ÖNERİ

Kitap Önerisi: Nyarlathotep

Kitap önerisi köşemizde Nyarlathotep isimli eserle sizlerleyiz.

H.P. Lovecraft‘ın eşsiz kaleminden ve hayal gücünden süzülen korku hikayelerine hoş geldiniz. Daha önce denemeyenler için güzel bir korku deneyimi sunan kitap, hacmen küçük ama yarattığı etki büyük. Tek günde bitirilebilir Nyarlathotep kitabının çevirisini Betül Kadıoğlu yapmış.

Can Yayınları’ndan çıkan kitap 5. baskısını ise 2022’de görmüş. Kısa klasikler etiketiyle yayına hazırlanan kitap, toplam 6 adet kısa öyküden oluşuyor. Gelin bu öykülere bir bakış atalım. Ama önce yazarı tanıyalım.

Yazar Hakkında

Howard Philips Lovecraft,1890 senesinde Amerika’da doğdu. Sağlık sorunları yüzünden okul hayatı aksadı. Lise diploması alamadığı için Astronomi eğitimi de alamadı ve bundan hep utanç duydu. Sonrasında edebiyata yöneldi.

Şiir ile başlayan edebiyat macerası, spekülatif türlerden bilimkurgu ve polisiye ile devam ettirdi. Yazarlıkta onu iyi bir yere taşıyan eserleri: “Charles Dexter Ward Vakası” ve “Deliliğin Dağlarında” oldu. Sonrasında fakirleşti ve 1937 senesinde kanserden öldü.

Kitabın İçine Doğru

kitap önerisi

Kitap önerisi köşemizde yer verdiğimiz Nyarlathotep altı öyküden oluşuyor:

Korkunç Yaşlı Adam

Korkunç yaşlı adamın evindeki değerli eşyaları alıkoymaya giden bir grup adamın başına gelenler, yıllar boyunca kasabanın gündemini meşgul edecekti.

Evdeki Resim

Issız bir orman yolunda kalan eve, zoraki bir ziyaret yapsanız ve evi terkedilmiş sansanız? Ama gerçek hiç de öyle değil! Evdeki yaşlı adamın esrarını en zor yoldan çözseniz de her şeyin sonunu getiren hamle bu olacak.

Nyarlathotep

Mısır’dan kalkıp gelen bir lanet, bir canavar ve ya her neyse çevresine toplanan korkunçluklar ile yüreğimizi ağzımıza getirecek.

Hafıza

Dünya’da artık insanlar yok. Pekala neler var? Korkmanın tam sırası, çünkü insanlar olmadan buralar ıssız. Peki dereler neden kırmızı akıyor?

Mahzende

Bir tabut neden huzur vermez insana? Alacak intikamı olduğu içindir belki.

Yüzyılı Sonlandıran Dövüş

Yazardan ilk kez mizahi bir öykü okuyoruz ama tarihin de okuyucunun da kafası karışık.

Sona Doğru

Kitap önerisi Nyarlathotep ‘ın yazarı Howard Philips Love-craft spekülatif türün öncülerindendir. Eşsiz dehasının beslendiği hastalık ve başarısızlıklar onun yolunu edebiyat adına farklı şekillendirmiştir. Beklenmedik şekilde ünlünen yazarın, korku unsurlarını ustalıkla kullanması, kurmacaya yeni bir soluk getirmiştir. Korku ve bilim kurgu edebiyatı adına yazara bir dakikalık saygı duruşu lütfen.

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir