ÖNERİ

Kitap Önerisi: Ağaçların Özel Hayatı

Kitap önerisi köşesinde Alejandro Zambra imzalı Ağaçların Özel Hayatı sizlerle.

Kitaba geçmeden önce çok kısaca yazardan bahsetmek isterim. Alejandro Zambra Latin Amerika Edebiyatı‘nın çağdaş ve en çok konuşulan isimleri arasında yer almakta. Yazar Şili Üniversitesi İspanyol Edebiyatı mezunu. Lisans eğitiminin ardından burslu olarak Madrid’de aynı bölüm üzerine yüksek lisansını tamamlar. Ardından Şili’ye dönerek doktoraya başlar ve mezun olur. Bugün kendisi Dioga Portales Üniversitesi’nde dersler vermekte.

Yazarın tanınmasına yol açan, ödüllü ve ilk romanı 2006’da yayınlanan Bonzai. Enteresandır ki ben yazarın bu kitabı haricinde tüm külliyatını tamamladım. Belgelerim, Eve Dönmenin Yolları, Serbest Kürsü, Okumamak yazarın diğer eserleri arasında yer alıyor.

Zambra ile tanışmama aracı olan eser ise kitap önerisi olarak ele aldığım Ağaçların Özel Hayatı. Bu kitabı okuduktan sonra kendisinin diğer kitaplarını almaya karar verdim, bu nedenle Ağaçlarının Özel Hayatı‘nın bendeki yeri oldukça özel.

Bu kısa girizgâhın ardından artık kitabın konusuna geçiş yapalım.

Ağaçların Özel Hayatı: İhtimallerin Heyecanı

Günlük yaşamda bazı rutinlerimiz vardır. Birtakım aksilikler olmadığı müddetçe bu rutinler olduğu gibi devam eder. Kalkarız, çayımızı veya kahvemizi içeriz, işe ya da okula gideriz, veyahut evdeki günlük planlarımızı uygulamaya koyuluruz…

Ama ne olursa olsun eve gitme saatinde (her neyse), o saatte mutlaka evde oluruz. Hayatımızı paylaştığımız kişi ya da kişiler bunu bilir, biz de onun/onların rutinini biliriz. Eğer bir partneriniz varsa, yoksa da hayal edebilirsiniz, düşünün ki her zamanki o saatte eve gelmiyor. Üstelik daha öncesinde size herhangi bir durumdan da söz etmiş değil.

Ne düşünürsünüz?

Belki otobüsü kaçırdı…

Ya da işleri uzadı…

Belki de başına bir kaza geldi…

Peki, sizi terk etmiş olabilir mi?

İşte, Ağaçların Özel Hayatı edebiyat öğretmeni olan Juliân’ın eşi Verônica’nın resim kursundan dönmeyişiyle etkileyici bir açılış yapıyor. Kitap bu son gibi görünen başlangıç üzerine kurulu tamamen.

Ama bu gece normal bir gece değil, en azından şimdilik. Sonraki günün başlayıp başlamayacağı henüz kesinleşmedi, çünkü Verônica resim kursundan hala dönmedi. Dönünce roman bitiyor. Dönmediği sürece kitap devam ediyor. Kitap o dönene ya da Juliân onun dönmeyeceğine emin olana dek sürüyor.

Verônica gelmeyince iş başa düşüyor ve Juliân, üvey kızı Daniela’ya durumu çaktırmamak ve uyumasını sağlamak için, kitaba adını veren Ağaçların Özel Hayatı adlı hikâyeler uydurmaya başlar. Saatler saatleri kovalar. Bu sırada, Juliân’ın geçmişine yönelik iç dünyasında gerçekleştirdiği sorgulamalara ve geleceğe yönelik ihtimaller dolu senaryolarına dahil oluruz okurlar olarak.

Belirtmeliyim ki, kafa karıştırıcı gibi görünen bu kurgu, oldukça yalın bir anlatıma sahip. Bu açıdan, okuması oldukça kolay ve sizleri bir ihtimaller yumağıyla baş başa bırakması nedeniyle de bir hayli heyecan verici. Tabii kendi yaşamınızdan izler bulmanız da çok olası.

Evet! Ağaçların Özel Hayatı bir şekilde son buluyor bulmasına. Ama Verônica döndüğü için mi, yoksa Juliân onun dönmeyeceğine emin olduğu için mi?

Son olarak… Eğer Ağaçların Özel Hayatı‘nı bir şarkı ile anlatacak olsaydım, yanıtım şu olurdu:

Kaynakça

Alejandro Zambra, Ağaçların Özel Hayatı, çev. Çiğdem Öztürk, Notos Kitap.

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir