ÖNERİ

Dizi Önerisi: Modern Love

Dizi Önerisi köşemizde Modern Love sizlerle…

The New York Times’ın aynı adlı köşesinden uyarlanan yapımın prömiyeri Ekim 2019’da Amazon Prime Video’da yapıldı. Modern Love‘ın ikinci sezonu ise 2021 yılında seyirciyle buluştu. Yapımın türüne gelecek olursak, dizi Amazon Prime Video kataloğunda romantik-komedi olarak yer almakta. Her iki sezonun da bölümleri 29 ila 35 dakika arasında ve 8 bölümden oluşuyor.

Dizide yer alan oyuncu kadrosu ise oldukça geniş ve renkli… Bu isimlerden bazıları şöyle: Cristin Milioti, Julie Garner, Catherine Keener, Andy Garcia, Olivia Cooke, Garry Carr, Kit Harington, Anne Hathaway, Dev Patel, Tobias Menzies, Sophie Okonedo, Minnie Driver…

Gelin, dizi önerisi olarak sunduğumuz Modern Love‘a yakından hep beraber bakalım.

Ne Anlatıyor Modern Love?

dizi önerisi

Adından da anlaşıldığı gibi dizinin odak noktası ilişkiler. Fakat Modern Love tek bir ilişki ve hikâye üzerinden ilerlemiyor. Bu açıdan birbirinden farklı karakterlere ve yine onlar arasında kurulan renkli bağlara temas ediyor. Belki de diziyi çekici kılan yanlardan biri de bu. Her bölüm farklı ilişkileri konu alması Modern Love‘ı takip etmeyi kolaylaştırıyor. Bu açıdan dizi İzleyeni yormuyor ve sıkmıyor. Aksine “acaba diğer bölümde nasıl bir hikâye işlenecek” diye merak ettiriyor.

I. Sezona Yakından Bakalım…

dizi önerisi

Dizinin birinci sezonunda yer alan bölüm başlıkları şöyle:

 • Kapıcı Esas Adamınız Olursa
 • Aşk Tanrınız Meraklı Bir Gazeteci Olursa
 • Beni Böyle Kabul Et, Kim Olursam Olayım
 • Oyunu Canlı Tutmak için Çabalamak
 • Hastanede, Berrak Bir Perde Arası
 • Baba Gibi Gözükse Ne Olur, Sonuçta Sadece Bir Akşam Yemeği, Değil mi?
 • Açık Evlat Edinme İçin Açık Fikirli Olun
 • Son Turda Yarış Daha Zevkli Olur

Modern Love, her bölümüyle ortaya iyi ve kaliteli iş çıkarmış olsa da birinci sezondan bende kalan bölümlerden kısaca bahsetmek isterim. Bunlardan ilki Kapıcı Esas Adamınız Olursa. Dizi açılışı yumuşak olarak nitelendirebileceğim bu bölümle yapıyor. Maggie ve yaşadığı binanın kapı görevlisi arasında ilginç ilişki oldukça samimi bir kurguyla izleyiciye aktarılıyor. Bölüm sonunda yaptığı ters köşeyle “ya diğer türlü olsaydı” ihtimalini de düşündürüyor seyirciye.

Diğer bir favorim, Aşk Tanrınız Meraklı Bir Gazeteci Olursa. Bu bölümde bir flört uygulamasının kurucusu olan Joshua ile tanışırız. Kalbi kırık bir adamdır kendisi. Fakat bunun üstünü örtmüştür. Joshua, Julie ile yaptığı röportaj esnasında kadının kendisine sorduğu soruyla sarsılır: Hiç aşık oldun mu? Başlarız hikâyesini dinlemeye… Gazeteci kadın onu bir şekilde sevdiği kadın Emma’nın peşinden gitmesi gerektiğine ikna eder ve olaylar farklı bir hal alır.

I. sezonda bende iz bırakan bölümlerden sonuncusu ise Beni Olduğum gibi Kabul Et, Her Kimsem… Bipolar bozukluğa sahip bir kadın ve onun zorlayıcı yaşamı ile talihsiz ilişkilerini izliyoruz bu bölümde. Lexi’ye hayat veren Anne Hathaway başarılı bir oyunculuk çıkarmış gerçekten! Ayrıca bu bölüm bipolar vb. gibi rahatsızlıklara sahip olan kişilerin zorlu yaşamları noktasında farkındalık yaratması bakımından da ayrı bir önem taşıyor.

Biraz da II. Sezondan Bahis Açalım…

dizi önerisi

Gelelim, dizinin ikinci sezonunda yer alan bölümlerine:

 • Üstü Açık Arabayla, Dolambaçlı Yolda
 • Gece Kızı Bulur Bir Gündüz Oğlanı
 • Dublin Trenindeki Yabancılar
 • İki Kişilik Hayat Planı, Uyansa Tek Kişi
 • Acaba Ben…? Cevabı Belki Bu Test Söyler
 • Arası Bozuk Eşlerin Bekleme Salonunda
 • Beni Nasıl Hatırlıyorsun
 • Kalbini ve Gözünü Açarak İkinci Kez Kucaklaşma

Üstü Açık Arabayla, Dolambaçlı Yolda, yine yumuşak ve bir o kadar etkileyici olan kurgusu ile içimizi ısıtan cinsten. Bu yumuşaklık benim hoşum gittiğim içini ilk bölüm favorilerim arasında yer alıyor… Yapım ikinci bölüm, Gece Kızı Bulur Bir Gündüz Oğlanı ile yine “normal” durumdaki insanlardan farklı bir yaşantı süren ve gecikmiş uyku sendromu çeken Zoe’nun yeni tanıştığı Jordan ile ilişkisini odak alıyor. Tıpkı bipolar konulu bölümde olduğu gibi bu bölümde de farkındalık yaratmayı başarıyor Modern Love.

Dublin Trenindeki Yabancılar üzerinde özellikle durmak isterim. Beni gülümseten bölümlerden biriydi… Ortaçağ öğrencisi Paula ve trende tesadüf sonucu tanıştığı Michael arasındaki ilişki merkeze alınıyor. Zamanlama bakımından bölüm pandemi esnasında gerçekleşiyor. Günümüzü yakalamasının yanı sıra, bu bölümde Game of Thrones’tan tanıdığımız Kit Harington yine iyi bir oyunculuk çıkarmış. Kendisine eşlik eden Lucy Boynton’ın da öyle. Ayrıca bu bölümde hoşuma giden detaylardan bir diğeri ise Before serisine yapılan mizahi göndermeler oldu…

Kalbini ve Gözünü Açarak İkinci Kez Kucaklaşma ile dizi ikinci sezona oldukça duygusal bir bölümle veda ediyor. Yine GOT’tan hatırladığımız, Edmure Tully’e hayat veren ve favori dizilerimden Outlander’da Jonathan/ Frank Randall karakterlerine hayat veren Tobias Menzies canlandırdığı Van karakteriyle beni büyüledi… Boşanmış bir karı-kocanın yeniden kucaklaşmasını izliyoruz bu bölümde.

Son Olarak…

İtiraf etmeliyim ki, II. sezonda hiçbir bölümü es geçmek istemezdim. Bu açıdan, şahsi fikrim ikinci sezonun birinci sezona kıyasla çok daha iyi olduğu yönünde. Tabii bu bir bakış meselesi. Genel olarak Modern Love, dizi önerisi kategorimizde rahatlıkla yer vereceğimiz yapımlardan biri. Kurgusu, oyuncuları, görüntüleri, bölümlerde yer verilen müzikleriyle benden tam not aldı!

Diziyi izlediyseniz veya izledikten sonra yorumlar kısmından bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz… İyi Seyirler!

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir