ÖNERİ

Dizi Önerisi: Invincible

Dizi önerisi köşemizde süper kahraman işlerine aşina olan, “ya ben pek uçan kaçan, lazer atan şeyleri sevmiyorum” diyenlerin bile hayranlıkla izleyeceği türden bir animasyonla karşınızdayız. Henüz ilk sezonu tamamlandı. 2023’de ikinci sezonu ile tekrar sevenleri ile bulaşacağına inanılıyor. Öyle uzun uzadıya sezonları yok anlayacağınız.

Invincible, Amerikan yapımı, kitlerini kendine bağlamayı başarmış bir süper kahraman dizisi olarak lanse ediliyor. Ama anlattıklarıyla pek çok ben dram dizisiyim diyen işlere taş çıkarır. Bunun en büyük nedenlerinden biri, elbette bir çizgi roman uyarlaması olması. Yine de öyle Marvel, Dc gibi daha çok tek düze hikâyeler anlatılan bir roman değil.

Robert Kirkman, Cory Walker, Ryan Ottley tarafından kaleme alınmış Image Comics serisi üzerinden dizi tasarlanmış. Şu an ilk sezonuna Amazon Prime Video üzerinden ulaşabiliyoruz.

Bölümleri ortalama 40 dakika süren ve şu an 8 bölümden oluşan Invincible; yayınlandığı ilk bölümden son bölüme kadar izleyiciye harika animasyonlarla, yaratıcı ve şaşırtıcı aksiyon sahneleriyle, narativi sağlam kurgulanmış bir hikâyeyle, seslendirme performansları ve çizgi romandan kopuk olmamasıyla şahane bir deneyim sunuyor. Bu kadar çok sevilmesinin ardından ikinci ve üçüncü sezonlarının da onay alması oldukça hızlı oldu.

Invincible Konusu Ne?

Dizi önerisi olarak sunduğumuz animasyon; henüz daha 17 yaşında olan, süper kahraman güçlerini kontrol altına almaya çalışan Mark Grayson’ın hikâyesi üzerinden ilerliyor. “Süper güçlere sahip birinin güçlerini kontrol etmesi…” Çok klişe geliyor kulağa. Sonuçta belki onlarca dizi, animasyon da aynı hikâyeyi duyduk. Ama her zaman derim: Bir iş ne kadar sıradan olursa olsun onu iyi yapan narativdir.

Mark Grayson, kendi süper güçlerinin farkına varıyor. Ardından onun gibi güçlere sahip olan ve evrenin en güçlü kahramanı olan (bir nevi süperman tasfiri) babası, Omni-Man le güçleri üzerine çalışmaya başlıyorlar. İlerleyen süre zarfı boyunca babasının hem evrendeki diğer süper kahramanlarla olan ilişkilerini ve o insan ilişkilerinin yanı sıra Mark’ın nasıl bir çöküş yaşadığını, güçleri altında ezildiğini izleriz.  

Omni-Man, Viltrum denen bir İmparatorluk olan farklı gezegenden gelen bir nevi uzaylıdır. Her bölümde “Et mi, balık mı?” dedirtiyor kendine. Ne olduğunu, kişiliğini ve gerçek niyetini asla anlayamadığınız, tamamen kapalı kutu olan bir karakter.

Süper kahraman işlerine ön yargılı olabilirsiniz. “Kahramanlık” adı altında emin olun daha önce böyle bir drama izlemediniz. Ayrıca aksiyon ve farklı amaçlar doğrultusunda karakterlerini geliştirip ekran önüne sunan şahane bir animasyon olmuş. Özellikle ilk bölümün son sahnesinden sonra kalan yedi bölümü de hızlıca bitirmek isteyeceğinize eminim.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir