ÖNERİ

Film Önerisi: Ayrıcalık

Film önerisi köşemizde bugün Ayrıcalık filmi ile sizlerleyiz. 2022 yılında yayınlanan filmin yönetmen koltuğunda ise iki isim yer alıyor. Felix Fuchssteiner ve Katharina Schöne’in yönettiği yapım, korku ve haliyle gerilim kategorisinde izleyiciyle buluşuyor. Felix Fuchssteiner, Sebastian Niemann, Katharina Schöde ve Eckhard Vollmar tarafından kaleme alınan filmin senaryo grubu ise oldukça kalabalık. 1 saat 47 dakika boyunca seyir imkanı sunan filminin oyuncu kadrosu ise şu isimlerden oluşuyor:

Netflix platformu üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz filmi, gelin hep birlikte inceleyelim.

Gizemli Bir Başlangıç

Ayrıcalık

Film önerisi olarak ele aldığımız Ayrıcalık, Alman yapımı olarak karşımıza çıkıyor ve doğaüstü güçlerin hikâyesine odaklanıyor. Kullanılan soğuk ve itici atmosfer ise korku türüne oldukça hizmet ediyor. Hikâyenin derinliklerine doğru bir yolculuk yapamaya ne dersiniz?

Filmin açılış sahnesi geçmiş bir dönem ile başlıyor. İlk olarak bir ailenin hazırlık telaşını görüyoruz. Anne babası ve kardeşiyle dışarı çıkmaya hazırlanan aile evlerini Finn ve ablası Anna’yı bırakıyor. İlk başlarda her şey normal seyrinde ilerlerken ürkütücü sesler, duman ve siluetler ile irkiliyoruz. Böylece o gece tüm o korkunç geceye şahit oluyoruz. Ablasıyla yaşadığı o travma sonrasında her şey günümüze taşınıyor ve Finn’in gençlik dönemine dalıyoruz.

Lise çağında olan Finn, mutlu bir aile ve arkadaş çevresine sahip. Fakat kabullenemediği bir şeyler var. Ablasıyla yaşadığı o gece ki travma, bir gölge gibi onu takip ediyor. O gece yaşananları ailesine açıklasa bile pekte inandırıcı bulunmuyor. Haliyle tedavi olma yoluna gidiyor.

Bu süreç içerisinde çeşitli olaylarla karşılaşsa da ailesi tarafından hasta olduğuna o kadar inandırılmış ki yine çaresiz kalıyor. Fakat pes etmeyen Finn, yakın arkadaşı Lena ile yaşadıklarını sorgulamaya başlıyor. İkizi Sophie ve arkadaşlarının başına gelenler, olayları daha da çetrefil hale getiriyor. Tabii bu arada aşık olmayı da ihmal etmeyen Finn, okuldan arkadaşı Samira ile yakınlaşıyor.

Karmaşık Bir Hikâye

film önerisi

Böylece Finn, Samira ve Lena bir ekip haline geliyorlar. Bir süre sonra ise gördüğü tedavide yapılan uygulamaların neye hizmet ettiğini anlamaya çalışıyorlar. İşin en derininde ise ailesinin gizemli yanlarıyla yüzleşiyor.

Teknik olarak Ayrıcalık filmini ele alırsak kurgu bazında eksiklikler bir hayli fazla. Senaryonun neye odaklandığı ve neyin peşinde olduğu tamamen meçhul. Doğaüstü güçler, mantarlar vb. parçalar hikâyenin hiçbir yerine tam olarak oturmuyor. Film boyunca bu doğaüstü güçlerin mantığını anlama çabası veriyorsunuz. Fakat hikâye tam da bir yere bağlanacakken başka etkenler beliriyor.

Böylece olayların asıl nedeni, tam bir düzleme oturtulmuyor. Bu açıdan oldukça eleştiriye açık bir yapım. Ayrıca çoğu sahneler de klişe olan korku detaylarıyla dolu. Süreç içerisinde izlediğimiz bu üç arkadaşın sahneye hizmet etmeyen yakınlaşmaları ise ne alaka dedirtmekte. O nedenle bazı sahneler, olayların akışı içerisinde bir türlü yer edinemiyor.

Gelelim diğer konulara. Oyunculuklar açısından gayet başarılı bir performans olduğunu söylemek gerek. Özellikle Max Schimmelpfennig’in soğuk tipolojisi, korku türüne hizmet ediyor. Özetle bir noktaya kadar başarılı bir akışla ilerleyen yapım, gerekli olan ve tüm sorulara cevap veren bir finalle sonlanmıyor. Böyle olsa da izlenebilecek yapımlar arasında yer alıyor. Sonuç olarak yine son söz sizlerin.

İyi seyirler.

Kübra Aktürk

1994 yılında Ordu'da doğdum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi, Ünye'de tamamladıktan sonra 2012 yılında Ankara Üniversitesi Sinema Radyo Televizyon bölümünü kazandım. Öğrenim hayatım boyunca çeşitli eğitimler ve etkinlikler yoluyla kendimi geliştirmeye çalıştım. Gönüllü olarak "Beni Affet" dizisinde sanat asistanı olarak yer aldım. 2017 senesinde bölümümü bitirdikten sonra Tarih bölümünü de okuyarak eğitim sürecimi tamamladım. Radyo sunuculuğu, içerik yazarlığı gibi birçok çalışmalarda bulundum. Şu anda da dizi-film projelerinde reji asistanlığı yapmakta ve sinema üzerine içerikler yazmaktayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir