ÖNERİ

Film Önerisi: The King

Film önerisi köşemizde sizleri The King ile selamlıyoruz. Timothée Chalamet’i yakından takip eden ve eski çağ savaş filmlerine hayran olanların, gözünü ekrandan ayıramayacağı bir film bekliyor sizleri. Yönetmen koltuğunda David Michôd oturuyor.

İnanılmaz başarılara imza atmış bir yönetmen olmamasına rağmen şahane iş çıkardığını ama tam pandeminin patlak gösterdiği dönemlerde The King vizyona girdiği için çok fazla konuşulmayarak araya kaynayan bir iş olduğunu söylemek mümkün.

Çok büyük talihsizlik olmasına rağmen sonraları daha da değeri bilindi aslında. Çünkü diğer savaş filmlerinden onu ayıran bambaşka detaylar içeriyor. The King Netflix üzerinde hali hazırda izleyebileceğiniz şahane bir film olarak sizi bekliyor.

Ne Anlatıyor?

2019 yapımı The King filmi; İngiltere tahtına gönülsüz bir şekilde oturan Hal’ın başlangıçta babası ile olan acımasızca konuşmalarına tanık oluyor; kralın ölümünde sonra ise V. Henry adını alarak kral olmasını ve bazı olayları izliyoruz. Genç kral bilgisizliğine nazaran oldukça sağ duyulu ve her anlamda soğukkanlı kalıp zeka dolu hamleler yapmayı başarıyor. Buna rağmen saray entrikaları ve uluslararası diplomatik durumların içerisinde buluyor kendini.

Filmde başrolü Timothée Chalamet İngiltere kralı V. Henry’i canlandırıyor. Kendisinin oyunculuğuna şapka çıkarmak gerekiyor. Çünkü o genç kralın tecrübesizliği ve isteksizliğini her sahnede mimikleri ile muhteşem yansıtmış diyebiliriz. V. Henry tahta çıktıktan sonra 1415 yılında Agincourt Muharebesi ile kendini kanıtlamayı başarıyor.

Dikbaşlı ve halkın arasında yıllarını geçirmiş bu prens, elbette tek başına tüm sorunları çözmüyor. Bir akıl hocası var ki eskiden bir efsane ve şövalye olan John Falstaff ona akıl hocası olarak hem savaş hem de diplomatik anlamda yardımcı oluyor.

Shakespeare İşinden Uyarlama: Henriad

film önerisi

The King senaryosu, William Shakespeare’in “Henriad” olarak da bilinen oyunundan uyarlanarak yazılıyor. Bu da aslında film önerisi olarak The King’i neden tercih ettiğimiz bir başka göstergesi. Çünkü arkasında Shakespeare gibi efsane bir yazar ve üstat var.

The King orta çağ düellolarını ve savaşlarını sevenlerin ekrandan gözünü alamayarak izlediği bir film olarak akıllarınıza kazınacak. Çünkü özellikle Agincourt Muharebesi kısmı öyle önüne gelen şövalyenin kesilerek öldürüldüğü anlara tanıklık etmiyor. Elbette, savaş ve birileri ölüyor… Ama bölgesel ve hava şartlarına bağlı olarak savaş taktiğinin ön plana çıkması savaşı çok daha izlenilebilir kılmakta.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir