ÖNERİ

Kitap Önerisi: Koralin

Kitap önerisi olarak Neil Gaiman‘ın kaleme aldığı Koralin ile karşınızdayız.

Korku türünde yazılmış eser her ne kadar çocuk kitabı olarak lanse edilse de çocukların dünyasına fazla gelecek bir korku dozu taşıyor. Okurken tüyleri ürperten sahneler oldukça başarılı ve gerçekçi. Ülkemizde İthaki Yayınları’ndan çıkan eser şimdiye dek bir çok ödül almış:

  • Hugo En İyi Novella Ödülü
  • Nebula En İyi Novella Ödülü
  • Locus En İyi Genç Yetişkin Kitabı Ödülü
  • Bram Stoker En İyi Genç Kitabı Ödülü

Kitabın Konusu

Çünkü,” dedi Koralin, “bir şeyi korkmana rağmen yapıyorsan, bu cesurcadır.

sf: 57

Kitap önerisi olarak Koralin ‘de karakterimiz küçük bir kız çocuğu. İlgisiz anne ve babasının ona tanıdığı bolca boş zamanda kendi kendine keşif yapmayı tercih eder ve kendi hayal dünyasında yaşar gider. Ailesiyle birlikte taşındıkları evde duvar örülü bir kapı keşfeder. Boş zamanının ve yalnızlığının etkisiyle bu kapı ilgisi çeker. Bu kapıdan geçtiğinde tıpkı “Stranger Things” dizisinde olduğu gibi upside down bir evrenin içinde bulur kendini. Bunda sonrası oldukça gerilimlidir.

Gerçek hayattaki annesi ve babasının aksine oldukça ilgili ve sevgi doludur bu taraftaki ailesi. Ona lezzetli yemekler hazırlayıp istediği kıyafetleri sunarlar. Vaatlerle Koralin’i evin o tarafında tutmak isterler. Koralin için bu ilk başta çok güzeldir. Ama bu ailesinde gariplikler vardır.

Bir kere parmakları ve boyu daha uzundur ikisinin de. En kötüsü gözleri yerine iki siyah düğme dikilidir. Bu ürkütücü uygulama eğer Koralin diğer tarafta kalırsa kendisi için de geçerli olacaktır. Koralin bir noktadan korkmaya başlar. Korku bazı gerçekleri açığa çıkarır. Diğer taraf güvenli değildir. Annesini ve babasını da kaçıran öteki annesinin alıkoyduğu diğer üç ruhu da kurtarmaya soyunur Koralin.

Kitap önerisi olarak Koralin kitabını elinize aldığınızda çok gerçekçi bir anlatımla karşılaşırsınız. Öyle ki böcek ölülerin, ucubeleşmiş kötücül bedenlerin ve tiksindirici tasvirlerin ortasında bulursunuz kendinizi.

Kitabın Sonu

kitap önerisi

Kitap önerisi olarak Koralin küçük bir çocuğun yalnızlığında ne gibi bir boşluğa ve korkuya düşebilir konusunun çarpık bir cevabını veriyor. Eser çok başarılı bir korku novellası. Bunun yanında ailelere çok net bir mesajı var: Çocuklarınızı yapayalnız bırakmayın. Korkuları ve kötü hisleriyle bir başına kalan çocuk bununla baş etmeye mecbur kalmasın.

Bu eserle son dönemde ilgi gereksinimini dijital dünya ile karşılamaya çalışan çocukların düştüğü kötü durumu görür gibi oldum. Büyük korkular ardından travmalar yaşayan çocuğun gerçeklikle bağı ne kadar incelirse o kadar zararlı bir durum çıkıyor ortaya. Koralin gerçek hayatla sıkıntısı çoğalırken diğer tarafta korkularının cisimleşmesi bu anlamda manidar.

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir