. Belki de gerçekten bu kötü gece karşısında delirmiştir.

Son Olarak

Film önerisi olarak sunduğumuz A Quit Place gerilim ve aile dramı sevenlerin ekrana kilitlenip kendilerini çay koymaya bile gidemezken bulacakları; 90 dakikalık bir film. Eğer apokoliptik dünyalara pek alışkın değilseniz de sizler için güzel bir başlangıç olur.

Gecenize sessizlik katıp sizleri içten içe düşündürtecek bir film arıyorsanız, bir şans verin deriz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir