Haberler

Pulitzer Ödülleri (2023) Sahiplerini Buldu!

Pulitzer Ödülleri, Joseph Pulitzer tarafından 1917 yılında verilmeye başlıyor. Ölümünden sonraysa vasiyetiyle finanse edilen bir ödül serisine dönüşüyor.

Genellikle gazetecilik, edebiyat, drama ve müzik alanlarında her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılıyor. Oldukça saygın bir ödüldür kendisi. Geçtiğimiz günde finalistler ve ödülleri kazananlar açıklandı.

8 mayısta Columbia Üniversitesi’nde ödüller sahiplerine ulaştı. Bağımsız bir juri ve kurul tarafından verilen ödüller 21 kategoriden oluşuyor. Kazananlara ise 10,000 dolar karşılığında nakit para ve sertifika veriliyor.

2023 Pulitzer Ödülleri Kazananları Arasında “His Name Is George Floyd” Bulunuyor!

Ödüllerin arasında habercilik ile alakalı kamu hizmeti, son dakika haberciliği, araştırmacı gazetecilik, açıklayıcı habercilik bulunuyor. Ayrıca yerel habercilik, ulusal habercilik, uluslararası habercilik de var.

Bunların dışında yazı (Feature Writing), yorum (Commentary), eleştiri (Criticism), başmakale gibi kategoriler de var. Son olarak Pulitzer ödülleri arasında karikatürcülük, son dakika haber fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık, kurgu, drama, tarih, biyografi veya otobiyografi, şiir, kurgusal olmayan genel eser, müzik gibi kategorilerin de olduğunu söyleyelim.

Bizim en ilgimizi çeken ise “kurgusal olmayan genel eser” kategorisinde ödül kazanan His Name Is George Floyd (Onun adı George Floyd) kitabı oldu.

George Floyd Biyografisi Ne Anlatıyor?

Kaynak: TIME

Washington Post’un ödüllü Robert Samuels ve Toluse Olorunnipa muhabirleri bu biyografi kitabında ırkçılığın ABD’deki sistematik oluşumunu ele alıyorlar. Ayrıca elbette George Floyd’un hayatını, onun ölümünün getirdiği mirasın etkilerini çarpıcı bir dille ortaya koymayı amaçlıyorlar. ‘His Name Is George Floyd’ kitabı aynı zamanda 2023 şeref kitap olmayan kitap ödülünün de kazanı. Ayrıca ulusal kitap ödülü ve Los Angeles Times kitap ödülü’ne ve J. Anthony Lukas ödülü için de aday oldu.

“His Name Is George Floyd” Hakkındaki Yorumlar Neler?

Kitap hakkında New York Times Book Review (Editors’ Choice), kitabın en etkili anlarının George Floyd ölümünden sonraki kısımlarından ziyade hayatının samimi kısımlarının ele alınması olarak belirtti. “How to Be an Antiracist” (Irkçılık Karşıtı Nasıl Olunur) kitabının yazarı Ibram X. Kendi ise “George Floyd’un ölümünü trajik bir netlikle biliyoruz. Fakat Floyd’un Amerika’sını ve hayatının trajik kısımlarını da en net şekilde bilmeliyiz. Bu zamanımız için çok önemli.” olarak kitabı yorumladı.

Pulitzer Ödülleri arasında ödülünü alan kitabın henüz Türkçe çevirisi yok. Nitekim yakın zamanlarda bu kadar ödüle aday gösterilen ve bazılarını kazanan kitabının çevrileceğine şüphem yok.

Kayanaklar:

https://www.pulitzer.org/winners/robert-samuels-and-toluse-olorunnipa
https://www.pulitzer.org/prize-winners-by-year

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir