ÖNERİ

Kitap Önerisi: Babamın Yeri

Kitap önerisi köşemize 2022 Nobel Edebiyat Ödüllü Annie Ernaux’dan lezziz bir kitap ile devam ediyoruz: Babamın Yeri.

Can Yayınları’ndan okuyucuya kavuşan, çevirisini Siren İdemen’in yaptığı kitap aslında bir portre hikâyesi. Yazarın babasını anlattığı bu az hacimli roman, bir hayat kesitini kayıt altına alıyor. Fransız edebiyatı adına toplumsal bellek çalışması örneği olan eser, baba-kız hikâyesinden ibaret..

Yazar ve Çevirmen Hakkında

Annie Ernaux, 1940 senesinde Lillebonne’da hayata gözlerini açtı ve Normandiya’da geçirdiği çocukluk itibariyle mazbut bir şekilde yetişti. Edebiyat eğitiminin ardından edebiyat öğretmenliği yaptı. Sosyolojik konuları mercek altına almayı seçen yazar bu konuları kendi deneyimleriyle harmanladı.

Yazdıkları toplumsal belleğe katkı sağlamış yazar ayrıca bir çok ödül kazandı. Yazarın kitap önerisi bu kitabı dışında Can Yayınları’ndan çıkan diğer kitapları şu şekildedir:

  • Seneler (2021)
  • Yalın Tutku (2022)
  • Boş Dolaplar (2022)

83 yaşında, 2022 senesinde kazandığı Nobel Ödülü ile adın duyuran yazar, komitenin ilgisini, kişisel hafıza, kökler, kolektif baskı ve yabancılaşma konularında gösterdiği duyarlılık ve cesaret sebebiyle çekti ve böylece ödülün sahibi oldu.

Çevirmen Siren İdemen ise çevirmenliğin yanında gazeteci, editör ve muhabirdir. Pek çok ünlü kitabın çevirisine katkı sağlamıştır. Bunlardan bazıları Bozkırdaki Gölgeler, Parçalanma, Freud-Spinoza Mektuplaşması ve Karanlık Dükkan’dır.

Kitap Hakkında

Kitap önerisi

Kitap önerisi olarak adının hakkını veren bir eser, Babamın Yeri. Yazarın babasının yerini hem bireysel hem de toplumsal olarak ele aldığı biyografik bir anlatıma sahip. Babası hakkında yazarken direkt babasını anlatmak yerine, onu sosyolojik materyal gibi inceleyen ama bunu yaparken kendinde kalan babasının hatırasına saygı duyan bir üslubu takip ediyor.

Babasının iş tuttururken değişen mesleki uğraşlarıyla atladığı ve indiği toplumsal kademeler ele alınmış. Bu gerçekçi tablo babasının yol alırken yazarın neler düşündüğü ve yaşadığına da ayna tutmuş. Kitaptaki derin anlatımın kaynağı yaşantıları çok boyutlu ele alması olabilir.

Babasının cenazesi ile açılan kitap, yazarın çocukluk anılarından ailesinin sınıfsal geçişlerini ele alıyor. Ama ailesinde ona bambaşka bir yol çizmesine de imkan veren bir dünya görüşü mevcut. Çünkü sınıfsal hikayeleri sırasında yazara kötü etki bırakmaması adına bir çabayı seziyor, yazarın burjuvazi sınıfına geçişinin bu çaba ve yaşadıklarından temel aldığını da öğreniyoruz.

Kısa ama etkileyici bu kitap önerisi için yazarın diğer kitaplarını da listenize ekleyebilir ve Nobel Ödülü komitesinin bahsettiği o bellek ve cesaret hakkındaki anlatımın izlerini sürebilirsiniz.

İyi okumalar.

Kaynakça

Annie Ernaux, 2022, Babamın Yeri, Can Yayıncılık, İstanbul

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir