ÖNERİ

Film Önerisi: Mon Roi

Film önerisi köşemizde bu kez Fransa menşeli 2015 yapımı Mon Roi (Kralım) yer alıyor.

Yapımın senaryosu Fransız film yapımcıları Maïwenn Le Besco ve Etienne Comar’ın imzalarını taşıyor. Filmin senaristliğini iki usta isim üstlenirken yönetmen koltuğunda Maïwenn tek başına oturuyor. Filmin başrollerinde ise Vincett Cassel (Georgio) ve Emmanuelle Bercot (Tony) yer alıyor. Unutmadan, 2 saat uzunluktaki bu filme BluTV ya da Puhutv üzerinden ulaşmanız mümkün.

Bu sıkıcı girişten sonra artık asıl meseleye geçiş yapabiliriz.

Ne Anlatıyor Mon Roi?

film önerisi

Film önerimiz Mon Roi özetle; Tony’nin “iyileşme” sürecine paralel olarak Georgio ile olan gelgitli ilişkisini konu alıyor.

Bir restoran işletmecisi olan Georgio, adeta “Bad Boy” bir karakter. Böyle olsa da şeytan tüylü… Aynı zamanda usta bir manipülatör de.

Tony ise çiçeği burnunda bir avukat tanıştıklarında. Fakat ikilinin tanışma hikâyesi aslında Tony’nin staj yaptığı döneme dayanıyor. Geçen zamanın ardından bir kulüpte karşılaşmaları ve Tony’nin Georgio’nun yüzüne su fırlatmasıyla başlıyor “romantik” ilişkileri…

Her ilişkide olduğu gibi, ikili oldukça yüksekten başlıyorlar ilişkilerine. Georgio tüm hünerlerine sergiliyor bu kadını kazanmak için. Bu sahnelerde Georgio davranışlarıyla Mavi Sakal‘dan emareler taşısa da Tony samimi hisleriyle hareket ediyor.

Veee mutlu son! Çiftimiz evleniyor.

Buraya kadar her şey güzel, olağan ve aynı zamanda masalımsı. Fakat evliliklerinin ardından ilişki yer yer iniş süreçlerine giriyor. Fakat bu gündelik yaşamda tüm ilişkilerde rastlayacağımız türden bir iniş-çıkış süreci değil. Anlayacağınız, aşırı düzeyde pasif-agresif tutumlar içeren “sağlıksız” bir noktaya evriliyor Tony ve Georgio’nun ilişkileri.

Fakat onlar hem birbirilerinden nefret eden hem de o denli birbirlerine aşık bir çift!

Git (me)

Bu ilişki üzerinden yapım şiddetin yalnızca fiziksel olarak açığa çıkmadığını, bu işin bir de (ve belki de en önemli olarak) psikolojik boyutu olduğunu seriyor gözler önüne. Oldukça akıcı olduğunu söyleyebileceğim film, aynı zamanda herkesin ilişkilerinden bir şeyler bulabileceği bir anlatıma da sahip.

Bu açıdan kesinlikle film önerisi olarak sunulmaya değer yapımlardan Mon Roi. Belirtmeden geçmek istemem, oyunculuklar muhteşem. Özellikle de Tony’e hayat veren Emmanuelle Bercot beni inanılmaz etkiledi… Zaten kendisi Cannes Film Festivali’nde bu performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü almış.

Son olarak “Mon Roi bir şarkı olsaydı, ne olurdu?” diye sorsalar bana, kesinlikle “Sezen Aksu-Git” yanıtını verirdim.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Ahsen Kurtuluş Bilir

Felsefe ve Sosyoloji mezunuyum. Mezun olduktan sonra; Çocuklar için Felsefe (P4C), Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni, İçerik Editörlüğü alanlarında sertifikalar aldım. Kendimi şöyle tanımlıyorum: Araştırıyor, Okuyor, İzliyor, Düşünüyor ve Yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir