ÖNERİ

Dizi Önerisi: Mandalorian

Dizi önerisi köşemizde pek çok kişinin özlem duyduğu Star Wars hislerini tekrar canlandıran bir yapımı size sunuyoruz. Karşınızda: Mandalorian.

Mandalorian yayımlanmaya başladığı günden bu yana pek çok kişi için vazgeçilmez oldu. Star Wars külliyatında son yıllarda çıkan filmleri ile pek çok Star Wars tutkununu hayal kırıklığına uğratan Disney; bu dizisiyle onların da kalbini çalmayı başardı. Tabii, bu güzel yapımın arkasında senaryo, oyunculuklar ve mükemmel görsel efektler var.

Bölümleri 12 Kasım 2019’da yayımlanmaya başlayan dizinin Disney Plus‘da 2 sezonuna ulaşabilirsiniz. 3. sezonunu da herkes merakla bekliyor. Dizinin yaratıcısı ise Jon Favreau. Ayrıca yapımcılar da oldukça tanıdık isimler: Dave Filoni, Kathleen Kennedy ve Colin Wilson. Başrolde olan Pedro Pascal’ın oyunculuğu dizinin belki de bu kadar çekici kılmasını sağlıyor.

Mandalorian Konusu Ne?

dizi önerisi

Dizi önerisi olarak sunduğumuz Mandalorian elbette Star Wars evreninde geçiyor. Yeni cumhuriyet döneminde kimsenin ulaşamayacağı kişi olan Mandalorlu bir avcıyı konu alıyor. Bu Mandaloreler için savaş adeta kutsal.

Bu yüzden içinde bulundukları gezegenin yüzeyi dahi savaşmaktan uygunsuz hale gelmiş durumda. Soyları tükenme noktasına gelen ve evrende etrafa yayılan Mandalorler için; onurlu olmak ve kültürlerini devam ettirmek çok önemli.

Hikâyemiz ise bir Mandalore’nin beklenmedik bir hedefi için çabalamaya ve ona ulaşmaya çalışmasıyla başlıyor. Bu hedef ise: Baby Yoda. Ki, kendisini oyuncaklarla, pek çok kişinin internete yaydığı videolarıyla muhakkak görmüşsünüzdür. Baby Yoda ile karşılaşan başkarakterimiz hayatı bundan sonra bir nevi baba- oğul ilişkisine evriliyor.

Evrene Yakışıyor

Star Wars evrenine pek hakim olmayan biri olarak incelediğim yorumlar ve çevremden duyduklarımla herkesin onayladığı bir iş kendisi. Hemen hemen herkes Mandalorian dizisinin son çıkan filmlere nazaran Star Wars evrenine çok yakıştığını ve hikâyesiyle eski filmlerin anlatısına yaklaştığını söylüyor.

Star Wars’u sadece Skywalker’lardan ibaret olduğunu zanneden zihniyet, bu diziyle aslında evrenin içerisinde pek çok efsane barındırdığını bizlere gösteriyor.

Daha önce hiç Star Wars işi izlemediyseniz bu dizi önerisi ile bu külliyata bir adım atabilirsiniz. Eğer Star Wars dünyasına oldukça hakim, giriş sahnesindeki akan yazıları dahi ezbere bilen ve Mandalorian’nı çıktığı andan itibaren takip ediyorsanız; bu dizi önerisi hakkındaki görüşlerinizi merak ediyoruz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir