ÖNERİ

Kitap Önerisi : Melek Terörist Fahişe

Kitap önerisi, Osman Balcıgil’in kaleme aldığı Melek Terörist Fahişe romanı ile devam ediyor.

Osman Balcıgil (Temmuz 1955 İstanbul ) Türk gazeteci, yazar ve romancı. Çeşitli ulusal gazete, dergi ve televizyonların haber bölümlerinde muhabir, editör, haber müdürü, spiker ve haber dairesi başkalığı yapmıştır.

Kitabın Konusu Hakkında

Osman Balcıgil bu romanında bizleri ana karakter olan bir gazeteci üzerinden 70’li yıllara götürüyor. Siyasal olarak çalkantılı bir dönemde; devlet, mafya, genelev patroniçesi ve Asala terör örgütünün faaliyetlerinin fermuar gibi içe içe birbirlerine olan bağlantılarının işleyişi ile karşılaşacaksınız. Bu bakımdan kitap önerisi köşemizde yer alması gereken kitaplardan biri olduğunu düşündüm.

Baş karakter olan gazeteci iş için gittiği yurt dışında tanışıyor erotik danslar yaparak geçimini sağlayan Holly ile. Ardından, ayrı zamanlarda Türkiye’ye döner gazeteci ve Holly. Sonrasında Holly, çocukluk arkadaşı olan Ferit ile tanıştırır gazeteciyi.

Holly, yurt dışından sonra Türkiye’de gazetecinin karşısına Matild Manukyan’ın Zürafa sokaktaki genelevde çalışan Lili olarak çıkar karşımıza. Gazeteci, bu karakter değişimine anlam veremese de Holly ve Ferit ile çeşitli nedenlerden dolayı bir kaç kez bir araya gelirler. Gazeteci her ne kadar uzak durmak istese de Holly ve Ferit ile yakınlaşmaktadırlar.

Bunun yanında Ferit, dönemin siyasal olaylarında aktif olarak yer alır. Bu nedenle Lili ile yaşadıkları eve bir kaç gün uğramaz. Lili gazeteci ile bu durumu paylaşmak ve bir başka derdini anlatmak için evine çağırır. Lili, geneleve 12 yaşında bir kız çocuğunun getirildiğini ve zorla çalıştırıldığını, yanına alıp kaçmak onu bu hayattan kurtarmak istediğini söyler.

Gazeteci zaten Holly’nin genelevde çalışmasının şaşkınlığı içerisindeyken 12 yaşında bir kızın durumuna kayıtsız kalamaz. Sonrasında, Holly, Ferit ve gazeteci kaçış planın ayrıntıları için tekrar bir araya gelirler. Gazeteci kendisine düşen görevi kabul eder. Plan kusursuz işler ve kaçış gazetecinin yardımıyla gerçekleşir. Gazeteci vicdanını rahatlatan yardımdan duyduğu memnuniyet çok uzun sürmez. Hiç hesaba katmadığı işlerin tam ortasında bulur kendini.

Yakın Mercek

Tuhaf gelen kitap adı Melek Terörist Fahişe ismi okudukça anlam kazanacak. Baş karakterlerden biri olan güzel kadın; melek, şeytan ve fahişe olarak çıkıyor karşımıza. Yoksa, güzel kadın melek mi, şeytan mı, fahişe mi. Okuyucu burada karakterler arasında kararsız kalacaktır. Holly, kimi ne göre melek kimine göre terörist kimine göre ise fahişe olarak kalacaktır.

Dönemin siyasal hareketliliği, kanlı 1MAYIS, patlatılan arabalar, öldürülen Türk diplomatlar. Başarılı ve kendi halinde olan baş karakter gazetecimizin hayatı bir anda polisiye filme dönüşüyor. Gazeteci, yaptığı büyük hayatı telafi etmek ister. Türk istihbaratçılar tarafından gözlerinin bağlanılarak bilmediği bir yerlere götürülür.

İstedikleri zaman da istedikleri yere çağrılmasına da razı olur. Türk istihbaratçılarla işbirliği yaparak kendini aklamaya çalışır. Ve yaşananların son bulması için verdiği mücadeleyi merakla okuyacağınıza inanıyorum. Londra’da başlayan, İstanbul’da devam ve Atina’da sona eren büyük macera için hazır olun!

Hayat bir tercihtir. Tercih ettiklerimizi yaşarız.

Kitapta yer alan karakterlerden Holly ve Ferit içinde bulundukları hayata bir anlam yüklemiş ve yüklemiş oldukları anlama hizmet etmektedirler. Kendilerince doğru olan şeye adadıkları hayat için gözlerini kırpmadan kendilerine sunulan ve bir daha geri gelmeyecek olan hayatlarını bağlı oldukları düşüncelere teslim ettiler.

Hayat bir düşünceye, bir ideolojiye, bir kişiye adayacak kadar uzun olmadığını düşünüyorum. Hayatımız boyunca düşündüğümüz şeyin doğruluğunu kanıtlamak için çabalar dururuz. Ya aldanan, yanılan, hep düşündüğümüz gibi karşımızdaki değil de kendimiz isek! Sonuç olarak, hiç bir hayat bir düşünceye hapsedilecek kadar ucuz değildir.

Bu noktada Melek Terörist Fahişe kitap önerisi olarak sunulmaya değer kitaplardan.

İyi okumalar.

Bilgin Akşimşek

10 Kasım 1980 tarihinde dünyalı oldum. Kocaeli Üniversitesi Elektrik mezunuyum. Okumayla yaşadığımız hayattan başka hayatlarında olduğunu keşfettim. İki çocuğumdan kalan zamanlarda bol bol okuyorum. Okudukça yazıyorum, yazdıkça daha ilerisini merak ediyorum.

2 thoughts on “Kitap Önerisi : Melek Terörist Fahişe

  • Candan ışık

    Emeğine yüreğine sağlık. Teşekkür ederim.

    Yanıtla
  • Bilgin

    🙂 Rica ederim, okuduğunuz için ben teşekkür ederim, iyi okumalar 👍

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir