ÖNERİ

Dizi Önerisi: Raised by Wolves

Dizi önerisi köşemizde sizleri ekrana bağlayacak, sürükleyici bir bilim kurgu işine yer veriyoruz. Karşınızda: Raised by Wolves.

HBO Max platformunun açılış dizilerinden biri olarak karşımıza çıktı ilk defa Raised by Wolves. İddialı bir giriş yaptılar platforma. Bunun nedeni: Ridley Scott’ın yapımcılardan biri olması elbette. Kendisi sinemanın öncü isimlerinden.

Özgün fikirlerle her zaman karşılaşmamız güç sinema dünyasında. İşte bu dizi oldukça orijinal bir fikirle dizi hayatına başladı. Tabii bu enfes işin arkasında oldukça sağlam bir kadro, saygı değer yönetmen ve yazarlar bulunmakta.

Bu ekip: Heather Bellson, Karen Campbell, Sinead Daly, Donald Joh gibi efsane işlere imza atmış yazarlardan oluşuyor. Raised by Wolves’un yönetici yapımcılığı ise ekibi Aaron Guzikowski’i üstlenmiş. Tabii bunların yanında diziyi bu kadar heyecana sürükleyenler, yönetmen koltuğunda usta isimlerin sırayla oturmaları.

İlk başta baba ve oğul olarak dizinin ilk iki bölümünü yöneten: Ridley Scott ve Luke Scott. Ardından  Alex Gabassi, Sergio Mimica-Gezzan, James Hawes gibi hem dizi hem film dünyasında ün kazanmış isimler var.

Raised by Wolves Ne Anlatıyor?

https://www.youtube.com/watch?v=rE92bDAlPXI

Dizi aslında benim de hayranı olduğum Dune serisinden anlatıları içinde barındırıyor. Fran Herbert’ın senarist ekibine ilham olduğu çok açık. Konu elbette Dune’a nazaran farklı Raised by Wolves’da.

Dünya artık tükenmiş ve yol oluşun içerisinde. Bunun en büyük müsebbibi ise dizi de ateistler olarak adlandırılan gruplar ve diğer insanlar arasında süregelen savaş. Bu yüzden insanlık tek çözümü uzaya kaçmakta buluyor.

İlk sezonun tamamı, yani 10 bölüm, anne ve baba olarak adlandırılan iki androidin üzerinden geçmekte. Tabii, işin içinde tamamen kendi benliğine sahip iki robot olunca, duyguların ve kimlik arayışının olmaması imkansız. Bu androidler üzerinden duygu değişimleri, hayata ve insanlığa dair farklı anlatılar izliyoruz.

Atmosfer İnanılmaz

dizi önerisi

Benim en çok dikkatimi çeken ve dizi önerisi olarak Raised by Wolves’u sizlere tavsiye etmemin nedenlerinden biri ise atmosfer. Bu atmosferi sadece görsel efektler, sinamatografi, ışık kullanımı, görsel yönetmenlik olarak düşünmeyin. Bence atmosfere en büyük katkıları oyuncular ve müzikler vermiş. Özellikle Ridley Scott’ın yönettiği ilk iki bölüm insanı ekrana kilitliyor resmen.

Amanda Collin (Anne) ve Abubakar Salim (Baba) android’i canlandırılarken; insana “gerçekten bir android yapılsa bu şekilde olurlar ve davranırlar” dedirtecek boyutta oyunculuklar sergilemişler. Yüzlerinde insanlara özgü duyguyu görebilirken; bazen o robot oluşlarının arkasındaki duygusuz ve cansız ifadeleri de alabiliyorsunuz.

Bir diğer önemli oyuncu ise yıllarca Vikings’te Ragnar rolü ile izleyicilerinin kalbinde taht kurmuş bir isim: Travis Fimmel. Onun da aslında oyunculuk anlamında Vikings’teki o vurdumduymaz hallerini izlemek oldukça hoş.

Sizler de Raised by Wolves’u izlemeye karar verirseniz eğer, bize yorumlarınızı iletmekten çekinmeyin.

Emre Turan

Merhaba! Az yiyen, çok okuyan ve yazmaya iştahı tükenmeyen bir gastronomi uzmanıyım. 1998 doğumluyum. Gastronomi üzerine lisans eğitimimi 2020 yılında tamamladım. 2022 yılında ise yüksek lisans eğitimime başladım. Yıllarca Türkiye'nin önde gelen tarif/içerik sitelerinden birinde food editorlük başta olmak üzere; yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, şef asistanlığı gibi farklı işlerle uğraşıp ekibe destek verdim. Ayrıca son yıllarda gastronomiye dair iki romanla uğraşıyorum. Tabaklarda ve yemeklerde süs sevmediğim gibi cümlelerimi de süsten uzak, dengeli bir şekilde kullanmayı tercih ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir