Sinema

Güç Yüzükleri: 7. ve 8. Bölüm İncelemeleri

Güç Yüzükleri önceki bölümlerinden bu yana hayli yol aldı. Sonunda 1. sezon bitti ve bizi yapımın kendi icadı gizemleriyle baş başa bıraktı. Oldukça sıkıcı bir 7. bölüm izledik öncelikle bu bölüme yakından bakalım. Sonrasında 8. bölümü ve sezonun bize anlattıklarını konuşalım.

7. bölüm incelemesi sizlerle.

7. Bölüm

Güç Yüzükleri

Heyecanlı bir 6. bölüm sonrası açıkçası bu bölümden beklentimiz epey yüksekti. Fakat dizi bize ters köşe yaptı ve oldukça durağan bir bölümle karşı karşıya kaldık. Hatta bu bölüm için hissiyatım, sezonun en anlamsız bölümü olduğu üzerine. Güç Yüzükleri‘nin iyi taraflarını görmeye çalıştığım sezon boyunca sona bir bölüm kala böyle bir şey beklemiyorduk. Üzüldük.

Mordor

Hüküm Dağı’nın harekete geçmesiyle Güney topraklarında tam bir kaos hakim. Yaralılar, ölüler derken kazanıldı sanılan savaş ters teper. Güç Yüzükleri dizisi bu bölümün adı “The Eye” olmasıyla Sauron ile tanışma bölümü olacağını akıllara getirdi. Hatta tanıtımlarında Sauron’un arkadan görünen videosu bizi beklentiye soktu. Fakat umduğumuz gibi olmadı. Bölümde ne Sauron ile tanıştık ne de Meteor Adam gizemi kaktı. Meteor adama sonradan geleceğim ama bu izleyici iyice merak etsin çabası diziyi dar boğaza taşıdı. Oysa bu bölümde birkaç gizemin kalkması hiç de fena olmazdı.

Galadriel, volkanik patlama sonrası uyanır ve Theo ile karşılaşır. Var güçleriyle diğerlerini aramaya koyulurlar. Ufacık bir köyde bu kadar çabaya gerek var mıdır? İyice azalan sayılarıyla köyde kim sağ kim değil tespiti zor olmasa gerekti. Galadriel diğerlerini ne ara kaybetti, kim önce ayıldı, bilmiyoruz. Güç Yüzükleri‘nin kabul etmesi zor bir zaman zaafı var. Mekan ve zaman uyumsuzluğunu önceki bölümlerden beri maalesef yaşıyoruz.

Neyse ki herkes sağ. Fakat Halbrand ölümcül bir yara almış. Galadriel “ancak elfler iyi eder bu yarayı” deyip ağır yaralı Halbrand’ı at sırtında yolculuğa çıkarıyor. Hata üstüne hata. Elf işi bir tedavi isteyen yara orklardan gelebilir, evet ama yaralılardan bir tek o elf diyarına gitmeye hak kazanıyor çünkü kral olacak. Ama bu sözde kral ağır yaralı yatarken nasıl ata binebildi? Neden mantık hataları, zaman hataları derken bu bölüm harcandı, hayret!

Diğer yandan Miriel görme yetisini kaybeder. Ama Galadriel’e söz verir. Şimdilik gidecek ama daha güçlü dönecektir. Bu arada İsildur göçük altında kalır. Bu detay gerçekten hikâye için gerekli midir? İsildur ile şu an nerede ve kim olduğunu bilmediğimiz Sauron bir savaşta karşı karşıya gelecektir ilerde. Bu göçük meselesi tamamen zaman kaybı olarak kenara koyulabilir.

Cücelerin Sınavı

Güç Yüzükleri incelemesi

Gene Güç Yüzükleri‘nin en sağlam sahneleri cüceler tarafından geldi. Mithril konusunda Durin Elrond’a yardım etmeye karar verdi. Fakat daha baştan babasının onaylamadığı bu girişim, sonrasında gene babası tarafından baltalanır. Dostunun yanında olmak isteyen prens Durin babasının onu verasetinden çıkarmasıyla işler Khazad-Dum cephesinde oldukça karışır. Bunların yanında Prens Durin’in eşi Disa da olaylara Elrond lehine karar verilmesini çabuklaştırdı. Bu çiftimizi diğer bölümlerde zor zamanlar bekliyor.

Sonunda Kral Durin’in yaprağı oyuktan atması ve Balrog’un uyanması Tolkien anlatısından biraz uzak bir durum. Çünkü Balrog 3. çağın başında uyanıyor, bildiğimiz kadarıyla. 2. çağda uyanan Balrog pek iyi olmaz hikâye için. Ama umarım bu konuda da şaşırırız. Zamansız uyanan Balrog bile heyecanlandıramadı izleyiciyi. Bu arada yaprağı oyuktan atıp cevherin mühürlenmesini isteyen Karl Durin’in dikkatsizliği, tam da cücelere yakışır bir durum. Cüce sahneleriyle bir sorunumuz pek olmadı zaten. Ama Balrog’un uyanması hesapta yoktu.

Kılayaklar Cephesi

Güç yüzükleri

Güç Yüzükleri içinde meteor adam konusu epey uzadı ve bu sıkıcı bir hal aldı. Sezon bitiyor ve birbirine çok benzeyen olaylarla meteor adam bir iyi, bir kötü lanse ediliyor. İzleyiciyi meraklandırmaya çalışırken hedefine ulaşmayan bir durum var.

Güneydeki patlama ve bıraktığı tekinsiz izler Kılayakları endişelendirir. Bunu da meteor adamdan bilirler. Üstüne meteor adam son hamlesinde bir ağacı iyileştirmeye çalışırken dallar iki Kılayağın üzerine düşer. Sonuçta onu gruptan uzaklaştırırlar. Diğer gün berekete boğulan alanda erzaklarını çoğaltan Kılayaklar pişmanlık duyarlar. Birlikten bahsedip meteor adamı arama ekibi kurarlar ve hikâye böylece dallanır.

Diğer yandan üç büyücü-Kurtisler yeniden ortaya çıkar. Meteor adamın peşindedirler. Giderayak Kılayakların arabalarını yakarlar. Onların kötü oldukları buradan belli. Ama neye hizmet ettikleri, ne yaptıkları hala belirsiz. Çünkü bu belirsizlikler bölümü. Halen hala belirsiz, gizemli vs.

7. Bölüm Sonu

Bazı gizemlerin çözülmesi tempoyu düşürmez ve ya Mordor yazısının ekranda yazmaması, bizi ne izlediğimiz hakkında ikileme düşürmezdi. Bu bölümde temponun artıp bazı taşların yerine oturmasını beklerken daha sorunlu bir kurgu ve senaryo ile karşılaştık. Ve ne yazık ki pek de memnun olmadık

Şimdi sezonun son bölümüne bakalım, gizemlerden ne kadar kurtulduk, bölüm bize umduğumuzu sundu mu, kritik edelim.

8. Bölüm

Güç Yüzükleri inceleme

Sezonun son bölümü yer yer başarılı sahnelerle izleyicileri eline alan ama çoğu bölüm gibi mantık hataları ve senaryo zaaflarıyla dolu bir bölümdü.

Eregion

the rings of the power inceleme

Yüksek elf Gil-Galad diyarın hemen boşaltılması gerektiği emrini verir. Madem Mithril çıkarılmıyor, elflerin solması yakın olduğu gerekçesiyle Orta Dünya’daki elf diyarı Eregion terk edilecektir. Bu emir için Elrond zaman ister. En küçük umudun bile değerli olduğunu hatırlatır elf kralına.

Sezon boyunca oturmayan karakterlerden biri olan Gil-Galad’ın ne bilgeliğine şahit olduk ne de akıllıca bir problem çözmesine. Ama sonunda onu son sahnesinde ünlü kılıcı ile gördük. Gil Galad bu sezonda sadece seyirlik vardı. Varlığının veya karakterinin ağırlığını hissedemedik.

Neyse ki Eregion’da hareketlilik vardı. Galadriel ile beraber diyara giriş yapan Halbrand’ın kimliği açığa kavuştu. Bu arada elf diyarına öylece giren Sauron’un gelişinin hissedilmemesi söz konusu değildi. Buraya ayak basması mümkün olmadığı halde kendini gizleyebilmesi onun marifeti sayılmış ama asıl anlatıda durum bambaşka.

Parçaları birleştirdiğimiz sezon boyunca zaten bu sonuca yakındık. Bu karakterin Lord Celebrimbor ile maden işleyen sahneleri iyi ama eksikti. Normalde anlatıda yüzyıllar sürecek bir işbirliği ve çalışma sonrası yapılacak olan güç yüzükleri aceleyle sezon finaline sıkıştırılmış oldu.

Halbrand’ın soyunu araştırmaya karar veren Galadriel böylece Sauron ile karşı karşıya gelmiş oldu. Bölümün hatta belki de sezonun en başarılı sahneleri bu yüzleşme sahneleri oldu. Açıp bir daha izlenecek kadar başarılıydı. Halbrand’ın denizde kaybolması, Numenor’a götürülmesi ve Galadriel’in ısrarı ile Orta Dünya’ya gelmesi zaman çizgisi önümüzde netleşti. Numenor’da kalacakken Orta Dünya’ya gelen Sauron tehdidi artık tüm dünyanın sorunu.

İstar

Kurtisler üçlüsünün meteor adamı tuzağa düşürüp yola çıkan kılayakları yanıltmalarını izledik bu bölüm. Orta Dünya’da şimdiye dek ateşli büyüleri pek görmedik, duymadık. Anlatı gölgesinden çıkan başka bir detay da buydu. Sihrin fazlası yapanın enerjisi azaltır, insan çoğunluklu dünyanın dengesini bozar. Prime Video buna da başka bir yorum katmış.

Bu büyücü takımının derdi bu bölümde ortaya çıkıyor. Sauron’u aramaya gelmişler. Meteor adama ilk kez Sauron deyince şaşırdık ilkin. Hatta bu kadar olmaz dedim kedi kendime. Ama Nori sayesinde içindeki iyiliğe tutunan İstar, onları öteki dünyaya geri gönderdi. İstar, kelimesi telaffuz edildi. Daha önce hiç doğuda bulunmamış Gandalf’ın Rhun’a gitmek için yola çıkması ve yanına Nori’yi alması düşündürücüydü. Nori hayatının fırsatı yakaladı.

Gandalf olması büyük olası bu karakter için ortaya konan alametler yerine otursa da ortaya Gandalf ortaya denmedi. Diğer İstarlardan birinin olmasın olası olarak bırakıldı konu. Ama Nori ile son sahnelerindeki diyalogta yolunu bulmak için burnunu kullanmasını öğütleyen o an çoğumuzu onun Gandalf olduğu hakkında ikna etti. Zaten Gandalf ismini de zamanla alacak bu karakter için aceleci davranmamak en iyisi.

Gelecek Sezon Beklentisi

the rings of the power

Güç Yüzükleri son bölümde Numenor’da kral ölmüş ve daha kötü günler kapıdadır. Miriel’in sağ kolu Pharazon, gözleri görmeyen kral eli ve ölü kral ile yönetimde planları olduğunu hissettik. Ayrıca ölmekte olan kralın Elendir’in kızına palantire bakmasını söylemesi işi gücü gizem yaratmak olan senaryo ekibinin severek yazdığı bir bölüm olsa gerek. Neyse ki Numenor’un yıkılışı sonraki sezona kaldı.

Cücelerin önceki bölümde finalini yaptığını anladık. Nitekim hiç cüce sahnesi görmedik son bölümde. Aslında Balrog’u uyandıran cücelerin üzerlerine düşen gerilimi yaptılar diye düşünebiliriz.

Sauron ile Adar hesaplaşması diğer sezonda önümüze çıkacak gibi görünüyor. İşler Mordor’da kızışabilir, Adar davasında samimiyse.

Gandalf ve Nori macerası nereye varacak, orası belirsiz. Orta Dünya’da Gandalf’ın isimlerini edineceği bir bölüm seyredeceğiz gibi görünüyor. Orta Dünya’nın her yerinde başka isimlerle anılan Gandalf’ın maceraları hakkında heyecanlıyız.

Elrond’un tarihteki yeri netleşmeye başlayacakcak. Eğer Prime Video yorumu bize elle tutulur bir şeyler sunacaksa umarım anlatıdan yolunu başarısız bir şekilde ayırmaz.

Güç yüzüklerinin diğerleri nerede yapılacak belli değil. Bu yüzüklerin yapımında olan Sauron içine kötülük kattığı bu güzelim tektaşlarla ilerde ne yapacaklar göreceğiz.

Galadriel’i kişisel gelişim yolculuğunda adım almış görmemiz muhtemel. Orta Dünya’ya hükmetmeyi seçmedi. Sauron ona aslında iyi bir teklif yaptı ama ışığın yolunu seçen Galadriel yüzleşme sahnesinde içindeki kötülükle de savaştı. Diğer sezonda biraz olsun olgun bir Galadriel görmek dileğiyle.

E. Nihan Acar

Multi-disiplinli bir alanda akademik arayışını sürdüren bir fenci- sosyolog olarak, peri masallarına ve bilime aynı anda inanan bir edebiyat hayranıyım. Fantastik ve bilim kurguya bayılırım. Üretkenliğimi sınadığım görsel tasarım, müzik ve sahne sanatlarından sonra edebiyat kıtasında arayışıma devam ediyorum. Kendimi bildim bileli okuyor ve yazıyorum. Online ve yazılı edebiyat platformlarında yayınlanmış kitap analizleri, inceleme ve öykülerim mevcut.

One thought on “Güç Yüzükleri: 7. ve 8. Bölüm İncelemeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir