ÖNERİ

Dizi Önerisi: Severance

Dizi önerisi köşemizin bence sizleri en çok ekrana kitleyecek işlerinden biri ile karşınızdayız! Severance dizisi Apple TV+’da 2022 yılında yayımlanmış ve devamı oldukça merak uyandırıyor. İzleyicilerinden tam puan almış, içinde her türlü konuyu barından bir Amerikan dizisi.

Her türlü konu derken, gerçek anlamda yok yok! Bilim kurgu seveni üzmeyip distopya hayranlarına göz kırpan; drama, psikoloji, gerilim gibi birbirine çok bağlı üç unsuru içinde barındıran ve bunu yaparken akışından asla kopmayan bir iş olmuş Severance.

Dan Erickson’ın düşünüp her ayrıntısını kaleme aldığı; Ben Stiller ve Aoife McArdle’ın yönettiği ve izleyenleri her bölüm sonunda aklını karıştıran Severance’ı belki de bu kadar kaliteli kılan diğer bir etken, oyuncuların gösterdikleri performans olmuş. Başrollerde; Adam Scott, Zach Cherry, Britt Lower, Tramell Tillman, Jen Tullock, Dichen Lachman var. Michael Chernus, John Turturro, Christopher Walken ve Patricia Arquette şahane işler çıkarmışlar.

Severence Konusu Ne?

Çalışma hayatı dışı anılarını, çalışma anılarından ayıran “ayırma” prosedürü ile alakalı. Bunu kabul eden Lumon Industries’in çalışanı Mark’ı (Scott) daha çok izlesek de yan karakter olarak gözüken aslında dizi de oldukça önemli rol oynayan ve asıl iklime ve sıkışma hissini aldığımız karakter Helly; anlatıda Mark kadar etkili. Hatta diğer yan karakterlerimizin de iki farklı hayata sahip oldukları anları izliyoruz. Dizi izleyiciye daha önce tecrübe etmediği bir seyir keyfi sunmakta.

İki Farklı Hayat

dizi önerisi

Dizi önerisi olarak sunduğumuz yapımın en büyük başarılarından biri; izleyiciyi kendi hayatının içinde, çalıştığı kurum veya firmada ki hayatından bağımsız düşündürebilmek. Gerçekten böyle bir şey ister miydik?

İş hayatında zihnimizi kapatıp başka bir bize devretmek, sosyal hayatımızda ise o hayatı hatırlamamak ister miydik? Bu aslında bir nevi beynimizin bir kısmını hapis etmek değil mi? Bunu göze alır mıydı?

Sonuçta her ay sonu maaş çekimiz sanki hiç çalışmamış gibi elinize geliyor. Düşünsenize; iş hayatında müdürlerle uğraşma derdi yok, mobbing yok, kıskanç ve hırslı insanların kaprisleri yok, iş yükü ile eve gelip kendini yorganın altına sokmak yok! Kim istemez ki? Kim iki farklı hayatının birinde para kazanıp nasıl kazandığını bilmeyerek diğer hayatında keyifle o kazandıklarını harcamak istemez ki?

Siz ister miydiniz? Bu dizi önerisi belki de vereceğiniz cevap için güzel bir belirleyeci etken olacak.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir