ÖNERİ

Film Önerisi: 20th Century Women

Film önerisi köşemizde bu kez Mike Mills imzalı 20th Century Women (20. Yüzyıl Kadınları) sizlerle…

Mike Mills, bağımsız filmleriyle tanınan yazar, yönetmen ve aynı zamanda Amerikalı grafik tasarımcı. En tanınan filmi, yine kendisi tarafından yazılıp yönetilen, eleştirmenlerden tam not alan ve başrolünde Joaquin Phoneix‘in yer aldığı C’mon C’mon.

20. Yüzyıl Kadınları ise 2021 çıkış C’mon C’mon‘a kıyasla, senarist ve yönetmenin daha geri planda kalan ama bir o kadar takdiri hak eden yapımları arasında yer alıyor. Film, 2016 yapımı olup komedi-dram kategorisinde yer almakta. Süresi 118 dakika. Yapımda yer alan oyuncular ise şöyle:

  • Annette Bening, (Dorothea)
  • Greta Gerwig (Abbie)
  • Elle Fanning (Julie)
  • Lucas Jade Zumann (Jamie)
  • Billy Crudup (William)
  • Alia Shawkat (Trish)
  • Darrell Britt-Gibson (Julian)

Gelin, şimdi filmin konusuna yakından bakalım.

Ne Anlatıyor 20. Yüzyıl Kadınları?

Film önerisi olarak sunduğum yapımın en önemli özelliği Mills’in çocukluğundan uyarlanmış olması. Zaten filmde karşımıza çıkan başkarakterlerden Dorothea ve Abbie yönetmenin bizzat annesi ve ablasından yola çıkarak karakterize edilmiş.

Yönetmenin kendisini büyüten kadınlara “aşk mektubu” olarak ithaf ettiği filmin olay örgüsü 70’li yıllarda geçiyor. Filmin hikâyesi eşinden ayrılmış ve 50’li yaşlarında olan Dorothea ve ergenlik çağına girmiş olan oğlu Jason merkezinde işleniyor.

Dorothea sakin bir yaşam sürdürme gayretinde olan bir kadın. Fakat oğlu Jason çağındaki değişim sürecine ayak uydurmaya çalışan isyankâr bir genç. Bu durum Dorothea’yı oldukça zorluyor. Aralarındaki kuşak farkı ise aralarındaki iletişimi zorlaştıran en önemli etken.

Bu nedenle, Dorothea en yakınındaki iki kadının yardımına başvuruyor. Bunlardan biri, özgür ruhuyla ön plana çıkan sanatçı Abbie. Diğeri ise Jason’ın hayatında kritik bir öneme sahip olan Julie.

Böylelikle, birbirinden farklı karaktere sahip olan 20. yüzyıl kadınlarının yaşamlarına dair de bir ayna işlevi görüyor. Bizlere söz konusu yüzyıl kadınlarının içsel dünyalarından ve baş etmek durumunda kaldıkları problemlerden kesitler sunmakta.

Nitekim 20. Yüzyıl Kadınları her karakterin büyüme yolculuğunda birbirinden yeni bir şeyler öğrendiği, gerçekçi ve çarpıcı bir anlatı sunuyor izleyenlere. Dram ve komedinin kol kola yürüdüğü film, bu açıdan film önerisi olarak sunulmaya değer yapımlar arasında.

Son Olarak

Belirtmem gerekir ki film ağır ilerliyor. Fakat böyle olsa da bu durumun beni rahatsız etmediğini söylemek isterim. Her ne kadar yavaş ilerlese de akıcı ve anlam dolu diyaloglarla dikkatinizi üzerinde tutmayı sağlıyor.

İyi Seyirler.

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir