ÖNERİ

Kitap Önerisi: Gece Yarısı Kütüphanesi

Kitap Önerisi, köşemizde bugün Gece Yarısı Kütüphanesi’ne yer veriyoruz. Gece Yarısı Kütüphanesi, İngiliz yazar ve gazeteci olan Matt Haig tarafından Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu, Felsefi Kurgu kategorisinde yer alır. İlk Yayınlanma Tarihi 2021 yılı olup Domingo yayınevi tarafından yapılmıştır. 283 sayfadan oluşan eser 42 Dile Çevrilen Uluslararası Çok satan ve 2020 GOODREADS Yılın En İyi Romanı seçilmiştir. Kitapta yer alan karakterlerden bazıları ise şunlar:  

 • Nora Seed: İntihar edip bu hayattan kurtulmak isterken, hiç beklenmedik bir kütüphaneye düşer.
 • Joe: Nora’nın abisidir. Müzikle ilgilenen ve daha sonra Nora’nın da içinde bulunduğu bir grup kurarlar.
 • Dan: Nora’nın sevgilisidir. Ancak Tam evlenmek üzereyken Nora kendisinden ayrılır.
 • Bayan Elm: Gece Yarısı Kütüphanesinin kütüphanecisidir.
 • Izzy: Nora’nın en yakın arkadaşıdır.
 • Ash: Nora ile kahve içip tanışmak isteyen gençtir.

Gelin, hep beraber 42 dile çevrilen ve 2020 GOODREADS Yılın En İyi Romanı seçilen bu esere bir göz atalım.

Gece Yarısı Kütüphanesi Ne Anlatıyor?

kitap önerisi

Kadın karakterimiz Nora Seed, hayatından nefret ediyor. Tüm yaşamı resmen pişmanlıklar kuyusu. Yapmadığı, son anda vazgeçtiği birçok karar yüzünden yalnız kaldığını, kimsenin ona ihtiyacı olmadığını hatta onsuz daha iyi olacaklarını düşünüyor. Aynı gece intihar ediyor. Ölmek yerine kendisini gece yarısı kütüphanesi diye tuhaf bir yerde buluyor.

Nora, yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgi olan Araf boyutuna sıkışıp kalmışken, tüm hayatını emen pişmanlıklarını yeniden yaşama şansı buluyor.

Yakın Bakış

Ya abisiyle rock grubu kursaydı?

Peki, ya sevgilisiyle evlenseydi?

Ya yüzmeye devam etseydi?

Kendi yaşamında seçmediği her şeyi deneyimleme fırsatı karşısına çıkıyor.

Kitabımız genel hatlarıyla bu şekilde. Okuması basit olmasına rağmen verdiği mesajlar inanılmaz anlamlı, sizi düşünmeye iten ve hayatınızda bir şeylerin pişmanlığını yaşamak yerine o anı en iyi şekilde değerlendirmenin önemini olabilecek en iyi şekilde vurguluyor.

Son Olarak…

Yaşadığımız hayatta, çok mutlu, çok mutsuz, çok zengin ya da çok fakir olsak da eminim herkesin verdiği karaların, veremediği kararların yapmış olduğu ve yapamamış olduğu şeyler için acaba keşke böyle değil de şöyle yapmış olsaydım dediği olmuştur.  

Küçük olduğunu düşündüğümüz bir karar kendimiz için ve başkaları için çok büyük değişikliklere sebep olabilir. Tercih ettiğimiz meslek, seçtiğimiz arkadaş, yapmış olduğumuz evlilik gibi hayatımızda birçok şeye karar vererek yaşarız. Bu kararların ne getireceğini yaşayarak görürüz. Geri alma şansımız yoktur.  

Bir karar ile şekillenir hayat ama iyi ama kötü. Verdiğimiz kararların getirisini yaşarken seçmediğimiz kararlarımız da bir yandan aklımızın bir köşesinde debelenip durur. Seçmediğimiz seçeneklerin hep daha iyi şeyler getireceğini düşünüp pişmanlık duyarız seçtiklerimizi yaşarken.

Karakterimiz Nora Seed seçmemiş olduğu bir kaç kararın hayatında neleri getirdiği ve neleri götürdüğünü görme şansı bulur. Eserin sonunda bir süre sizi etkisi altına alacaktır. Kitap önerisi olarak sunduğum Gece Yarısı Kütüphanesi keşkelerinize bir cevap verecektir. Eserin size katacağı çok anlamlı bir mesaj var. Daha fazlası için okuyalım, iyi okumalar.

Bilgin Akşimşek

10 Kasım 1980 tarihinde dünyalı oldum. Kocaeli Üniversitesi Elektrik mezunuyum. Okumayla yaşadığımız hayattan başka hayatlarında olduğunu keşfettim. İki çocuğumdan kalan zamanlarda bol bol okuyorum. Okudukça yazıyorum, yazdıkça daha ilerisini merak ediyorum.

11 thoughts on “Kitap Önerisi: Gece Yarısı Kütüphanesi

 • Candan ışık

  Kitap ayrıntılı olarak anlatıldığı için çok teşekkür ederiz. Büyük merak uyandırdı bir kitap sever olarak. Emeğinize sağlık. Devamını bekleriz. İyi çalışmalar

  Yanıtla
  • Özlen Akşimşek

   Öneriniz için teşekkür ediyorum Bilgin Bey, yorumunuz bizim için önemli.

   Yanıtla
  • Bilgin Akşimşek

   Teşekkürler, boşuna ödül anlamış okunmalı. Anlamlı bir mesaj var🙂

   Yanıtla
 • Özlen Akşimşek

  Öneriniz için teşekkür ediyorum Bilgin Bey, yorumunuz bizim için önemli.

  Yanıtla
  • Bilgin Akşimşek

   Özlem hanım teşekkür ederim. İyi okumalar. Okudukça olacak okudukça diyelim 🙂

   Yanıtla
 • Gül çevik

  Inceleme merak uyandırdı en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

  Yanıtla
 • Kerim ŞİMŞEK

  Merak uyandıran bir öneri olmuş 🙂

  Yanıtla
 • Seher Ökten

  Kitabın tanıtımını çok beğendim, en kısa zamanda temin edip okumak için sabırsızlanıyorum.Ayrıca Bilgin Akşimşeki sosyal medyadan da takip ediyorum iyi bir kitap kurdu ve önerilerini önemsiyorum.Kalemine emeğine sağlık.

  Yanıtla
  • Bilgin Akşimşek

   Teşekkürler, yaşadığımız hayatı zaten yaşıyoruz, birazda farklı hayatlara yelken açmak lazım. İyi okumalar

   Yanıtla
 • İpek Servi

  Çok faydalı bir öneri olmuş, insanda merak uyandırıyor. Okuma isteği uyandırıyor. Kitap önerilerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyoruz…

  Yanıtla
  • Bilgin Akşimsek

   Teşekkürler 🙂

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir