Sinema

Masal Bitti, Ben Büyüdüm: Eğlenceli Bir Serüven

Masal Bitti, Ben Büyüdüm, Netflix’te seyredebileceğiniz, Kristoffer Karlsson Rus’ın yönettiği muhteşem bir aile filmi. Senaryosunu Agnieszka Dabrowska’nın kaleme aldığı film, peri masallarını andıran anlatımıyla gerçekliğe ışık tutuyor. Güldürürken düşündüren Masal Bitti, Ben Büyüdüm, çağın sorunlarını on bir yaşında bir çocuğun gözünden aktarıyor.

Gerçek Dünya İle Tanışma

Masal Bitti, Ben Büyüdüm on bir yaşında bir çocuğun e-sporcu olma hayali ekseninde yaşadıklarını anlatıyor. Hayalleri annesi tarafından desteklenen Waldi, rahat bir hayat yaşıyor. Ta ki büyük teyzesi Mariolka gelene kadar.

Annesi Tereska’nın rahatsızlığı nedeniyle evden ayrılmasıyla Mariolka ile Waldi’nin serüveni başlıyor. Mariolka, eğlenceli ve sivri dilli bir karakter. İşe önce kilolu bir çocuk olan Waldi’nin sağlığına el atarak başlıyor. Ona zorla sağlıklı yiyecekler yediriyor, spor yaptırıyor. Bilgisayar oyunlarından başka hiçbir şey düşünmeyen Waldi’yi gerçek yaşamla teyzesi tanıştırıyor. Mariolka sayesinde Waldi, yemekleri yapıyor ve tüm ev işleriyle tek başına ilgileniyor. On bir yaşında olmasına rağmen annesi tarafından okula götürülen Waldi, teyzesinin gelişiyle birlikte okula bile tek başına gidiyor. Annesi gitmeden önce sürekli rüyalara dalan karakterimiz, hayal bile kuramayacak kadar yorgun düşüyor. Kısacası masal bitiyor ve Waldi büyüyor.

Waldi’nin Sorunları

On bir yaşındaysanız ve en sevdiğiniz şey bilgisayar oyunu oynamaksa ihtiyacınız olan tek şey anlayışlı bir anne. Oyun oynamanın saati yok, sorumluluk yok… Yalnızca arkanıza yaslanıp dikdörtgen kutunun içinde olup bitenlere sığınabilirsiniz. Tabii hayatın iki tuşa indirgenemeyecek kadar kayda değer olduğunun farkında değilseniz.

Masal Bitti, Ben Büyüdüm‘ün başında, Waldi’nin hayatın ne olduğuna dair bir fikri yoktu. Karşıdan karşıya annesi tarafından geçirilen, gece boyu bilgisayar oynayan bir çocuğun hayatında kötü giden tek bir şey vardı. O da en yakın arkadaşının ergenliğe girmesi. Steszek’in kızları fark etmesi, Waldi’yle aralarındaki iletişim ağının incelmesine neden oldu. Fakat onların arkadaşlığını her şeye rağmen ayakta tutan şey bilgisayar oyunuydu.

Peki ya içlerinden biri bilgisayardan da uzak kalmak zorunda olsaydı? Bu noktada devreye Waldi’nin büyük teyzesi Mariolka’nın onun hayatına bir balyoz gibi inmesi karşımıza çıkıyor. Waldi’nin hiçbir zaman doğru telaffuz edemediği öncelik kelimesi artık hayatında gerçek bir boyut kazanıyor. Mariolka’nın tavırları ve istekleri Waldi’yi küçük bir çocuk olmaktan alıkoyuyor ve onu yalnız yaşayan bir adam haline getiriyor.

Peki, Waldi’nin buna karşı tepkisi ne oluyor? Tabii ki sessiz bir isyan. Hayatını alt üst eden büyük teyzesi Mariolka’ya karşı cephe alıyor Waldi. Fakat bunu tahmin edebileceğiniz üzere ona pek de belli etmeden yapıyor. Çünkü tanımadığı hatta deli olarak nitelendirdiği bu kadından fazlasıyla çekiniyor. İstediği her şeyi harfi harfine yapmasına rağmen onu atlatmanın yollarını arıyor.

Başaramayınca da çözümü onu sessizce rahatsız etmekte buluyor. Şişme yatağını patlatıyor, ona surat asıyor ve yüzünden tamamen nefret okunuyor. Film boyunca Waldi’nin iç sesini duyuyor olmamız da onun içinde bulunduğu durumu daha rahat kavramamızı sağlıyor. Peki, bu durumda Mariolka ne yapıyor? Görmezden geliyor. Çünkü Waldi’nin böyle hissetmesinin ve ona karşı tavır almasının normal olduğunu çok iyi biliyor.

((Yazının devamı yapımın sonu hakkında -spoiler- içermektedir.)

Masal Bitti ve Waldi Büyüdü

Üç Kral Takımı Waldi’nin hayatta en önem verdiği bağlardan birini oluşturuyor. E-spor turnuvalarına katıldığı bu takımda Waldi ve Steszek dışında bir de Rudy bulunuyor. Rudy çok iyi bir oyuncu olduğu için onlara tepeden bakıyor ve bu takımın bir parçası olmayı onlara bir lütufmuş gibi hissettiriyor.

Masal Bitti,Ben Büyüdüm filminin başından itibaren Waldi ve Steszek’in ona olan hayranlığını görüyoruz. Fakat Waldi bir gece tüm gün iş yapmaktan yorgun düşünce olanlar oluyor ve bilgisayar başında uyuyakalıyor. Hem de tam birlikte oyun oynayacakları saatte. Bu durum karşısında en yakın arkadaşı anlayış gösterse de Rudy takımı terk ediyor ve başka bir takımda oynamaya başlıyor. Üstelik iki yakın arkadaş bunu internette Rudy’nin paylaştığı bir videodan öğreniyorlar.

Takımın dağılmasıyla sonuçlanan bu uyku durumu üzerine ise Waldi, büyük teyzesiyle konuşuyor ve Mariolka’nın uyuduğunu fark etmesine rağmen onu uyandırmadığını öğreniyor. Bu konuşmanın üzerine ise büyük teyzesinin kendisini tavandan sallandırıp, eve getirdiği bitkilere tepeden baktığını görüyor. Ve Waldi büyük teyzesinin deli olduğunu düşünerek evden kaçıp annesinin kaldığı hastaneye gitmeye karar veriyor.

Zor bir yolculuğun ardından ulaştığı hastane odasının kapısında annesinin peruğunu çıkarmasıyla birlikte Waldi gerçeklerle yüzleşiyor. Masal Bitti, Ben Büyüdüm’ün belki de en can alıcı noktası olan bu sahne insanın yüreğini burkuyor. Seyirci Waldi’nin kapıyı açıp annesinin boynuna atlayacağını düşünürken, o ağlayarak eve dönüyor. On bir yaşında bir çocuk büyümeyi reddediyor. Korku ve acıyla yüzleşmekten kaçıyor.

Masal Bitti ve Yüzleşme Başladı

Masal Bitti, Ben Büyüdüm, gerçek bir büyüme öyküsü. On bir yaşındaki Waldi, ilk defa boyundan büyük bir acıyla yüzleşiyor ve bunu tek başına göğüslemeye karar veriyor. Hiç kimseye derdini anlatmadan usulca kabuğuna çekiliyor. Bu acı onun gözünde kalan her şeyi önemsizleştiriyor. En yakın arkadaşıyla yaptığı tartışma da grubunun dağılmış olması da büyük teyzesinin ona yaptıkları da bir anda kül oluyor Waldi’nin yüreğinde. Çünkü baş edemeyeceği tek şey olan ölüm korkusuyla erken yaşta yüzleşmek zorunda kalıyor.

Waldi’nin içinde yaşadığı acıyı ilk önce en yakın arkadaşı fark ediyor. Fakat Waldi öyle kalın bir duvar örüyor ki dış dünyayla arasına, Steszek ona ulaşamıyor. Ve nihayetinde Steszek, endişesini büyük teyze ile paylaşıyor. Bu noktadan sonra Mariolka, acısının farkında olduğunu hissettirmeden Waldi’yi mutlu etmenin yollarını buluyor. Bisiklete binerken sürekli kontrol altında tuttuğu çocuğu biraz olsun serbest bırakıyor. Fakat yine de içindeki çocuğa karşı gelemiyor ve Waldi’ye bir oyun oynayarak Steszek’in evinin önündeki bisikleti çalıyor.

Waldi bu durum karşısında hayal gücünü kullanarak büyük bir yalan uyduruyor büyük teyzesine. Mariolka ise bu yalanı sonuna kadar dinleyip en sonunda kahkahayı patlatıyor. Mariolka’nın onunla oyun oynadığını fark etmesi Waldi için bir patlama noktası oluyor. Ve teyzesinin her gün kendini tavana bağladığı ipleri kesiyor. Bunun üzerine sinirle Waldi’nin odasına giden Mariolka, onu annesinin sabahlığına sarılarak pencereden bakarken görüyor. Ve durumun ciddiyetini kavrıyor ve bir barış nişanesi olarak ona çikolata getiriyor. Fakat Waldi çikolatayı kabul etmiyor.

Evdeki işlerini aynı düzen ve tertiple yapmaya devam eden Waldi Masal Bitti, Ben Büyüdüm‘ün kalan kısmında bir dönüşüm geçiriyor. Gerçeklerden kaçmaya çalışarak annesinin telefonlarını açmıyor ve bu konu üzerine asla konuşmuyor. Arkadaşıyla birlikte yeniden takım kurmaya karar vererek hayatın normal seyrine kendini adapte etmeye çalışıyor. Tüm bunlar olurken de ilk aşkı tadıyor.

Düğüm

Cevap alamadığı telefonlar annesine kendini çok kötü hissettiriyor. Bunun üzerine oğluyla konuşmak için hastaneden çıkıp eve geliyor. Fakat Waldi bu durumda bile konuşmaktan kaçıyor ve annesine hiçbir şey yokmuş gibi çay demliyor. Annesi ise tüm hastalığını unutarak oğlunun çay demlemesini tedirginlikle karşılıyor. Sıcak suyun on bir yaşındaki bir çocuk için büyük bir tehlike olduğunu düşünüyor. Fakat Mariolka sayesinde hiçbir şey söylemeden oğlunun çay yapmasına izin veriyor. Oğlu, konuşmayı reddedince Teresca hastaneye geri dönüyor.

Waldi’nin hayatında ise her şey yolunda gitmeye başlıyor. Arkadaşının cinsiyetçi tavırlarını kırıp takıma aşık olduğu kızı, Delfina’yı alıyor. Güzel bir arkadaş grubu olma yolunda ilerlerken ise Waldi bir hayal kırıklığı daha yaşıyor. En yakın arkadaşının, sevdiği kıza çıkma teklif ettiğini öğreniyor. Bunun üzerine ise gemileri yakıyor ve onlardan habersiz birlikte katılacakları turnuvanın başvuru kağıdını yırtıp çöpe atıyor.

Annesi bir kez daha eve döndüğünde ise onu büyük bir olgunlukla karşılıyor Waldi. Daha önce bilgisayarını götüremediği için görmeye gitmediği dedesinin yanına gitmeyi teklif ediyor annesine. Teyzesi ise evine dönecekken ona ihtiyacı olduğunu söylüyor. Böylece Masal Bitti, Ben Büyüdüm‘ün bu bölümünde mutlu bir aile portresi çıkıyor karşımıza.

Düğümler Çözülüyor

Araları çok iyi olan Waldi ile dedesi birlikte zaman geçiriyorlar, aşk ve dostluk üzerine konuşuyorlar. Waldi, annesinin dedesinden hastalığını gizlediğini fark ediyor ve buna göz yummuyor. Fakat dedesi ona yalanın çeşitli nedenlerden söylenmiş olabileceğini anlatarak Waldi’nin bakış açısını değiştiriyor. Dedesinin yanında geçirdikleri birkaç günün ardından hem Mariolka’nın sırlarını öğreniyor hem de kocaman bir insana dönüşüyor. Cebinde dedesinin ona verdiği notları taşıyıp teyzesi ve annesine bu sır dolu zarfları uzatıyor. Ve Masal Bitti, Ben Büyüdüm, buruk bir sevinçle son buluyor.

Yapamadıklarımız

Masal Bitti, Ben Büyüdüm çağın sorunlarına ışık tutuyor. Bir annenin çocuğunu korumak için onun sorumluluklarını üstlenmesinin ne kadar yanlış olabileceğini gösteriyor bizlere. Bunların yanında sporun bedeni ve zihni çalıştırmak olduğunu güzellikle anlatıyor. Hepimizi hapsolduğumuz bilgisayar ekranlarından başlarımızı kaldırmaya teşvik ediyor Masal Bitti, Ben Büyüdüm.

Kaçtığımız her şeyi sevgiyle kucaklamayı ve derin bir nefes almayı bize hatırlatan bu film hoşça vakit geçirmek isteyenler için izlemeye değer.

Kumsal Kıvılcım

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sinema TV eğitimi aldım ve aynı okulda yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Kendimi, yazıp yönettiği üç kısa filmini ve bolca öyküsünü cebine koyup sanatın aydınlık sokaklarında dolaşan bir hayalperest olarak tanımlayabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir