Liste

Bollywood Filmleri- 2022 Önerileri

Bollywood Filmleri açısından çok verimli bir seneyi geride bıraktık. Bazı kaynaklara göre, Bollywood 400’e yakın yapımla seneyi bitirdi. Hint sinema endüstrisinin emeği, ödülleri de beraberinde getirdi. Nitekim 2022 itibariyle öne çıkan yapım “RRR” filmi oldu.

İkinci kez bir Bollywood filmi şarkısı ile aynı anda Oscar ve Altın Küre ödüllerini kucakladı. Bunun yanında “Filler Aşkına” belgeseli de Akademi Ödülleri’nde en iyi kısa belgesel ödülüne layık görüldü.

Artık Bollywood yapımlarının daha göz önünde olacağı bir seneye girmişken, bu hareketin ivmesini arttıran ödüllerin yanında öne çıkan diğer yapımları da sizin için listeledik.

RRR (Ratham Ranam Roudhiram)

Hint sinemasının bu sene itibariyle yüzünü güldüren yapım, şarkı ve koreografisi ile adından sıkça bahsettiriyor. Yüksek tempo ve performans isteyen dansın şarkısı bu sene “En İyi Özgün Şarkı” dalında Oscar‘ı, “En İyi Şarkı” dalında ise Altın Küreyi aldı. Bunların yanında 2022 New York Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yönetmen, 2023 Film Eleştirmenleri En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü ve 2023 Satellite Onur Ödülü’nün de sahibi oldu. Yani Bollywood, Slumdog Millionaire‘den beri bu kadar parlamamıştı.

Filmin başrollerinde NTR Jr.,Ram Charan, Ajay Devgn yer alıyor. Yönetmenlik koltuğunda S. S. Rajamouli var. Film müziklerini ise  M. M. Keeravani yapmış.

Filmin konusu, bağımsızlık öncesi Hindistan’da gerçekleşen gerçek bir olayı anlatıyor. İngilizlere kızgın bir Hint savaşçısı intikam almaya İngiliz yerleşkesine gelir. Fakat komutanın kızına aşık olacak, görevine sıkı sıkı bağlı Hint kökenli polisle dostluk kuracak ve amacından uzaklaşacaktır. İngilizlerin Hintlere yaptığı zorbalığı gözler önüne seren bu cesur yapımda zor şartlarda filizlenen güzel ilişkiler konu ediliyor.

RRR

Filler Aşkına

En İyi Kısa Belgesel dalında Oscar alan yapımın yönetmenliğini Kartiki Gonsalves yapmış. Konusu ise emanet edildiği hint ailesinde yavru filmin hikayesinden ibaret. Sonuçta dokunaklı ve gerçekçi bir yapım olan belgesel, dünyanın neresinde olursanız olun hayvan sevgisinin evrensel olduğunu gösteriyor.

Gangubai Kathiawadi

Alia Bhaat’ın başrolünde olduğu yapım, yetenekli oyuncunun hakkını verdiği sosyal bir dram. Filmin konusuna gelirsek, şarkıcı olmak için şehre gelen ama sevgilisi tarafından kandırılan genç kızın hikayesi anlatılıyor. Nitekim karakterimizin geneleve satılması ve sonrasında yeraltı dünyasından kurduğu bağlantılarla çevresindeki kadınların hayatına katkıda bulunuyor. Genelevlerin yasallaştırılması konusu çok önemli. Çünkü aksi takdirde oradaki kadınlar tamamen metalaştırılıp her türlü zorbalığa katlanmak zorunda kalıyor. Nitekim tarihin seyrini değiştiren Gangubai Kathiawadi’nin gerçek hikayesini Netflix’te izlemek mümkün.

Brahmastra Part One: Shiva

Hindu antik tanrılarına gönderme yapan aksiyon-fantezi-macera türü yapım dünyada çapında yaptığı reklamlarla ilgileri üzerine çekti. İlkin sadece 8 şehirde gösterime girdi. Başrollerinde Ranbir Kapoor ve Alia Bhaat olduğu için kısa sürede popüler olan yapım, aslında bir seri film. İlk kısımda Antik Hindu Tanrılarından Brahmastra’nın oğlu Shiva konu ediliyor. Bu arada yapımdaki başrollerin ve bu sefer yan rol olan Shahruh Khan’ın ödülleri topladığını da ekleyelim. Şu an ülkemizde Disney+ üzerinden erişimi bulunuyor.

Jayeshbhai Jordaar

Başrolünde Ranveer Singh’ın olduğu film sosyal bir dramı konu alıyor. Nitekim Bollywood yapımlarında ana akım temaların içinde sosyal dram konulu filmler başı çekiyor. Çünkü Hindistan bağımsızlığı öncesi de sonrası da ülke oldukça çalkantılı. Bu filmde ise erkek ve kadın eşitsizliği konu ediliyor. Erkek çocuk doğurmayan kadınlardan boşanan erkekler var bu kasabada. Ama kasaba liderinin oğlu bu döngüden çıkmak isterse ne olur? Karısıyla aşk yaşayamayan, cinsiyetine göre bebeklerini aldıran bu zihniyetin sonu gelir mi? Sonuçta film beklenen hasılatı yapamadı. Ama Ranveer Singh’ın enerjisini ve filmdeki komedi itibariyle gayet eğlenceli bir film. Filme erişim Amazon Prime Video üzerinde sağlanıyor.

Gehraiyaan

Başrollerinde Deepika Padukone, Siddhant Chaturvedi, Ananya Panday and Dhairya Karwa’nın yer aldığı film dram türünde. Amazon Prime’da yayınlanan film açılışı kötü yaptı. Ama sonrasında yükselişe geçen izlenme payıyla gönüllere su serpti. Filmde arkadaş olan iki çiftin hayatları, aradaki ihanetle nasıl karıştığını izliyoruz. Özellikle Deepika ve Siddhant’ın performanslarının eleştirmenlerden tam not aldığını söyleyelim. Film Amazon Prime Video üzerinden seyredilebilir.

Shamshera 

Aksiyon ve dram türündeki filmin başrolünde gene Ranbir Kapoor yer alıyor. Yash Raj Prodüksiyondan Aditya Chopra yapımcılığında çıkan film gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Filmde İngiliz kıyımından halkını kurtarmaya çalışan tarihi bir karakter var. Nitekim film beklenen hasılatı getirmedi ama Ranbir Kapoor elinde geleni yaptı. Sonuçta abartılı aksiyon sahneleri ve Hint vatanseverliğine odaklanan film eleştirmenlerin yüzünü güldürmedi. Filme erişim Amazon Prime Video üzerinde sağlanıyor.

Ponniyin Selvan: Part I 

Eski dünya güzeli Aiswarya Rai’den epik, macera ve tarihi bu film, iyi hasılatı ile göz doldurdu. 1955 de yazılan aynı kitaptan uyarlanan film Bollywood sinemasının tarihi anlatımlarında iyi olduğunu kanıtlar nitelikte. İki kısma ayrılan filmin birincisi Hindistan ve Tayland’ta çekildi. Nitekim film Tamil dilinde yapıldı. Sonuçta aynı senenin hemen hemen tüm Tamil kaynaklı ödüllerinin de sahibi oldu. Film ülkemizde Amazon Prime Video üzerinden seyredilebilir.

Laal Singh Chaddha

Bollywood’un en üretken ve ünlü yapımcı ve oyunculardan Amir Khan’dan bir uyarlama film 2022’de gösterimdeydi. Nitekim Forrest Gump’ın Hint uyarlaması olan film ne yazık ki beklenen hasılatı yakalayamadı. 2009 yapımı 3 Idiots filminde birlikte oynadığı Kareena Kapoor ile yeniden bir araya gelen oyuncu için durumlar artık eskisi gibi değil. Filme ülkemizden erişim Netflix üzerinde sağlanıyor.

Jug Jugg Jeeyo

Hint filmlerinde başı çeken kategorilerden biri de aile konulu dizi ve filmleridir. Hemen hemen her sene Hindistan’daki aile kavramının yıllara meydan okuyan dinamiklerini gözler önüne sermekte hevesli bir yapımcı muhakkak bulunur. 2022 senesinin yıldızı da “Live a Long Life” çeviri ismiyle Jugjugg Jeeyo oldu. İyi bir hasılat yakalayan filmin başrollerinde Efsane oyuncu Anil Kapoor, Ranbir Kapoor’un annesi Netuu Kapoor,  Varun Dhawan ve Kiara Advani yer alıyor. Bu arada Netuu Kapoor’un 9 senenin ardından başrol oldığı yapım olarak da kenara yazılabilir. Sonuçta batıdakinden daha farklı bir aile bağları temsili izlemeniz için filmi öneririz. Film ülkemizde Amazon Prime Video üzerinden seyredilebilir.

Darlings

Darlings, geçtiğimiz senenin en üretken isimlerinden Alia Bhaat’ın başrolünü oynadığı sosyal bir dram ve komedi filmi. Eşinden sürekli şiddet gören başrol, ondan kurtulmak için kolları sıvar. Yaşadığı dramı komediye çeviren annesiyle yürüttüğü bu kurtulma sürecidir. Sonuçta izlenen onca komediye rağmen filmin sonunda işler ciddiye biner. Hindistan’ın bitmeyen dertlerinden biri de kadına uygulanan şiddet maalesef. Bu durumda gerçekçi bir dram izlerken, bizi mizahla karşı karşıya getiren yapım senenin öne çıkanlardandı. Filme ülkemizden erişim Netflix üzerinde sağlanıyor.

Phone Bhoot

Başrollerinde Katrina Kaif, Ishaan Khattar ve Siddhant Chaturvedi yer alıyor. Siddhant Chaturvedi’nin Deepika Padukone ile Gehraiyaan filminde başrol oynadığını hatırlatalım. Nitekim Hint korku komedisi denemek isteyenler için bire bir olsa da hasılat beklenen gibi olmadı. Sonuçta yılların giderek maalesef eskittiği güzel oyuncu Katrina Kaif için film, parlama şansı vermedi. Bunun yanında akmayan oyunculuk ve diyaloglar yapımı yavaşlattı. Aslında Katrina Kaif filmde ışığını konuşturuyor ama proje sağlam olmadığı için istediği etkiyi yaratamıyor. Film ülkemizde Amazon Prime Video üzerinden seyredilebilir.

Son olarak

Dünya çapındaki film endüstrisinin üçte birini elinde tutan Hint sinemasının bazı filmlerine yer verdik. Bu liste sadece yazarın izlediklerinden oluşuyor. Bu yüzden bu öznel liste, eleştirmen notlarıyla şekil almadığı için hasılatı tutturamamış ama yazara keyif veren yapımlar incelenmiştir. Kimisi tarih kimisi sosyal dram gibi çeşitli konularda olan bu filmler, Bollywood sinemasının tema çeşitliliğini ve bütçesi hakkında da izleyiciye fikir verir.

Bu arada sürekli tekrarlanan “Bollywood” ifadesini yıllarca Hint sinemasına emek veren hiç bir isim sevmemektedir. Arama kolaylığı açısından metne yedirilen bu kelimenin karşılığı başkent Bombay da çekilen filmler için üretilen Bollywood kelimesi olsa da Tamil bölgesinde üretilen filmler içinse Tollywood terimi önerilmiştir. Hint derdini çok ifade etmeyen bu kelimelere değil Hint sinemasının inceliklerinin yer aldığı şarkılarına, danslarına, kültürüne ve renklerine odaklanmanızı tavsiye ederim. Çünkü Dünyanın hiç bir yerinde olmadığı kadar renklerle barışık bu insanların hayal güçleri, inançları ve sosyal hayatları filmlerine şekil verir. Genelevden ibadethanelere de her yerde dans eden bu milletin kodlarını oluşturan ritim her filmlerinde kendini gösterir.

Hemen hemen hepsi müzikal tadında dev prodüksiyonlarla üretilen bu filmler izleyene başka bir dünyanın kapılarını açarken ilham da verir. Filmlerdeki konu-sahne-dans üçgenindeki karakterleri ve yaptıklarını sadece kalbinizle değerlendirmeyi denemelisiniz mesela. Batılı konseptte de yapımlara imza atan Hint sineması, kendi özgün işlerinde oldukça başarılıdır. İster Oscar alsın ister almasın hemen hemen her film müziği özgün ve yaratıcıdır. Batılıya hitap etmeyen bir tarafı gerçekçiliği her an terk edecek gibi duygulu insanların yaşantılarındaki abartılı aksiyon olabilir. Daha önce hiç denemeyenler ve ya izleyen ve günceli yakalamak isteyen izleyiciler için oluşturduğumuz 2022 listesi için yorumlarda buluşalım.

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir