ÖNERİ

Film Önerisi: Düşeş

Muhteşem bir film önerisi ile karşınızdayız. Bugünkü yazımızda hep birlikte Düşeş filmini değerlendireceğiz. Orijinal adı Windfall olan film, gerilim türü severler için oldukça başarılı bir yapım. 2022 yılı itibariyle Netflix’te seyirciyle buluşan yapım,1 saat 32 dakikadan oluşan seyir imkanı sunmakta. Filmin cast ekibinde yer alan isimler ise şöyle:

O zaman iyi bir film önerisi olarak Düşeş‘i daha derinden incelemeye ne dersiniz?

Tuhaf Bir Gerilim

Siz de bilirsiniz ki başkasının evinde olma duygusu hep bir garip hissettirir. Hele ki o eve izinsiz ve gizli bir şekilde girdiyseniz. Film önerisi olarak ele aldığımız Düşeş filmi de sizlere aynı hissi yaşatmakta. Baş karakteri, ilk gördüğümüz andan itibaren eğreti duruşundan dolayı o eve ait olmadığını anlıyoruz.

Her halinden anlaşılacağı üzere konfor sever bir hırsız. Evde, bahçede, odalarda gezinen bu yabancıyı ilk gördüğümüzde izleyici olarak da bir terslik olacağının farkındayız. Aslında adamın eve girişindeki amaç çalmaktan çok keyif sürmek. Fakat yine içini bir şeytan dürtüyor ve tekrar eve geri dönüp bir şeyler çalmak istiyor.

Olaylar Sarpa Sarıyor!

film önerisi

Kahramanımız, bir süre ev içinde vakit geçirse de o da ne? Dışarıda sesler var. Böylece evin sahipleri de gelerek hikâyeye dahil oluyor. İşte bu aşamadan sonra olaylar daha da karmaşık hale gelmeye başlıyor. Karı koca olarak mutlu bir tatil geçirmek için gelen çiftimiz, adeta şoka uğruyor.

Film boyunca ismini hiç duymadığımız yabancı ve evin sahipleri arasında gelgitlere şahit olmaktayız. Böylece diğer karakterlerin iç dünyasını da yavaş yavaş öğreniyoruz. Ayrıca oyunculuklar da gayet dozunda ilerliyor.

CEO karakterinde gördüğümüz Jesse Plemons, oldukça itici bir karakter. Kendini beğenmiş ve küçük dağları ben yarattım havasında. Buna karşın eşi ise son derece zıt bir yapıya sahip. Zaten onlarla tanıştığımız o ilk andan itibaren aralarındaki huzursuzluğu hissetmekteyiz. Kadın açısından hayatındaki bazı önemli noktalardan taviz verilmiş. Bunun simgesi ise ayağındaki silinmiş gül dövmesi.

Ne Oldu Şimdi ?

film önerisi

Tam her şey bitmiş giderken isimsiz kahramanımızın peşini adeta engeller bırakmıyor. Güvenlik kamerası detayı. Böylece hırsız, teknolojiye yenik düşüp gerisin geriye eve dönüyor. O nedenle bu suça değecek başka bir çözüm bulunmalı.

Yine kurtuluşun yüksek miktar para olduğuna kanaat getiriliyor. Fakat para, kendilerine ne zaman ulaşacak? Bu yüzden, zoraki de olsa birbirlerine katlanmak zorundalar. Diğer yandan bu bekleyiş süresince karakterlerin daha da derinine inmeye başlıyoruz. Tanıdıkça sorular da çoğalıyor. Adam kim ve tam olarak ne istiyor? Bu çok muallakta kalan bir durum. Cevapları aramaya koyuluyoruz. Bu bekleyiş içinde davetsiz bir misafir de olaylara dahil oluyor.

Filmin başından beri beklenen o paranın gelip gelmemesi, gelince ne olacağı tam bir muamma. Ama bizden demesi beklenmedik olaylar yaşanıyor. İlk andan itibaren CEO’nun eşini, sakin ve duygusal yönüyle bütünleştirirken birden şok edici sahneyle karşılaşıyorsunuz. Açıkçası, kadın karakterin bu dönüşümünün başarılı olduğunu söylemeyiz. Çünkü kadının tam her şey bitti derken neden böyle davrandığını anlayamıyoruz. Ne yazık ki bu ani karar ve duygu geçişleri, tam olarak yansıtılmıyor. Özetle film önerisi olarak tatlı bir gerilim yaşamak isteyenlere, Düşeş‘i tavsiye edebiliriz. O zaman ne diyelim?

İyi seyirler…

Diğer önerilerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kübra Aktürk

1994 yılında Ordu'da doğdum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi, Ünye'de tamamladıktan sonra 2012 yılında Ankara Üniversitesi Sinema Radyo Televizyon bölümünü kazandım. Öğrenim hayatım boyunca çeşitli eğitimler ve etkinlikler yoluyla kendimi geliştirmeye çalıştım. Gönüllü olarak "Beni Affet" dizisinde sanat asistanı olarak yer aldım. 2017 senesinde bölümümü bitirdikten sonra Tarih bölümünü de okuyarak eğitim sürecimi tamamladım. Radyo sunuculuğu, içerik yazarlığı gibi birçok çalışmalarda bulundum. Şu anda da dizi-film projelerinde reji asistanlığı yapmakta ve sinema üzerine içerikler yazmaktayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir