ÖNERİ

Dizi Önerisi: Mindhunter

Dizi önerisi olarak sizleri psikolojinin içine sokacak bir işle karşınızdayız. Suç, dram, cinayet, polisiye ve David Fincher…

Akıl sağlığınızı tekrar gözden geçireceğiniz bir dizi kendisi. Mindhunter pek çok polisiye iş arasından suçlunun psikolojisine yüzeysel olarak değil tamamen içine, derinine inerek; onu anlamaya, suçunun arkasındaki nedenleri bulmaya çalışarak ve izleyiciyi soluksuz bırakarak sıyrılmayı başarıyor.

Mark Olshaker ve John E. Douglas dizinin yazarları. Onların esinlendikleri eser ise: Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit romanı. Diziyi bu kadar popüler kılan şeylerden biri ise David Fincher imzalı olması. Bildiğiniz gibi; Fight Club, Seven, Zodiac gibi kült işlerin yönetmeni kendisi aynı zamanda.

Mindhunter‘a Netfilx üzerinden ulaşabildiğinizi hatırlatalım. Şu an 2 sezon 19 bölümden oluşan dizi; 5 sezon sürmesi bekleniyor.

Özellikle seri katil, polis soruşturması, cinayet, psikoloji gibi konuları izlemeyi seven biriyseniz bu dizi tam sizlik! Emin olun ki yapım bu temaları her anında hatırlatıp size daha da fazlasını verecek. Ağır tempolu, bol diyaloglu olmasına rağmen dizi asla sıkmıyor. Ayrıca son dakikasına kadar sizi fiziksel bir aksiyonun içine sokmadan canlı tutabiliyor.

True Detective, Fringe, The Blacklist, Dexter, The Wire, Fargo, Sherlock gibi dizilerden birini izleyip beğendiyseniz Mindhuter’a bir şans verin deriz.

Mindhunter Konusu Nedir?

dizi önerisi

Jonathan Groff ve Holt McCallany dizide iki FBI ajanını canlandırıyorlar. Bu diziyi diğerlerinden ayıran yegane şey bu iki ajanın daha önce yapılmamış bir işe kalkışmaları. Özellikle seri katillerin psikolojilerini daha iyi anlayıp suçun arkasındaki derin etkilere ulaşmaya çalışmaları. Aynı zamanda suçlularla parmaklıklar ardında görüşmeler yapıyor olmaları.

Psikoloji ve sosyoloji açısından sizleri diyalogları ile içine çeken Mindhunter; sadece bu iki ana karakterin yaşadıklarına bağlı değil. Bir yandan da özellikle Fringe dizisinden tanıdığımız Anna Torv’un canlandırdığı Olivia Dunham karakteri üzerinden FBI ve FBI’ın arkasındaki dengeleyici faktörleri izliyoruz. 

Soğukkanlılık

Mindhunter‘ı dizi önerisi olarak sizlere tavsiye etmemizin temel nedenlerinden biri de aslında izlediğimiz her sahnenin entelektüel konuşmalar, ağır ama derin diyaloglar, psikolojik olarak gerginlik ve seri katillerin soğukkanlılıklarını gözler önüne sermesi.

Ana karakterlerimizin özellikle suçlularla konuşmalarından gördüğümüz, onların nasıl katı ve donuk; soğukkanlı olduklarını hissetmek, hem karakterlerimizin içten içe girdikleri bu psikolojik buhranları ve yaşananları kabul edemeyişleri ile katiller üzerinden psikolojik çıkarımlarını gözlemlemek hem de bizim kendimizi ana karakterlerin yerine koyup az da olsa empati kurmaya çalışmamız; diziyi canlı tutan yegane şey. Anlayacağınız dizideki soğukkanlılığı her anlamda izlemek ilginç bir şekilde bizi heyecanlı tutan en büyük etken.

Siz de bu diziyi izleyecek sağlam bir zihne ve katillerin o zihinsel durumlarını, diyaloglarını izleyecek dayanıklı bir soğukkanlılığa sahipseniz; izledikten sonraki yorumlarınızı bekliyoruz.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir