ÖNERİ

Dizi Önerisi: The Kominsky Method

Dizi önerisi köşemizde bu kez komedi-drama kategorisinde yer alan harika bir yapım ile sizlerleyiz: The Kominsky Method.

Dizinin yaratıcısı The Big Bang Theory‘nin yapımcısı Chuck Lorre. İlk sezonuyla 2018’de Netflix aracılığıyla seyircisiyle buluştu The Kominsky Method. Yapımın oyuncu kadrosunda birçok ünlü ve başarılı isim yer alıyor. Michael Douglas,  Alan Arkin, Sarah Baker, Nancy Travis bu isimlerden bazıları.

3 sezonu olan yapımın ilk iki sezonu 8 bölümden, son sezonu ise 6 bölümden oluşuyor. Bölümler süre bakımından ise oldukça hızlı tüketilebilir bir şekilde 20-35 dakika sürüyor.

Bu detaylardan sonra, şimdi diziye yakından bakalım.

The Kominsky Method Konusu

Dizinin başkarakteri Sandy Kominsky kendine ait atölyesinde oyunculuk dersleri veren kurgusal bir aktör. Tabii ki de ona hayat veren isim, muhteşem oyunculuğuyla Michael Dougles. Atölyeyi işleten ise Kominsky’nin bir hayli eğlenceli ve dobra karakteriyle öne çıkan kızı Mindy.

Sandy her ne kadar biraz ukala biraz da umursamaz diyebileceğim türden bir karaktere sahip görünüyor olsa da aslında hayattan istediklerini alamamış ve tam anlamıyla hayallerini gerçekleştirememiş bir adam. Kadınları da pek seviyor kendisi. Buna rağmen, izlerken yer yer itici gelen karakteri ilerleyen bölümlerde içselleştirmeye başlamanız çok olası. Böylelikle de içten içe sevmeye başlıyorsunuz kendisini.

Dizide bir diğer önemli karakter olduğunu düşündüğüm isim ise Sandy’nin en yakın arkadaşı Norman. Karaktere hayat veren Alan Arkin’ın oyunculuğu ders verir nitelikte gerçekten. Ağırbaşlılığı ve sağduyusuyla öne çıkan Norman adeta Sand’i dengeler bir pozisyonda. Fakat dizi ilerledikçe görüntüsünün altında yatan bir hayli muzır karakteriyle seyirciyi şaşırtıyor. Hatta ve hatta yer yer Sandy’den daha da haylaz bir karakter olduğu konusunda düşündürüyor.

Anlayacağınız, dizi önerisi olarak ele aldığım The Kominsky Method yaşlılık ve yaşlılığın beraberinde getirdiği yaşanmışlıklara dair sorgulamaları, beklentileri, hayalleri, aşkları mizahi bir anlatımla başarıyla işliyor.

Diğer Detaylar

Rahatlıkla söyleyebilirim ki, dizinin her bölümü aşırı derecede akıcı. İzlerken bir an bile sıkılmanız söz konusu değil. Diğer bir yandan belirtmem gerekir ki, dizinin dram boyutu da insanı bunaltan cinsten değil. Aksine mizahla incelikle işlenmiş. Eğer siz de hayatın içinden olayları gerçekçi bir tarzda fakat bir o kadar mizahi yönden alan yapımları seviyorsanız The Kominsky Method‘u izlemeden geçmeyin!

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir